رییس اداره سلامت گوش و شنوایی وزارت بهداشت اعلام کرد:

6.7 درصد مردم ایران دچار اختلال در شنوایی/ رشد بیماری کم‌شنوایی در جهان

کدخبر: ۶۳۲۴۸۶
رییس اداره سلامت گوش و شنوایی وزارت بهداشت اعلام کرد که در ایران حدود ۶.۷ درصد افراد تمام گروه‌های سنی، ۳.۷ درصد نوزادان تازه متولد شده و حدود ۳.۵ درصد کودکان سن مدرسه مبتلا به درجات مختلف کم شنوایی هستند.
6.7 درصد مردم ایران دچار اختلال در شنوایی/ رشد بیماری کم‌شنوایی در جهان

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از مهر، سعید محمودیان اظهار کرد: آمار بیماری کم‌شنوایی در جهان رو به افزایش است و در تمام کشورها حدود ۶.۸ درصد افزایش یافته است.

به گفته محمودیان، طبق بررسی‌های صورت گرفته، در ایران حدود ۶.۷ درصد افراد تمام گروه‌های سنی، ۳.۷ درصد نوزادان تازه متولد شده و حدود ۳.۵ درصد کودکان سن مدرسه مبتلا به درجات مختلف کم شنوایی هستند که باید هرچه سریع‌تر شناسایی و درمان شوند.

وی با اشاره به شعار امسال روز جهانی شنوایی مبنی بر "مراقبت از گوش و شنوایی را به واقعیت تبدیل کنیم"، خواستار تغییر ذهنیت‌ها و نگرش‌ها نسبت به موضوع شنوایی و کم شنوایان است. محمودیان گفت: کم شنوایی نه فقط به دلیل فقدان علائم قابل مشاهده بلکه به دلیل نادیده گرفتن در جوامع مختلف در کشورهای مختلف به عنوان ناتوانی پنهان شناخته شده است.

وی با اشاره به رایج‌ترین موانع فرهنگی و دردهای اجتماعی معلولیت ناشنوایی، راهبردهای مهمی را برای کاهش موانع فرهنگی پیشنهاد کرد و اقدامات مرتبط با هر مشکل را برشمرد.

محمودیان با اشاره به راهبردهای سازمان جهانی بهداشت برای کاهش موانع فرهنگی از دوره نوزادی تا سالمندی گفت: یکی از کانون‌های کم شنوایی منابع سرو صدا در شهرها، استفاده از هدفون و گوش کردن با صدای بلند است که با همکاری وزارت بهداشت، وزارت صمت و سایر وزارتخانه‌ها و آموزش توسط کارشناسان باید از این امر جلوگیری شود. وی در ادامه به پیوستگی سطوح ارجاع افراد دارای معلولیت کم شنوایی یا ناشنوایی یا در معرض خطر و دریافت نظام‌مند خدمات ارتقا یافته مراقبت از شنوایی تاکید کرد و به تبیین ارکان مراقبت‌های گوش و شنوایی فرد محور پرداخت.

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید