زمان پایان حضور نظامیان آمریکا در عراق مشخص شد

کدخبر: ۶۲۵۰۴۰
اقتصادنیوز: سخنگوی دولت عراق خاطرنشان کرد مأموریت نیروهای ائتلاف بین‌المللی ضد داعش در دوره دولت کنونی پایان خواهد یافت.
زمان پایان حضور نظامیان آمریکا در عراق مشخص شد

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، باسم العوادی، سخنگوی دولت عراق خاطرنشان کرد پایان یافتن مأموریت نیروهای ائتلاف بین‌المللی ضد داعش به طور رسمی از زمان نخستین نشست کمیته عالی نظامی میان دولت عراق و نیروهای این ائتلاف تحت نظارت محمد شیاع السودانی، نخست وزیر این  کشور آغاز شده است و مأموریت ائتلاف مذکور در دوره دولت کنونی پایان خواهد یافت.

خبر مرتبط
فوری/ آغاز اولین دور مذاکره بغداد-واشنگتن برای خروج نیروهای خارجی از عراق

اقتصادنیوز: فتر نخست‌وزیری عراق به دنبال اعلام توافق واشنگتن و بغداد برای خروج تدریجی نیروهای خارجی از عراق، خبر داد نخستین نشست دو طرف برای رایزنی و گفت‌و‌گو در این خصوص آغاز شده است.

براساس گزارش خبرگزاری رسمی عراق (واع)، العوادی همچنین تصریح کرد از زمانی که دولت‌های عراق از ژوئن ۲۰۱۴، به ائتلاف بین‌المللی ضد داعش مجوز دادند، هیچکدام از دولت‌های آتی در عراق حضور نیروهای رزمی در خاک این کشور را به رسمیت نشناخته‌اند و با سمت «مستشار» به نمایندگی از نیروهای ائتلاف بین‌المللی با آنها تعامل داشتند.

وی در ادامه افزود، بخشی از محقق شدن پایان مأموریت نیروهای ائتلاف، باقی نماندن هیچ نیرویی در خاک عراق و انتقال به مرحله جدیدی از همکاری‌های نظامی و امنیتی است.

خبر مرتبط
تلاش آمریکا برای ماندن در عراق

اقتصادنیوز : نماینده رییس‌جمهور روسیه در امور سوریه گفت آمریکا تمام سعی خود را می‌کند تا خروج نیروهای خود را از عراق به تعویق بیندازد.

در همین راستا، عبدالامیر الشمری، وزیر کشور عراق عصر یکشنبه از ساخت دیوار «الخرسانی» در نوار مرزی عراق و سوریه به منظور ممانعت از عملیات قاچاق و مبارزه با گروه تروریستی داعش خبر داد.

پیشتر دفتر نخست‌وزیری عراق در بیانیه‌ای اعلام کرد دور نخست گفت‌وگوها درباره پایان دادن به ماموریت ائتلاف بین‌المللی به اصطلاح «ضد داعش» در عراق تحت ریاست محمد شیاع السودانی، نخست‌وزیر عراق آغاز شد.

مقاومت اسلامی عراق نیز روز جمعه در این باره اعلام کرد درخواست آمریکا از دولت عراق برای مذاکره جهت تعیین وضعیت نیروهای این کشور تلاشی برای به هم زدن معادلات علیه جبهه مقاومت و خرید وقت برای انجام جنایات و نقشه‌های شیطانی بیشتر علیه ملت عراق است.

رویترز پنجشنبه به نقل از منابع آگاه گزارش داد، گفت‌وگوهای اولیه بین واشنگتن و بغداد درباره پایان حضور نیروهای ائتلاف در عراق آغاز شده است. طبق گفته این منابع، آمریکا توقف حملات گروه‌های عراقی علیه پایگاه‌هایش را به‌عنوان پیش‌شرط حذف کرده است.

هدف از تشکیل این ائتلاف «هماهنگی و همکاری در مورد تهدیداتی» اعلام شد که داعش به وجود می‌آورد، اما پس از شکست داعش در سال ۲۰۱۷ و اعلام رسمی آن، نظامیان ائتلاف آمریکا از خاک عراق خارج نشدند و تا به امروز نیز در این کشور حضور دارند تا اهداف و زوایای پنهان تشکیل آن برای همگان برملا شود.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی