مراقب باشید! / خطر هوش مصنوعی برای شرکت‌های فناوری جهان

کدخبر: ۶۲۹۹۹۵
اقتصادنیوز: کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل در بازدید از شرکت های مهم فناوری جهان، به مدیران این شرکت ها درباره خطرات هوش مصنوعی هشدار داد.
مراقب باشید! / خطر هوش مصنوعی برای شرکت‌های فناوری جهان

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از  ایرنا، ولکر ترک کمیسیر عالی حقوق بشر سازمان ملل هفته گذشته در «سیلیکون ولی» بود تا پیامی ساده به شرکت‌های فناوری بدهد: محصولات این شرکت ها می‌توانند آسیب واقعی بزنند و این وظیفه این شرکت ها است تا از این آسیب ها جلوگیری کنند.

این مقام ارشد سازمان ملل در مصاحبه‌ای بها تارنمای آمریکایی آکسیوس که روز چهارشنبه به وقت محلی منتشر شد، گفت: فناوری‌هایی مانند هوش مصنوعی ظرفیت بسیار زیادی برای مقابله با طیف وسیعی از آسیب‌های اجتماعی دارند، اما بدون هدف، همین فناوری‌ها می‌توانند به عنوان سلاح‌های قدرتمند سرکوب عمل کنند.

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل ادامه داد که شرکت‌ها باید از هم‌اکنون اطمینان حاصل کنند که محصولاتشان با اصول راهنمای موجود سازمان ملل در مورد تجارت و حقوق بشر مطابقت دارد.

تورک خطاب به شرکت‌ها گفت: «شما هم اکنون تعهداتی دارید و باید آنها را اعمال کنید.»

قدرت هوش مصنوعی و وجود داده‌های بسیار در مورد افراد، درها را به روی سیاستمداران یا تأثیرگذاران خارجی باز می‌کند که گروه‌های مختلف را هدف قرار می‌دهند. ولکر ترک در این خصوص گفت: تقریباً می شود از هوش مصنوعی برای شستشوی مغزی استفاده کرد و این خطر نهفته این تکنولوژی است».

او افزود که فناوری جدید امکان انتشار اطلاعات نادرست را با سرعت و مقیاسی «حیرت آور» فراهم می‌کند.

وی گفت: «من به شدت نگران ترکیب رسانه‌های اجتماعی و هوش مصنوعی مولد و روشی که آنها می‌توانند احساسات را تحریک کنند، هستم

سند سازمان ملل که به اتفاق آرا در سال ۲۰۱۱ تصویب شد، بیان می‌کند که "شرکت‌های تجاری مسئولیت احترام به حقوق بشر را در هر کجا و با هر اندازه یا صنعتی، بر عهده دارند."

ولکر ترک در این بازدید با نمایندگان شرکت های بزرگ فناوری جهان دیدار و گفتگو کرد.

«سیلیکون‌ ولی» به معنای «دره سیلیکون» نام رایج و غیررسمی منطقه‌ای در حدود ۶۰ کیلومتری جنوب شرقی سانفرانسیسکو در حومه سانتا کلارا در کالیفرنیای آمریکا است که به عنوان مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات شناخته می‌شود و تعداد زیادی از شرکت‌های فناوری بزرگ در این منطقه فعال هستند.

شهرت سیلیکون ولی به ‌دلیل قرار داشتن بسیاری از شرکت‌های مطرح و مهم انفورماتیک جهان است.این شرکت‌ها به تولید نرم‌افزار، سخت‌افزار، هوش مصنوعی، رباتیک، بلاکچین، تجارت الکترونیک و خدمات فناوری اطلاعات می‌پردازند.

سیلیکون ولی به عنوان جامعه استارتاپی پویا و پر از ایده‌پردازان و کارآفرینان شناخته می‌شود. این منطقه، به عنوان مکانی برای شکل‌گیری و رشد استارتاپ‌های نوپا و نوآورانه معروف است. بسیاری از استارتاپ‌های موفق و پرطرفداری مانند اوبر، ایر بی‌ان‌بی، فیسبوک، گوگل و آمازون در سیلیکون ولی تاسیس شده و رشد کرده‌اند.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید