جنجال تازه محققان/ کشف آب در فضا برای اولین باز

کدخبر: ۶۲۸۲۲۲
اقتصادنیوز: محققان برای اولین بار آب را روی یک سیارک کشف کردند.
جنجال تازه محققان/ کشف آب در فضا برای اولین باز

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از مهر، مطالعه ترکیبات سیارک ها به ستاره شناسان کمک می کند تشخیص دهند چگونه مواد از جمله آب در منظومه شمسی توزیع شده اند و چگونه این توزیع طی هزاران سال تغییر کرده است. از آنجا که آب عنصری حیاتی برای حیات روی زمین است، محققان امیدوارند درک جدیدشان از این اکتشافات به جستجو برای حیات احتمالی در منظومه شمسی و فراتر از آن کمک کند.

آنیسیا آرندورو یکی از محققان این پروژه می گوید: سیارک ها بقایای فرایند تشکیل سیارات هستند بنابراین ترکیبات آنها به شدت وابسته به این امر است که در کدام سحابی خورشیدی تشکیل شده اند. یکی از نکات مورد توجه توزیع آب روی سیارک ها است. این امر به رمزگشایی شیوه انتقال آب به زمین کمک می کند.

خبر مرتبط
این سیارک‌ نگرانی ناسا را برانگیخت

اقتصادنیوز: ناسا اخیرا اطلاعاتی درباره ۵ سیارک را منتشر کرده‌است که در روزهای آینده از نزدیکی زمین گذر خواهند کرد؛ با این حال یکی از این سیارک‌ها نگرانی ناسا را برانگیخته است.

محققان در پژوهش جدید ویژگی های واضح از مولکول های آب روی سیارک های «آیریس» و «ماسالیا» یافتند. آنها از اطلاعات رصدخانه بازنشسته سوفیا (یک پروژه مشترک ناسا و سازمان فضایی آلمان) استفاده کردند و به این کشف دست یافتند.

هرچند مشاهدات قبلی نیز اشکالی از هیدروژن را در ماه و سیارک ها نشان داده بود اما آن مطالعات نتوانستند میان آب و یک ماده شیمیایی نزدیک به آن به نام هیدروکسیل تمایز قائل شوند.

خبر مرتبط
ناسا هشدار داد / 5 سیارک‌ خطرناک به سمت زمین حرکت می‌کنند

اقتصادنیوز: با شروع سال میلادی نو، ناسا از حرکت سیارک‌های نسبتا خطرناک به سمت زمین در ژانویه ۲۰۲۲ خبر داد و گفت: سیارک ۲۰۱۳ YD۴۸ قرار است در ۱۱ ژانویه به ۳.۴۸ میلیون مایلی زمین برسد.

در پژوهش جدید محققان متوجه شدند سطح آب روی سیارک با میزان فراوانی آن در سطحی از ماه که با نور خورشید روشن شده، هماهنگ است.

پس از این یافته ها محققان قصد دارند از تلسکوپ فضایی جیمز وب برای تحقیق بیشتر در این باره استفاده کنند.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی