خطری که کودکان را تهدید می کند/ تاثیر آلاینده های هوا برای سلامت کودکان

کدخبر: ۶۳۵۲۵۷
اقتصادنیوز: تحقیقات جدید نشان می دهد آلاینده های سمی ناشی از مواد شیمیایی در هوای آلوده باعث حملات آسم در کودکان می شود.
خطری که کودکان را تهدید می کند/ تاثیر آلاینده های هوا برای سلامت کودکان

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از مهر، گروهی از محققان دانشگاه ایالتی واشنگتن گزارش می‌دهند که محل زندگی کودک- به عنوان مثال، نزدیک کارخانه‌ها یا بزرگراه‌ها- تأثیر زیادی بر میزان قرار گرفتن آنها در معرض این سموم دارد.

«سولماز امیری»، سرپرست این مطالعه و محقق کالج پزشکی دانشگاه واشنگتن، گفت: «این تنها یک آلاینده نیست که می‌تواند با پیامدهای آسم مرتبط باشد. این مطالعه انواع و ترکیبات سموم هوا را که ممکن است با علائم آسم مرتبط باشد، بررسی کرد.»

مطالعات قبلی در مورد این موضوع فقط بر روی چند عنصر سمی هوای آلوده متمرکز شده بودند، اما امیری گفت که تیم او از قدرت هوش مصنوعی برای بررسی طیف وسیعی از سمومی که توسط کودکان در محله‌های مختلف تنفس می‌شود، استفاده کردند.

در مجموع، اثرات ۱۰۹ آلاینده هوا بر کودکان مبتلا به آسم مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت. نمونه‌ها توسط آژانس حفاظت از محیط زیست در محله‌های اطراف ۱۰ مدرسه ابتدایی جمع آوری شد.

خبر مرتبط
آلودگی هوا در تهران تا روزهای آخر سال/ این افراد از رفت‌وآمد در فضای باز خودداری کنند

اقتصادنیوز: کیفیت هوای شهر تهران برای دومین روز پیاپی در وضعیت نارنجی است که در این شرایط به کودکان، زنان باردار و بیماران قلبی و ریوی توصیه می‌شود از رفت و آمد در فضای باز خودداری کنند.

داده‌های این نمونه‌ها با داده‌های بهداشتی هر یک از مدارس در مورد علائم آسم مانند سرفه، خس‌خس سینه، مشکل در تنفس و نیاز به استفاده از دستگاه تنفسی مقایسه شد. داده‌ها در سال‌های ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰، قبل از شروع قرنطینه‌های دوران همه‌گیری کووید گرفته شده است.

خبر مرتبط
افزایش شاخص آلودگی هوا در تهران/ هشدار به گروههای حساس

شرکت کنترل کیفیت هوای تهران اعلام کرد شاخص کیفیت هوا در حال حاضر بر روی عدد ۱۵۰ قرار گرفته و کیفیت هوای تهران در شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس است.

سه آلاینده به ویژه برای تحریک علائم آسم در کودکان کلیدی به نظر می‌رسد: تری کلرواتان ۱،۱،۱، ۲- نیتروپروپان و ۲، ۴، ۶ تری کلروفنل.

به عنوان مثال، تری کلرواتان ۱،۱،۱ حلالی است که اکنون در صنعت استفاده می‌شود، اما قبلاً در پاک کننده ها و چسب‌های خانگی یافت می‌شد. ماده شیمیایی دوم یک افزودنی به رنگ‌ها و سایر پرداخت‌ها است و سومی یک عامل ضد عفونی کننده و ضد کپک است که در دهه ۱۹۸۰ ممنوع شد اما ممکن است هنوز در محیط وجود داشته باشد.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید