ورود سامانه قوی بارشی به ایران/ برف و باران کشور را فرا می‌گیرد

کدخبر: ۶۳۵۲۸۳
اقتصادنیوز: فردا دوشنبه سامانه بارشی وارد کشور شده و در استان‌های شمال غرب، غرب، برخی مناطق جنوب غرب،‌استان‌های واقع در سواحل غربی و مرکزی خزر، استان‌های واقع در دامنه‌های جنوبی البرز مرکزی و استان‌های واقع در دامنه‌های زاگرس مرکزی باعث بارندگی، رعدوبرق، وزش باد شدید موقتی، بارش تگرگ و در مناطق مرتفع و سردسیر بارش برف می‌شود.
ورود سامانه قوی بارشی به ایران/ برف و باران کشور را فرا می‌گیرد

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از تسنیم، سازمان هواشناسی با صدور هشدار تشدید فعالیت سامانه بارشی در ۱۴ استان از بارش گسترده باران و برف در اکثر مناطق کشور در اولین روز بهار ۱۴۰۳ خبر داد.​

بر اساس پیش‌بینی کلی نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری  سازمان هواشناسی  امروز در استان‌های گلستان، خراسان شمالی و شمال خراسان رضوی بارش‌های پارکنده روی می‌دهد.

فردا دوشنبه سامانه بارشی وارد کشور شده و در استان‌های شمال غرب، غرب، برخی مناطق جنوب غرب،‌استان‌های واقع در سواحل غربی و مرکزی خزر، استان‌های واقع در دامنه‌های جنوبی البرز مرکزی و استان‌های واقع در دامنه‌های زاگرس مرکزی باعث بارندگی، رعدوبرق، وزش باد شدید موقتی، بارش تگرگ و در مناطق مرتفع و سردسیر بارش برف می‌شود.

سه‌شنبه فعالیت سامانه بارشی تشدید شده و علاوه بر مناطق ذکر شده مناطقی از جنوب، مرکز و شمال شرق کشور را در برمی‌گیرد. بیشترین فعالیت سامانه بارشی اواخر روز دوشنبه و روز سه‌شنبه در استان‌های لرستان، خوزستان، کرمانشاه، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، شمال فارس، غرب استان‌های اصفهان و کردستان است. روز چهارشنبه از شدت فعالیت سامانه بارشی کاسته می‌شود.

در این روز به‌جز استان‌های سیستان و بلوچستان و هرمزگان در سایر مناطق کشور بارش پیش‌بینی می‌شود. در این روز به‌تدریج از سمت غرب از میزان ابرناکی و بارش‌ها کاسته می‌شود.

پنجشنبه دو فروردین 1403 در شمال شرق بارش‌های پراکنده روی داده و سامانه بارشی از کشور خارج می‌شود. سه‌شنبه و چهارشنبه خلیج‌فارس مواج پیش‌بینی شده است.

توصیف سامانه: تشدید فعالیت سامانه بارشی

زمان شروع: سه‌شنبه 1402/12/29

زمان پایان: سه‌شنبه 1402/12/29

نوع مخاطره: بارش شدید باران، رعدوبرق، وزش باد شدید

منطقه اثر:

سه‌شنبه 1402/12/29: خوزستان، ایلام، لرستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد.

اثر مخاطره: بالا آمدن ناگهانی سطح آب رودخانه‌ها، سیلابی شدن مسیل‌ها و رودخانه‌های فصلی، آبگرفتگی معابر به‌صورت گسترده، سرریز سدها، انسداد راه‌ها و احتمال تخریب پل، اختلال جدی در سفرهای بین‌شهری و داخل شهر، تعطیلی فعالیت‌های عمرانی، خسارت به برخی زیرساخت‌ها مانند خطوط انتقال برق و غیره، تخریب تأسیسات و سازه‌های واقع شده در حریم و بستر رودخانه، تخریب سازه های موقت و سبک در اثر وزش باد شدید.

توصیه: عدم توقف و تردد در بستر و حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها، بازگشایی کانال‌ها و آبروهای درون و برون‌شهری، آمادگی کامل دستگاه‌های اجرایی و امدادرسان، بازگشایی دهانه پل‌ها، اجتناب از سفرهای برون‌شهری، اجتناب از فعالیت‌های کوهنوردی، خروج شهروندان از تفرجگاه‌ها و سکونتگاه‌های واقع در حریم و بستر رودخانه، مدیریت زمین‌های کشاورزی، عدم تردد دامداران و عشایر در ارتفاعات و حاشیه رودخانه‌ها.

توصیف سامانه: وزش باد به نسبت شدید تا شدید و افزایش ارتفاع موج

زمان شروع: اواخر وقت دوشنبه 1402/12/28

زمان پایان: اواخر وقت سه‌شنبه 1402/12/29

نوع مخاطره: افزایش بیشینه سرعت وزش باد جنوب شرقی در محدوده 30 نات و افزایش بیشینه ارتفاع موج تا 2 متر.

منطقه اثر:

دوشنبه 1402/12/28 و سه‌شنبه 1402/12/29: مناطق ساحلی و دور از ساحل استان‌های خوزستان و بوشهر، در خلیج فارس.

اثر مخاطره: اختلال در ترددهای دریایی، پاره شدن تورهای صیادی و آسیب به قفس های پرورش ماهی و اختلال در فعالیت سکوهای نفتی.

توصیه: اجتناب از تردد شناورهای سبک و نیمه سنگین، منع فعالیت های تفریحی و شیلاتی، اتخاذ تمهیدات لازم جهت فعالیت های ساحلی و فراساحل همچنین سکوهای نفتی و آماده باش برای مواجهه با خسارت احتمالی.

توصیف سامانه: تشدید فعالیت سامانه بارشی

زمان شروع: دوشنبه 1402/12/28

زمان پایان: چهارشنبه 1403/01/01

نوع مخاطره: بارندگی شدید، رعدوبرق، وزش باد شدید موقت، در نقاط مستعد تگرگ، در نقاط کوهستانی و سردسیر کولاک برف، احتمال بهمن.

منطقه اثر:

دوشنبه 1402/12/28: اردبیل، گیلان، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، زنجان، کردستان، کرمانشاه، ایلام، لرستان، شمال خوزستان، قزوین، ارتفاعات استان‌های تهران و البرز، غرب همدان.

سه‌شنبه 1402/12/29: اردبیل، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، گیلان، زنجان، قزوین، البرز، تهران، کردستان، کرمانشاه، همدان، مرکزی، قم، غرب مازندران، شمال استانهای فارس و بوشهر، ارتفاعات سمنان، غرب اصفهان.

چهارشنبه 1403/01/01: تهران، البرز، گلستان، خراسان شمالی، نیمه شمالی خراسان رضوی، غرب کردستان، شمال غرب کرمانشاه، شرق کهگیلویه و بویراحمد، فارس.

اثر مخاطره: لغزندگی جاده‌ها، کاهش دید، اختلال در ناوگان حمل و نقل جاده‌ای، ریلی و هوایی، آبگرفتگی معابر، جاری شدن روان‌آب، طغیان رودخانه‌ها، سیلابی شدن مسیل‌ها و رودخانه‌ها، در نواحی کوهستانی کولاک برف، احتمال سقوط بهمن در دامنه‌های برف‌گیر، صاعقه، رانش زمین و ریزش سنگ در نواحی کوهستانی، خسارت به سازه‌های موقت بویژه چادرهای مسافرتی و خسارت به صنعت کشاورزی.

توصیه: همراه داشتن تجهیزات لازم و سوخت کافی هنگام سفر با خودرو، عدم اتراق در حاشیه و بستر رودخانه‌ها و مسیل‌ها، پرهیز از فعالیت‌های کوه‌نوردی، خودداری از چرای دام و عدم تردد عشایر در حاشیه رودخانه‌ها و نواحی مرتفع، اطمینان از استحکام سازه‌های موقت بویژه چادرهای مسافرتی، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها در نواحی سردسیر آمادگی برای برف روبی توسط دستگاه‌های مربوطه، آمادگی راهداری جهت برف‌روبی در گردنه‌ها و نقاط سردسیر، انتقال نهاده‌های کشاورزی به مکان‌های مسقف.

توصیف سامانه: وزش باد شدید

زمان شروع: ظهر سه‌شنبه 1402/12/29

زمان پایان: اواخر وقت چهارشنبه 1403/01/01

نوع مخاطره: وزش باد شدید، رعد وبرق و صاعقه، خیزش گردوخاک، اختلال در ناوگان حمل و نقل جاده‌ای، ریلی و هوایی، ریزش سنگ در نواحی کوهستانی، خسارت به سازه‌های موقت بویژه چادرهای مسافرتی و خسارت به صنعت کشاورزی

منطقه اثر:

سه‌شنبه 1402/12/29: یزد، شمال شرق فارس، شمال غرب کرمان، نیمه شمالی خراسان جنوبی، جنوب خراسان رضوی، جنوب شرق اصفهان، شرق و جنوب سمنان، نیمه شمالی سیستان و بلوچستان،

چهارشنبه 1403/01/01: یزد، کرمان، اصفهان، نیمه شمالی فارس، سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، خراسان شمالی، سمنان، قم، مرکزی.

اثر مخاطره: کاهش شدید دید.

توصیه: استحکام سازه های موقت بویژه چادرهای مسافرتی، مدیریت برنامه مسافرت، خودداری از چرای دام و عدم تردد عشایر در مناطق کوهستانی، پرهیز از انجام هر گونه عملیات کشاورزی.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید