کشف یک ماده شیمیایی جاذب «دی‌اکسید کربن»!

کدخبر: ۶۲۸۵۰۵
اقتصادنیوز: محققان یک ماده شیمیایی جاذب «دی‌اکسید کربن» کشف کردند.
کشف یک ماده شیمیایی جاذب «دی‌اکسید کربن»!

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، دانشمندان ادعا کرده‌اند که ماده شیمیایی پروکسید وانادیوم به جذب و مهار دی اکسید کربن از جو یاری می‌رساند و می تواند در مبارزه با تغییرات اقلیمی نقش مهمی داشته باشد.

تارنمای «مهندسی جالب» (interestingengineering.com) گزارش داد، این یک کشف مهم و قابل توجه است؛ زیرا به ابداع و توسعه فناوری‌هایی برای از بین بردن گاز گلخانه‌ای دی‌اکسیدکربن مسئول تغییرات اقلیمی یاری می‌رساند.

خبر مرتبط
لحظات رانش عجیب زمین در سواحل کالیفرنیا+ فیلم

اقتصادنیوز: رانش زمین به حرکت لایه‌های رسوبی غیر متراکم و متراکم بر روی سطح شیبدار که ناپایدار شدند گفته می‌شود.

در بیانیه دانشمندان دانشگاه ایالتی «اورگون» (امریکا) درباره این ماده شیمیایی بیان شده است که این ماده سطح مناسبی از واکنش را نشان می دهد که نه زیاد و نه کم است و موجب می شود این ماده گزینه نیرومندی به عنوان یک ابزار از بین بردن کربن باشد.

هدف این تحقیقات ابداع روش های جدیدی برای جذب مستقیم دی اکسید کربن از هوا (DAC) بوده است. جذب مستقیم دی اکسید کربن از هوا نقش مهم و حیاتی برای مبارزه با تغییرات اقلیمی دارد.

بر خلاف روش های سنتی جذب دی اکسید کربن که بر جذب انتشارات کربنی از منابع مشخص نقطه‌ای مانند نیروگاه ها تمرکز دارد ، روش جذب مستقیم از منابع پراکنده موجب کارایی بیشتر آن و تکمیل فناوری‌های موجود خواهد شد. اکنون مشخص شده است که مولکول های پروکسید وانادیوم می توانند بطور موثر با دی اکسید کربن واکنش نشان داده و آن را از جو جذب کرده و خارج سازند.

محققان یک ماده شیمیایی جاذب «دی‌اکسید کربن» کشف کردند

این روش بطور بالقوه می تواند به کاهش تجمع گازهای گلخانه‌ای کمک کرده و به تلاش های گسترده‌تر برای مبارزه با تغییرات اقلیمی یاری رساند.

این محققان تصریح کردند که وانادیوم علاوه بر این مزیت‌های دیگری نیز نسبت به سایر فلزات از لحاظ نوع واکنش و دمای آزادسازی دارد. وانادیوم امکان دمای نسبتا پایین ۲۰۰ درجه سلسیوس برای جذب دی اکسید کربن را فراهم می‌کند در حالی که برای فلزات دیگر دمای بسیار بالاتری مورد نیاز است. این دمای آزادسازی پایین‌تر موجب تسهیل استفاده مجدد از دی اکسید کربن جذب شده می شود و همچنین انرژی مورد نیاز و هزینه‌های مرتبط با فناوری‌های جذب دی اکسید کربن را کاهش می دهد.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید