کشورهای اروپایی خواستار تحریم ایران شدند

کدخبر: ۶۳۴۲۵۰
اقتصادنیوز: رهبران کشورهای اروپایی از «جوزپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و از کمیسیون اروپا درخواست خواهند کرد تحریم‌های بیشتری را علیه بلاروس، کره شمالی و ایران آماده کند.
کشورهای اروپایی خواستار تحریم ایران شدند

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، طبق یک پیش‌نویس دستور کار نشست هفته آتی اتحادیه اروپا، رهبران اروپایی قرار است در پی گزارش‌هایی که در آن ادعا شده است تهران ممکن است به روسیه موشک‌های بالستیک عرضه کند، اقداماتی تازه علیه ایران را بررسی کنند.

خبرگزاری رویترز با ادعای این که این سند را رویت کرده است، به آن استناد کرده و نوشت: شورای اروپا از کشورهای طرف سوم می‌خواهد که فورا، پشتیبانی نظامی از جنگ متجاوزانه روسیه علیه اوکراین را متوقف کنند.

در این پیش‌نویس که مربوط به نشست اتحادیه اروپا در ۲۱ تا ۲۲(۲ تا ۳ فروردین) مارس همچنین اشاره شد که «گزارش‌ها درباره احتمال انتقال موشک‌های بالستیک و فناوری‌های مرتبط توسط ایران به روسیه برای استفاده علیه اوکراین بسیار نگران‌کننده است.»

خبر مرتبط
چراغ قرمز اتحادیه اروپا به شهرک‌سازی در کرانه باختری/از مواضع‌مان کوتاه نمی‌آییم

اقتصادنیوز: اتحادیه اروپا، طرح تل‌آویو را برای ساخت سه هزار و 500 واحد مسکونی جدید در کرانه باختری محکوم کرد.

همچنین در این سند آمده است: اتحادیه اروپا آماده پاسخ سریع و هماهنگ با شرکای بین‌المللی برای انجام دادن اقدامات قابل‌توجه جدید علیه ایران است.

همچنین طبق این پیش‌نویس، رهبران کشورهای اروپایی از «جوزپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و از کمیسیون اروپا درخواست خواهند کرد تحریم‌های بیشتری را علیه بلاروس، کره شمالی و ایران آماده کند.

فرانسه، آلمان و انگلیس در سپتامبر گذشته، اعلام کردند که تحریم‌های سازمان ملل در زمینه اشاعه تسلیحات اتمی و موشک‌های بالستیک را علیه ایران حفظ می‌کنند که طبق توافق هسته‌ای، تاریخ آن به پایان رسید.

خبرگزاری رویترز در حالی این مطلب را درباره دستورکار نشست بعدی اتحادیه اروپا منتشر کرده است که مدتی قبل، با نقل قول از ۶ منبع مطلع مدعی شده بود ایران حدود ۴۰۰ موشک بالستیک به روسیه فرستاده است‌ و تحویل آن‌ها، احتمالا، در ژانویه ۲۰۲۴ و در پی مذاکرات میان تهران و مسکو انجام شد.

اما در هفته اول اسفندماه،‌ «کایرلو بودانوف» رئیس اداره اطلاعات نظامی اوکراین ادعاهای غرب درباره انتقال موشک‌های دوربرد از ایران به روسیه برای استفاده در جنگ اوکراین را رد کرده و تاکید کرد که این اطلاعات واقعیت ندارند.

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید