ایرج تنظیفی درگذشت

کدخبر: ۶۲۷۳۶۹
ایرج تنظیفی، صبح جمعه، ۲۰ بهمن ماه درگذشت.
ایرج تنظیفی درگذشت

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا این هنرمند، هفته گذشته به دلیل بیماری قلبی در بیمارستان خاتم الانبیا بستری شده بود و پزشکان پس از بررسی و معاینه، انجام عمل قلب را برای بهبودی کامل وی ضروری تشخیص دادند.

ایرج تنظیفی متولد ۱۳۱۷ شهر گرگان است و تحصیلات خود را در دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران به انجام رسانده است.

تنظیفی در سال‌های دهه ۵۰ با برپایی نمایشگاه‌های متعدد نقاشی به عنوان یکی از هنرمندان مطرح کشور نام خود را شناساند و در این سال‌ها با شیوه نقاشی سورئالیستی فعالیتش را ادامه داد.

این هنرمند در سال‌های پایانی دهه ۵۰ با فراگیری صنعت مسگری ایرانی و توجه به ارزش‌های نهان آن، اقدام به خلق مجسمه‌های مدرن با استفاده از فرم‌های رایج در ابزارهای عامیانه ایرانی مانند لگن‌ها و مجمع‌های مسی کرد.

تنظیفی همچنین در دهه ۶۰ شمسی مروج نقاشی هایپررئالیستی در ایران شد. نقاشی هایپررئالیستی گونه‌ای از نقاشی است که به بازنمایی طبیعت به گونه‌ای دقیق‌تر از ثبت تصویر با دوربین عکاسی می‌پردازد. این گرایش هنری در تضاد کامل با هنر نقاشی آبستره قرار دارد که در دهه ۶۰ و ۷۰ شمسی گرایش رایج غالب هنرمندان کشور بود.

خالق مجسمه‌های مسی درگذشت 
ایرج تنظیفی ـ هنرمند 

این هنرمند از دهه ۷۰ تاکنون علاوه بر هنر مجسمه‌سازی، به خلق مجموعه‌ای از آثار نقاشی با الهام از جنگ تحمیلی و تاثیرات روانی آن اقدام کرد.
این مجموعه با نام انسان جنگ، استخوان سنگ خلق شده است و تابلوهایی با تکنیک رنگ برجسته بر روی تخته هستند. 
ایرج تنظیفی علاوه بر درخشش در عرصه نقاشی و مجسمه سازی در زمینه تدریس و انتقال دانش هنری خود به نسل‌های بعدی نیز فعال بوده است و سال ها به عنوان استاد مدعو در دانشگاه‌های هنر و صنعت، دانشگاه آزاد اسلامی و آموزش ضمن خدمت معلمان نیز فعالیت کرده است.

خالق مجسمه‌های مسی درگذشت 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی