تاکید علم‌الهدی بر تکلیف شرعی بودن مشارکت مردم در انتخابات

کدخبر: ۶۱۳۷۰۶
اقتصادنیوز: نماینده ولی‌فقیه در خراسان رضوی، گفت: در نظام اسلامی، رأی دادن یک حق منبعث از تکلیف و حقی است که مردم مکلف به مشارکت در آن هستند.
تاکید علم‌الهدی بر تکلیف شرعی بودن مشارکت مردم در انتخابات

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی امام‌ جمعه مشهد، آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی، در چهارمین وبینار سراسری اقشار اثرگذار مردم با موضوع انتخابات که امروز، ۱۲ آذر به میزبانی فرماندهی انتظامی خراسان رضوی برگزار شد، جمهوریت و مردم‎سالاری را یکی از محوری‌ترین موضوعاتی دانست که اساس و زیربنای انقلاب اسلامی را تشکیل می‌دهد و اظهار کرد: در پنج نقطه از قرآن کریم ذات اقدس پروردگار تأکید می‌کند که «لا حُکْمَ إلاّ للهِ» یعنی حاکمیت از آن خداست. با این حال، با حفظ حاکمیت الله این مردم هستند که باید امورات خود را اداره کنند و حاکمیتی در راستای تحقق خواست و دین خدا تشکیل دهند.

توصیه انتخاباتی روزنامه شرق به مردم/نباید انتخابات را تحریم کنید؛ نتیجه تحریم، دولت رئیسی و مجلس قالیباف است!

وی افزود: خدایی که اساس حاکمیت و ولایت به او مربوط است، همان خدا مردم را مأمور کرده خودشان امور خود را اداره کنند. مصداق بارز تبیین این موضوع نیز حدیث مشهور نبی مکرم اسلام(ص) است که فرمود هر کس امورات خود را مدیریت کند در حالیکه به چالش‌های مسلمانان بی‌تفاوت باشد، مسلمان نیست. لذا این‌ طور نمی‌شود که کسی مداومت بر نماز و روزه و اعمال عبادی داشته باشد اما با خود بگوید من به امورات جامعه اسلامی کاری ندارم. رسول خدا(ص) این فرد را غیرمسلمان می‌داند. 

نماینده ولی‌فقیه در خراسان رضوی، با تأکید بر ضرورت مشارکت مردم در انتخابات به‌عنوان یک تکلیف شرعی، خاطرنشان کرد: در همه اندیشه‌های فرآوری شده لیبرال دموکراسی، مشارکت در انتخابات به‌ عنوان حق مردم تعریف می‌شود که انسان‌ها می‌توانند در آن شرکت کنند یا نکنند. اما در نظام اسلامی، رأی دادن یک حق منبعث از تکلیف و حقی است که مردم مکلف به مشارکت در آن هستند. 

علم‌الهدی، ادامه داد: مردم باید مشارکت و دخالت داشته باشند. انقلاب اسلامی شرایطی را فراهم کرده که مردم حتی در امورات اجرایی هم بتوانند اعمال‌ نظر و سلیقه کنند. این موضوع در بسیاری از نظام‎های حاکمیتی جهان وجود ندارد و معدود حکومت‌هایی که چنین آزادی عملی به مردم خود داده‌اند، خود را مهد دموکراسی و تمدن معرفی می‌کنند. 

عضو مجلس خبرگان رهبری، اضافه کرد: در این شرایط، این نظام مردمی پاسداری خاص می‌خواهد. اگرچه با حصن و حصار محکم حاکمیت الله، هیچ‌کس نمی‌تواند به این نظام نفوذ و در تصمیمات برگرفته از اراده ولایت دخالت کند و مسئله رهبری، یک موضوع مؤید از طرف حضرت بقیة‌الله الاعظم(عج) است، اما مهم است بصیرت مردم و درایت عوامل دخیل، محافظت کاملی برای اصل جمهوریت در این نظام فراهم کند. 

وی تأکید کرد: اگر قرار باشد شما یک مبلغ ناچیز را به فردی بسپارید که آن را مثلاً به بانک ببرد، اولاً جستجو می‌کنید که این را به فرد صالحی بسپارید و دوماً خودتان هم اگر بتوانید در این مأموریت به او کمک کنید، همه کار می‌کنید تا امانت به‌سلامت به مقصد برسد. این را بدانید  وجود مقدس امام زمان(عج) همه امت را به ولی‌ فقیه سپرده است و هر دو موضوع اینجا نیز صدق می‌کند.

علم‌الهدی، با بیان اینکه پاسداری از مردم‎سالاری مهم‌ترین مسئولیت نیروی انتظامی است، گفت: اگر حدود و شرایطی در قانون تعیین‌ شده تا سن رأی برای رأی‌دهندگان یا دستورالعمل خاص برای سنجش صلاحیت نامزدها در دستور کار قرار گیرد، دلیلش این است که جمهوریت نظام با خلوص کامل مردمی تعیین شود و هیچ جریان نفاق و معاندی نتواند در ساختار سیاسی کشور نفوذ کند. 

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی، بیان کرد: به‌موازات این، عزیزان ما در نیروی انتظامی مسئولیت پاسداری از مردم‎سالاری را بر عهده ‌دارند. شما بزرگوارانی که در نهاد مقدس فراجا با همه توان و در ابعاد مختلف مشغول فعالیت هستید، باید به این نکته توجه داشته باشید که خدمات شما در یک بخش عمده و محوری مربوط به حوزه‌های مردمی است و به‌ عنوان مصداق عینی و عملی خدمت به مردم تعریف می‌شود، اما بخش دیگری از خدمات مجاهدانه شما به‌صورت مستقیم نافع برای اصل نظام است، زیرا دوام و قوام هر نظام حاکمیتی به تأمین امنیت آن بستگی دارد و در ایران اسلامی هم با حاکمیت نایب بر حق امام زمان(عج)، این خدمت با هیچ عمل خیر دیگری قابل‌مقایسه نیست. 

امام جمعه مشهد، ادامه داد: عزت امروز ملت شریف ایران مرهون همین مجاهدت‌هایی است که عاملان تأمین نظم و امنیت در فراجا از خود نشان می‌دهند. اینکه همه دشمنان به وحشت افتاده‌اند و متمرکز بر اسلام‎ زدایی هستند تا از پیشرفت دین خدا جلوگیری کنند، به برکت همین فداکاری است تا سپاه امام زمان(عج) پیش از ظهور حضرت تشکیل شود و زمینه را برای تشریف ‌فرمایی ولی خدا فراهم کند.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید