تیر نادانی بر پیکر هما؛ نماد سعادت ایرانیان زخمی شد؟+ فیلم

کدخبر: ۶۳۰۷۸۴
اقتصادنیوز: انتشار فیلمی از هما در ارتفاعات طالقان که بسیار هم مورد توجه قرار گرفت، باعث شده است تا بازار انتشار اخبار درباره این پرنده در روزهای اخیر حسابی داغ شود، اخباری که برخی رنگی هم از واقعیت ندارند.
تیر نادانی بر پیکر هما؛ نماد سعادت ایرانیان زخمی شد؟+ فیلم

به گزارش اقتصادنیوز، هما؛ پرنده‌ای که در بین ایرانیان به پیام‌آور سعادت و نیک بختی معروف است، این روزها به واسطه انتشار یک فیلم در فضای مجازی، نامش حسابی بر سر زبان‌ها افتاده است.

خبر مرتبط
هما دوباره رویت شد؛ نماد سعادت دست از سر ایرانیان بر نمی‌دارد+ فیلم

اقتصادنیوز: تصاویری از هما؛ پرنده ای که این روزها در کانون توجهات قرار دارد، بر فراز ارتفاعات پارک ملی گلستان توسط دوربین یحیی مرادی مسوول روابط عمومی این ذخیره‌گاه زیست کره ثبت شد.

فیلمی که چندی پیش از این پرنده منتشر شد، او را در حالیکه مشغول تغذیه در ارتفاعات طالقان بود، نشان می داد. اما جالب اینجاست که روز گذشته خبری در خبرگزاری ایلنا، درباره شکار این پرنده توسط شکارچیان با انتشار یک تصویر، به شدت وایرال شد.

K9UHlHaX8CyZ

خبری که البته با واکنش هایی هم همراه شد و پایگاه خبری جماران هم با انتشار متنی در کانال تلگرامی خود، تاکید کرد که عکس منتشر شده درباره هما مربوط به دو سال پیش است و در تصویر محیط بانانی حضور دارند که پرنده هما را در زنجان از چنگال شکارچیان نجات دادند. در واقع به نظر می رسد که به دلیل وایرال شدن اخبار هما در روزهای اخیر، اخباری از این دست از فضای مجازی سر در آورده‌اند.

photo_2024-02-26_10-05-33

خبر مرتبط
جدیدترین تصاویر منتشر شده از نماد سعادت ایرانیان/ هما ؛ پرنده افسانه‌ای را بشناسید+ فیلم

اقتصادنیوز: همای سعادت ایرانیان بار دیگر رویت شده است تا شاهد واکنش های گسترده به این اتفاق مهم در بین مردم باشیم.

هما، مرغ استخوان‌ خوار یا کرکس ریش‌ دار (Gypaetus barbatus) گونه‌ ای پرنده شکاری بزرگ‌ جثه از تیره بازان و راسته بازسانان است که در ایران جنبه افسانه‌ ای دارد و حتی در بناهای باقی مانده از دوره هخامنشی نیز سر این برنده وجود دارد.

این پرنده در کوه‌ های مرتفع آفریقا، جنوب اروپا و آسیا از جمله مناطقی از ایران همچون منطقه حفاظت‌ شده گنو زندگی می‌کند.

هما در تمام طول سال یک جا می‌ ماند و هر فصل فقط یک یا دو تخم می‌گذارد.

این پرنده مانند دیگر کرکس‌ ها عمدتاً لاشه‌ خوار است اما عمده غذای آن را مغز استخوان تشکیل می‌ دهد. هما استخوان‌های بزرگ را از ارتفاع زیاد به روی سنگ‌ ها پرتاب می‌کند تا به قطعات کوچک‌ تر شکسته شود. گاهی هم از لاک‌پشت‌ های کوچک زنده به همین روش تغذیه می‌ کند. این پرنده تنها گونه کرکس است که رژیم غذایی آن تقریباً منحصراً (۷۰ تا ۹۰ درصد) استخوان است.

هما را می‌ توان در ارتفاعات و مناطق کوهستانی یافت. این جانور در ارتفاعی بین ۳۰۰ تا ۴۵۰۰ متر بالاتر از سطح دریا زیست می‌ کند و بیشتر اعضای این گونه در ارتفاعی بیش از ۲۰۰۰ متر سکونت می‌ کنند.

هما اغلب در مناطق متروک و صخره‌ ای یا دره‌ های مشرف به مراتع، جایی که چرندگان و شکارگران آن‌ ها زیست می‌کنند را کنام خود می‌ کند. زیست در چنین مناطقی امکان دسترسی بالقوه این پرنده به اجساد جانوران شکار شده و مردار را فراهم می‌ کند.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید