جدیدترین تصاویر منتشر شده از نماد سعادت ایرانیان/ هما ؛ پرنده افسانه‌ای را بشناسید+ فیلم

کدخبر: ۶۳۰۴۵۱
اقتصادنیوز: همای سعادت ایرانیان بار دیگر رویت شده است تا شاهد واکنش های گسترده به این اتفاق مهم در بین مردم باشیم.
جدیدترین تصاویر منتشر شده از نماد سعادت ایرانیان/ هما ؛ پرنده افسانه‌ای را بشناسید+ فیلم

به گزارش اقتصادنیوز، نام هما برای ایرانیان یادآور سعادت و خوشبختی است، نامی که از یک پرنده برگرفته شده است و ریشه در تاریخ این مرز و بوم دارد. اما آنچه باعث شده است تا نام هما بار دیگر بر سر زبان ها بیفتد، تصاویری است که از این پرنده در ایران به تازگی منتشر شده است.

خبر مرتبط
هما دوباره رویت شد؛ نماد سعادت دست از سر ایرانیان بر نمی‌دارد+ فیلم

اقتصادنیوز: تصاویری از هما؛ پرنده ای که این روزها در کانون توجهات قرار دارد، بر فراز ارتفاعات پارک ملی گلستان توسط دوربین یحیی مرادی مسوول روابط عمومی این ذخیره‌گاه زیست کره ثبت شد.

براساس گزارش روزیاتو، بر اساس ویدئویی که ایسنا منتشر کرده است، «همای سعادت» در طالقان دیده شده است. هما، پرنده‌ ای افسانه‌ ای در فرهنگ ایرانی، نماد سعادت و خوشبختی است که دیدن آن به ندرت اتفاق می‌ افتد.

خبر مرتبط
تیر نادانی بر پیکر هما؛ نماد سعادت ایرانیان زخمی شد؟+ فیلم

اقتصادنیوز: انتشار فیلمی از هما در ارتفاعات طالقان که بسیار هم مورد توجه قرار گرفت، باعث شده است تا بازار انتشار اخبار درباره این پرنده در روزهای اخیر حسابی داغ شود، اخباری که برخی رنگی هم از واقعیت ندارند.

هما، مرغ استخوان‌ خوار یا کرکس ریش‌ دار (Gypaetus barbatus) گونه‌ ای پرنده شکاری بزرگ‌ جثه از تیره بازان و راسته بازسانان است که در ایران جنبه افسانه‌ ای دارد و حتی در بناهای باقی مانده از دوره هخامنشی نیز سر این برنده وجود دارد.

خبر مرتبط
اتفاق عجیب در یکی از کنسرت‌های تهران/ پرنده روی پای نوازنده نشست + فیلم

در یکی از کنسرت های تهران ورود یک پرنده به سالن صحنه جالبی را رقم زد.

این پرنده در کوه‌ های مرتفع آفریقا، جنوب اروپا و آسیا از جمله مناطقی از ایران همچون منطقه حفاظت‌ شده گنو زندگی می‌کند.

هما در تمام طول سال یک جا می‌ ماند و هر فصل فقط یک یا دو تخم می‌گذارد.

این پرنده مانند دیگر کرکس‌ ها عمدتاً لاشه‌ خوار است اما عمده غذای آن را مغز استخوان تشکیل می‌ دهد. هما استخوان‌های بزرگ را از ارتفاع زیاد به روی سنگ‌ ها پرتاب می‌کند تا به قطعات کوچک‌ تر شکسته شود. گاهی هم از لاک‌پشت‌ های کوچک زنده به همین روش تغذیه می‌ کند. این پرنده تنها گونه کرکس است که رژیم غذایی آن تقریباً منحصراً (۷۰ تا ۹۰ درصد) استخوان است.

هما را می‌ توان در ارتفاعات و مناطق کوهستانی یافت. این جانور در ارتفاعی بین ۳۰۰ تا ۴۵۰۰ متر بالاتر از سطح دریا زیست می‌ کند و بیشتر اعضای این گونه در ارتفاعی بیش از ۲۰۰۰ متر سکونت می‌ کنند.

هما اغلب در مناطق متروک و صخره‌ ای یا دره‌ های مشرف به مراتع، جایی که چرندگان و شکارگران آن‌ ها زیست می‌کنند را کنام خود می‌ کند. زیست در چنین مناطقی امکان دسترسی بالقوه این پرنده به اجساد جانوران شکار شده و مردار را فراهم می‌ کند.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی