زمان مرگ انسان قابل‌ پیش‌بینی شد

کدخبر: ۶۱۷۴۳۱
اقتصادنیوز: دانشمندان می گویند سامانه جدید هوش مصنوعی مشابه «چت جی‌پی‌تی» قادر به پیش‌بینی زمان مرگ افراد با دقت بالا است، آنها با این حال تاکید کردند که این سامانه نباید مورد استفاده شرکت‌های بیمه قرار گیرد.
زمان مرگ انسان قابل‌ پیش‌بینی شد

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس، دانشمندان نشان دادند هوش مصنوعی توسعه یافته برای مدل سازی زبان نوشتاری می تواند برای پیش بینی رویدادهای زندگی افراد مورد استفاده قرار گیرد. یک پروژه تحقیقاتی از دانشگاه فنی دانمارک، دانشگاه کپنهاگ و دانشگاه نورت‌ایسترن آمریکا نشان می دهد که اگر در مدل های ترنسفورمر از مقادیر زیادی داده در مورد زندگی افراد استفاده کنید و آن آموزش دهید، (مانند ChatGPT) آنها می توانند به طور سیستماتیک داده ها را سازماندهی و پیش بینی کنند که در زندگی یک فرد چه اتفاقی می افتد و حتی زمان مرگ را تخمین بزنند.​

در مقاله جدیدی با عنوان «استفاده از توالی رویدادهای زندگی برای پیش‌بینی زندگی انسان‌ها» که در Nature Computational Science منتشر شده، محققان داده‌های سلامت و دلبستگی به بازار کار را برای ۶ میلیون دانمارکی در مدلی با نام life۲vec تجزیه و تحلیل کرده‌اند.​

پس از اینکه مدل در مرحله اولیه آموزش دید، یعنی الگوهای موجود در داده‌ها را آموخت، نشان داده شد که عملکرد بهتری از دیگر شبکه‌های عصبی پیشرفته دارد.​

پیش‌بینی‌های Life۲vec پاسخی است به سؤالات کلی مانند: آیا مرگ فرد در ۵ سال آینده اتفاق میافتد؟ هنگامی که محققان پاسخ های مدل را تجزیه و تحلیل کردند، نتایج با یافته های موجود در علوم اجتماعی سازگار بود.

البته محققان هشدار دادند که چالش هایی مانند محافظت از داده های حساس، حریم خصوصی و نقش سوگیری در داده ها باید قبل از استفاده از این مدل، عمیق تر درک شوند.

امروزه در شرکت‌های فناوری موارد مشابهی برای پیش‌بینی رویدادهای زندگی و رفتار انسان استفاده می‌شوند که برای مثال، رفتار ما را در شبکه‌های اجتماعی ردیابی و از آن برای پیش بینی رفتار و تأثیرگذاری بر ما استفاده میکند.

به گفته محققان، گام بعدی ترکیب انواع دیگری از اطلاعات، مانند متن و تصاویر یا اطلاعات مربوط به ارتباطات اجتماعی ما خواهد بود. این استفاده از داده ها یک تعامل کاملاً جدید بین علوم اجتماعی و بهداشت را باز می کند.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    فوری/ حادثه برای بالگرد رئیسی + گزارش لحظه به لحظه