حمایت آمریکا از اسرائیل در واکنش به حکم دیوان لاهه

کدخبر: ۶۲۴۵۹۳
وزارت امور خارجه آمریکا در واکنش به حکم دیوان دادگستری بین‌المللی در ارتباط با پرونده شکایت آفریقای جنوبی از رژیم صهیونیستی به خاطر نسل‌کشی در غزه ادعا کرد اتهام نسل‌کشی علیه این رژیم «بی پایه و اساس» است.
حمایت آمریکا از اسرائیل در واکنش به حکم دیوان لاهه

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا آفریقای جنوبی با این اتهام که رژیم صهیونیستی در جریان عملیات نظامی‌خود در نوار غزه، کنوانسیون منع نسل‌کشی مورخ ۱۹۴۸ را نقض کرده است، در روز ۲۹ دسامبر شکایتی را علیه اسرائیل در دیوان دادگستری ‌بین‌المللی مطرح کرد.

دیوان دادگستری بین‌المللی روز جمعه رای خود را درخصوص «اقدامات اضطراری و موقت» برای تعلیق فعالیت‌های نظامی رژیم صهیونیستی در غزه اعلام کرد. این دادگاه در این حکم صلاحیت خود را برای رسیدگی به این پرونده تایید کرد و از رژیم صهیونیستی خواست برای جلوگیری از نسل‌کشی اقدام کند.

خبر مرتبط
واکنش اتحادیه اروپا به رأی دادگاه لاهه علیه اسرائیل

اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای بدون درخواست مستقیم از اسرائیل برای عمل به تعهدات بین‌المللی خود به حکم دیوان بین‌المللی دادگستری علیه این رژیم واکنش نشان داد.

این دیوان هنوز درباره محور اصلی پرونده شکایت آفریقای جنوبی – اینکه در نوار غزه نسل‌کشی اتفاق افتاده است – رای نداده است.

حکم اخیر این دیوان علیه رژیم صهیونیستی با استقبال گسترده کشورهای مختلف مواجه شد.

به نوشته خبرگزاری «آناتولی» آمریکا در واکنش خود به این حکم از در جانبداری از رژیم صهیونیستی درآمده و مدعی شد اتهام نسل‌کشی علیه این رژیم «بی‌پایه و اساس» است.

یک سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت: «آمریکا نقش حیاتی دیوان دادگستری بین‌المللی در حل وفصل صلح آمیز مناقشه ها را تایید می‌کند و دولت آمریکا به طور دائم تصریح کرده که اسرائیل باید تمامی گام‌های ممکن را برای به حداقل رساندن آسیب به غیرنظامیان، افزایش جریان کمک بشردوستانه و رفع حرف‌هایی که انسانیت زدایی می‌کنند اتخاذ کند.»

این سخنگو در بیانیه ای در راستای حمایت از رژیم صهیونیستی و با نادیده گرفتن جنایات گسترده این رژیم علیه مردم غزه ادعا کرد: «ما همچنان معتقدیم که اتهامات نسل کشی بی‌پایه و اساس هستند و متذکر می‌شویم که دادگاه در حکمش یافته‌ای درباره نسل‌کشی نداشته یا درخواست آتش‌بس نکرده است و اینکه خواستار آزادی فوری و بی قید و شرط همه گروگان‌ها (اسرای صهیونیست) در اختیار حماس شده است.»

او گفت که آمریکا به رصد رویه‌های مربوط به این دادگاه همچنان که پرونده به پیش می‌رود ادامه خواهد داد.

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی