جزییات یک پرونده کلاهبرداری اینستاگرامی در تهران/ متهمان دستگیر شدند

کدخبر: ۶۲۴۹۱۱
اقتصادنیوز: رئیس پلیس فتا پایتخت از کشف پرونده و دستگیری متهمان سایبری با ترفند شرکت در مسابقه زیبایی خبر داد.
جزییات یک پرونده کلاهبرداری اینستاگرامی در تهران/ متهمان دستگیر شدند

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس، سرهنگ داود معظمی گودرزی از شناسایی و کشف پرونده با موضوع انتشار تصاویر خصوصی در پوشش مسابقه زیبایی خبر داد.

رئیس پلیس فتا تهران بزرگ در تشریح این خبر اظهار داشت: تعدادی از شهروندان خانم به پلیس فتا پایتخت مراجعه و اعلام کردند فرد یا افرادی ناشناس تهدید به انتشار تصاویر خصوصی آنها در فضای مجازی کرده و این موضوع زندگی شخصی و خانوادگی آنها را به شدت تحت تاثیر قرار داده است. 

خبر مرتبط
پلیس امسال چه تعداد وسیله نقلیه مسروقه کشف کرد؟

اقتصادنیوز: معاون عملیات پلیس آگاهی فراجا با اشاره به راه اندازی گشت های ویژه گفت: از شهریور ماه امسال تاکنون بیش از ۳ هزار و ۵۰۰ دستگاه وسیله نقلیه مسروقه و توقیفی کشف شده است.

شکات در ادامه اظهارات خود گفتند در یک چالش زیبایی در اینستاگرام ثبت نام کرده و پس از گفت وگوی دوستانه با ادمین صفحه که فردی خوش صحبت بود و اعلام کدهای مختلف برای تکمیل ثبت نام، گرداننده آن صفحه به تمام تصاویر داخل تلفن آنها دسترسی پیدا کرده و آنها را تهدید کرده که اگر مبلغ مورد نظر را برای وی واریز نکنند تصاویر ارسالی آنها را در صفحات مستهجن بارگزاری می‌کند. 

رئیس پلیس فتا پایتخت با اشاره به سرعت عمل پلیس و دستگیری مجرمان قبل از هرگونه اقدام و انتشار تصاویر شهروندان توضیح داد: کارشناسان این پلیس با تحقیقات فنی و اقدامات گسترده سایبری در فضای مجازی هویت متهمان را شناسایی و پس از تشریفات قضایی مجرمان را در یکی از مناطق جنوبی تهران بزرگ دستگیر و به همراه ادله دیجیتال به پلیس فتا منتقل کردند و خوشبختانه با اقدام به موقع و هوشمندانه پلیس تصاویر هیچکدام از شکات در فضای مجازی پخش نشد. 

سرهنگ معظمی گودرزی با تاکید به اینکه به هیچ عنوان نباید در فضای مجازی به افراد ناشناس و غریبه اعتماد کرد و اطلاعات و تصاویر شخصی و خصوصی خود را در اختیار آنان قرار داد بیان داشت: متهمان پس از حضور در پلیس فتا گفتند با ترفند برگزاری چالش دختران زیبا اعتماد دختران نوجوان را به دست می آوردند و کد ورود به صفحات شبکه های اجتماعی آنها را دریافت کرده و با دسترسی غیرمجاز به تصاویر و پیام های خصوصی قربانیان پرونده ، آنها را تهدید به انتشار تصاویر خصوصی و خانوادگی کرده و اقدام به اخاذی از آنان می کردند. 

رئیس پلیس فتا تهران بزرگ با اشاره به اینکه این متهمان با تهدید شکات بیش از چهار میلیارد ریال اخاذی کرده اند به شهروندان توصیه کرد: سوءاستفاده از محتوای خصوصی در شبکه‌های اجتماعی یکی از شایع‌ترین جرائم حوزه فضای مجازی است و برابر ماده ۱۷ قانون جرائم رایانه‌ای هرکس به وسیله سیستم‌های رایانه‌ای و مخابراتی صوت یا تصویر یا فیلم خصوصی یا اسرار دیگری را بدون رضایت او منتشر کند یا در دسترس دیگران قرار دهد به ‌نحوی که منجر به ضرر یا عرفاً موجب هتک حیثیت او شود، مرتکب جرم شده و قانون‌گذار برای آن مجازات تعیین کرده است.

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی