امام جمعه تهران: ضمن دیدن و نقد ضعف‌ها بر سرمایه جمهوریت و اسلامیت پافشاری کنیم

کدخبر: ۶۲۷۳۵۶
ابوترابی‌فرد خطاب به مجلس و دولت گفت: قدرت ما به صورت فزاینده‌ای بسته به این است که با مشکلات داخلی چطور روبرو می‌شویم. خلق هزینه برای کشور و دولت قطعا بر مشکلات مردم اضافه می‌کند.
امام جمعه تهران: ضمن دیدن و نقد ضعف‌ها بر سرمایه جمهوریت و اسلامیت پافشاری کنیم

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمدحسن ابوترابی‌فرد در خطبه‌های نماز جمعه امروز تهران، گفت: از مربی بازیکنان و کادر فنی تیم ملی فوتبال کشورمان به دلیل قرار گرفتن در جمع چهار تیم برتر جام آسیا تشکر می‌کنم.

وی ادامه داد: از رسانه‌ها و مسوولان ورزش کشور می‌خواهم در فضای آراسته به عقلانیت و اخلاق زمینه توسعه و پیشرفت تیم ملی فوتبال کشورمان را فراهم کنند. از مسوولان انتظار می‌رود توسعه زیرساخت‌های ورزش قهرمانی و همگانی را با عزم و جدیت بالاتر در دستورکار قرار دهند و ورزش فوتبال را در اولویت تصمیمات‌شان قرار دهند.

امام جمعه موقت تهران با یادآوری کنگره بزرگداشت ۲۴۰۰۰ شهید استان تهران، گفت: شاهد کنگره شهدای پایتخت بودیم. ستاره‌هایی که در آسمان پر ستاره ایران درخشیدند و شکوه و اقتدار و عزت ملت ایران را به نمایش گذاشتند. مردان سلحشوری که در میدانی سخت و دشوار با همه دشمنان کشور جنگیدند و به نقطه امید ملتهای منطقه تبدیل شدند. این کنگره در شرایطی برگزار شد که غزه مظلوم ۲۸ هزار شهید تقدیم دفاع از اسلام و فلسطین کرد. بین دفاع مقدس و جهاد دفاعی غزه عمق استراتژیک و شباهت‌های ویژه‌ای وجود دارد.

ابوترابی‌فرد با بیان اینکه غزه قطعه‌ای از زمین دفاع مقدس است، ادامه داد: جبهه‌ای که در غزه روبرو مردم این منطقه ایستاده همان جبهه‌ای است که در دوران دفاع مقدس مقابل مردم ایران ایستاد. هدف این جبهه شکست اسلام و تغییر نقشه منطقه بود. هدف این جبهه نیز همین است. اشغالگری و تجاوز، عمق و وسعت جنایات علیه شهروندان غزه و استقامت بی‌نظیر مجاهدان و محوریت داشتن اسلام از دیگر مشترکات این دو صحنه تاریخی است.

وی ادامه داد: غزه از زمین و هوا و دریا محاصره شده و از حداقل های حیات محروم است و از هر سو مورد تجاوز انواع سلاح‌های پیشرفته قرار گرفته است اما مردمش چون کوه ایستاده‌اند و جهان را در بهتی عمیق فرو برده‌اند. اگر اندیشکده‌های جهان جمع شوند نمی‌توانند از رازهای این استقامت پولادین پرده‌برداری کنند. تنها در مکتب الهی اسلام است که انسان‌ها به چنین مقامی دست یافته‌اند. غزه، میراث دفاع مقدس است. افسوس که آموزه‌های دفاع مقدس برای نسل حاضر واگو نشده است تا جوانان بدانند این کشور بر تارک کدام رشادت ایستاده است.

امام جمعه موقت تهران خاطرنشان کرد: دفاع مقدس در آغوش انقلاب اسلامی و تحت فرماندهی بنیانگذار عظیم‌القدر و تحت فرهنگ عاشورایی قرار گرفت. جوانان و دانشگاهیان و دانش‌پژوهان و ملت عزیز ایران در سختی‌ها و دشواری‌هاست که این توانایی‌ها و خودباوری‌ها تجلی پیدا کرده است و امروز به اینها نیازمندیم. امید و خلاقیت و خودباوری باید در کنار صندوق‌های رای به نمایش گذاشته شود. امروز پیوند با شهدا و احترام به خون آنان در کنار صندوق‌های رای حاصل می‌شود.

ابوترابی‌فرد ادامه داد: برای اینکه ملت و رای‌اولی‌ها بدانند قطعه‌ای از کتاب انقلاب سفید نوشته پهلوی دوم را می‌خوانم. در فصل اصلاح قانون انتخابات صفحه ۳۷  نوشت «بعد از رفتن پدرم مدت مدیدی کارها در ظاهر به دست یک عده ایرانی انجام می‌شد ولی در عمل قسمتی به دست سفارت انگلستان و قسمت دیگر به دست سفارت روس انجام می شد. به طوری که در کتاب ماموریت برای وطنم شرح دادم صبح مستشار سفارت انگلستان با یک لیست انتخاباتی به سراغ مراجع مربوطه می‌آمد و عصر همان روز کاردار سفارت روس با لیست دیگری می‌آمد. متاسفانه من ۲۰ سال تمام از دوران سلطنت خودم با چنین مجلس‌هایی سر و کار داشتم.» وضع ایران اینطور بود. عزت و اقتدار امروز ایران را قدر بشناسیم و کاستی‌ها و ضعف‌ها را ببینیم و آنها را نقد کنیم، اما بر سرمایه بزرگ جمهوریت و اسلامیت پافشاری کنیم.

وی تاکید کرد: حضور ما در کنار صندوق‌های رای قطعا راه را برای تجلی اندیشه مقام معظم رهبری در آینده باز می‌کند.

امام جمعه موقت تهران متذکر شد: حضور در راهپیمایی ۲۲ بهمن یعنی حضور در کنار شهدا، ایثارگران و مجروحان و حضور در کنار مردم قهرمان غزه و یمن و محور مقاومت. ۲۲ بهمن را نقطه اوج و شکوه عظمت و اقتدار ملت تبدیل کنیم. دشمن استقلال و عزت و یکپارچگی کشور را هدف قرار داده است.

ابوترابی‌فرد خطاب به مجلس و دولت گفت: قدرت ما به صورت فزاینده‌ای بسته به این است که با مشکلات داخلی چطور روبرو می‌شویم. خلق هزینه برای کشور و دولت قطعا بر مشکلات مردم اضافه می‌کند. کسر بودجه در کشور نهادینه شده و به چالشهای جدی کشور مبدل شده است. رهبری سالهاست بر اصلاح نظام بودجه‌ریزی کشور تاکید کرده‌اند و در بیانیه گام دوم هم بر آن پای فشردند. افزایش هزینه‌های کشور در راستای مهار تورم و رشد تولید نیست.

ابوترابی‌فرد ادامه داد: اگر منابعی در کشور وجود دارد این منابع را صرف بازپرداخت بدهی دولت به نظام تولید کنید. قرار گرفتن در رتبه شانزدهم علمی جهان و رتبه اول منطقه را از خدا سپاسگزاریم.

وی در خطبه اول نماز جمعه تهران نیز گفت: همیشه در جنگ عقل و هوس و نفس قرار داریم. انبیاء آمدند تا حیات عقلانی در جامعه بشریت ساری و جاری شود. خداوند به دست پیامبر(ص)، آتش دشمنی‌ها را خاموش کرد .این تحولات دستاورد شخصیت برگزیده تاریخ انسان است.پیامبر (ص) در سایه میانه‌روی و پرتو عقلانیت مسیر رشد جامعه را باز کرد و به ما توصیه کرد به او اقتدا کنیم یعنی در راه رشد قدم برداریم. یعنی راهی که پشتوانه علمی و وحیانی دارد را انتخاب کنیم. اقتدا به پیامبر (ص)یعنی داوری در همه شئون زندگی مبتنی بر عدالت.

وی سپس به تبیین ویژگی‌های اخلاقی جامعه پرداخت و خطاب به مردم گفت: جامعه اسلامی باید اخلاق حسنه اهل بیت پیامبر(ص) را بشناسد و در مسیر آنان گام بردارند. اگر همسایه ما با صندوق رای قهر کرده است، باید به نحوی با او رفتار کنیم که با صندوق رای آشتی کند و ترغیب به حضور پای صندوق رای شود. نسبت به کسانی که در مسیر ایمان حرکت می‌کنند باید نماد رحیمت خدا باشیم.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی