مبلغ کنسلی بلیط هواپیمای خارجی چند است؟

کدخبر: ۶۳۰۲۷۶
اقتصادنیوز: اگر قصد کنسلی بلیط هواپیما خارجی خود را دارید، این مقاله را مطالعه کنید.
مبلغ کنسلی بلیط هواپیمای خارجی چند است؟

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، این موضوع از آنجایی که ضوابط شرکت های هواپیمایی در خصوص استرداد پرواز خارجی سخت تر بوده و گاها هزینه بیشتری باید برای جریمه پرداخت شود، مسافران را دچار اضطراب زیادی می کند. پس پیش از انجام هر کاری این مطلب را مطالعه کنید.  

درصد جریمه پروازهای خارجی چقدر است؟

جریمه کنسلی بلیط هواپیما خارجی، توسط ایرلاین ها اعمال می شود و عواملی مانند نوع بلیط (سیستمی یا چارتر)، شناسه نرخی، زمان استرداد بلیط و کلاس های پروازی (اکونومی، بیزینس، پرمیوم، فرست کلاس) بر درصد جریمه کنسلی تاثیر گذار است. پیش از کنسلی بلیط هواپیما خارجی به این چند نکته توجه کنید:

خبر مرتبط
مسافران نوروز بخوانند/ جزئیات فروش بلیط هواپیما

اقتصادنیوز: مدیرعامل شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران، گفت: برای ایام نوروز، ۳۷ پرواز فوق‌العاده به ویژه برای مسیرهای طولانی در دستور کار خود قرار داده‌ایم.

 • شرکت های هواپیمایی خارجی مبلغ باقی مانده پس از کسر جریمه را یک الی دو ماه بعد به حساب مسافران عودت می دهند.
 • بطور کلی پروازهای خارجی ممکن است سیستمی یا چارتری باشند و بلیط سیستمی نیز لزوما به معنای قابل استرداد بودن نیست.
 • اگر حین جستجوی یک مسیر، نوشته "NON-REFUNDABLE" را مشاهده کردید، یعنی آن بلیط از لحظه صدور غیرقابل ‌استرداد است و در صورت کنسلی، هیچ مبلغی به شما برنمی‌گردد.
 • مسافر می تواند در هر کادر هر بلیط و پیش از رزرو، قوانین مربوط به کنسلی را مطالعه کند. عبارت "penalties" به جریمه کنسلی اشاره دارد.

 در ادامه به بررسی درصد و قوانین جریمه کنسلی بلیط  با توجه به ایرلاین ارائه دهنده بلیط بررسی می کنیم.

خبر مرتبط
قیمت بلیط هواپیما تهران-استانبول امروز ۱۸ دی ۱۴۰۲

اقتصادنیوز: قیمت بلیط هواپیما تهران-استانبول، امروز ۱۸ دی ۱۴۰۲ با پرواز شرکت‌های ایران ایر اعلام شد.

 

جریمه کنسلی بلیط هواپیما خارجی ایران ایر

شرکت هواپیمایی ایران ایر به مقصد برخی از کشورها پرواز مانند پاکستان، آذربایجان، هندوستان، دبی، قطر و کویت دارد. شرایط کنسلی بلیط هواپیما نیز با توجه به زمانی کنسل کردن بلیط، کلاس پروازی و نوع بلیط متفاوت است و پس از ثبت درخواست، محاسبه خواهد شد.

 جریمه کنسلی بلیط هواپیما خارجی ماهان

جریمه کنسلی پرواز خارجی ماهان با توجه به ساعات باقیمانده به پرواز و همچنین نوع کلاس پروازی متفاوت است. می توانید درصد دقیق را از نماینده های ماهان ایر یا شرکت هواپیمایی ارائه دهنده پرواز جویا شوید.

جریمه کنسلی بلیط هواپیما ترکیش

در صورت خرید بلیط پرواز ترکیش، دقیقا پس از رزرو یا ۶۰ روز مانده به پرواز، اگر بلیط خود را کنسل کنید، جریمه نمی شوید. اما اگر مسافر طی ۵۹ الی ۱۵ روز مانده به پرواز، بلیط خود را کنسل کند، باید ۳۹ دلار (۱۴۰۲) پرداخت کنید. از ساعت ۱۲ دو روز قبل از پرواز به بعد، امکان کنسلی بلیط هواپیما ترکیش یا تغییر تاریخ پرواز وجود ندارد.

جریمه کنسلی بلیط هواپیما فلای دبی

هواپیمایی فلای دبی یک ایرلاین اماراتی است که از مبدا چندین فرودگاه در ایران از جمله اصفهان، شیراز، لار و مشهد پروازهای منظمی را برگزار می کند. قوانین کنسلی بلیط های آن نیز به صورت زیر (۱۴۰۲) است:

 • هزینه کنسلی بلیت تا ۲۴ ساعت قبل از پرواز هر سگمنت: ۱۲۰ دلار
 • هزینه تغییر تاریخ بلیت تا ۲۴ ساعت قبل از پرواز هر سگمنت: ۵۰ دلار
 • از ۲۴ ساعت قبل از پرواز به بعد بلیت غیر قابل کنسلی است.

جریمه کنسلی بلیط هواپیما امارات

جریمه کنسلی هواپیمایی امارات به چندین عامل مهم مانند کلاس نرخی، مبدا و مقصد پرواز، کلاس پروازی و .. بستگی دارد. بهترین راه برای کسب اطلاعات کامل تماس با آژانس ارائه دهنده بلیط یا مراجعه به سایت امارات ایرلاین (www.emirates.com) است که در تصویر زیر می توانید راهنمای آن را مشاهده کنید.جریمه کنسلی بلیط هواپیما خارجی

جریمه کنسلی بلیط پرواز کانکشن (ترانزیت)

در برخی از مواقع ممکن است پیش بیاید که پروازتان کانکشن باشد، یعنی در یک یا چندین فرودگاه توقف داشته باشد. در این شرایط جریمه کنسلی بر اساس سگمنت محاسبه می شود. هر مسیر پروازی که طی آن شماره پرواز، ساعت بلند شدن پرواز، ساعت رسیدن به فرودگاه مقصد و … تغییر می کند، یک سگمنت محسوب می شود. جریمه کنسلی در پروازهای کانکشن کمتر بوده و به صرفه تر است.

آیا کنسلی بلیط هواپیما بدون جریمه امکان پذیر است؟

بله در دو شرایط "تاخیر پرواز بیش از ۲ ساعت" و "کنسلی پرواز از طرف ایرلاین"، کنسلی بلیط هواپیما خارجی بدون جریمه انجام می شود. در این شرایط اگر بلیطتان چارتری باشد، به بلیط چاپ شده نیاز پیدا می کنید. در این شرایط دوم بنا به برنامه ریزی ایرلاین، ممکن است یک پرواز جایگزین به شما پیشنهاد شود یا می توانید درخواست کنسلی بلیط هواپیما بدون جریمه را بدهید.

چگونه بلیط هواپیما خارجی را کنسل کنیم؟

جهت کنسل کردن بلیط هواپیما ابتدا باید به شرکت یا آژانسی که از آن بلیط تهیه کرده اید، مراجعه نمایید و شرایط و درصد جریمه را جویا شوید. اگر بلیطتان را حضوری یا تلفنی رزرو کرده اید، باز هم بسیاری از شرکت ها و آژانس ها امکان استرداد آنلاین را فراهم کرده اند. اگر آشنایی کافی ای با قوانین و میزان جریمه کنسلی ندارید یا بار اولتان است که بلیط پرواز خارجی میخرید، بهتر است حتما از یک آژانس هواپیمایی معتبر برای رزرو بلیط کمک بگیرید.

اخبار روز سایر رسانه ها
  تیتر یک
  کارگزاری مفید