مسافران نوروزی بخوانند/ شماره تلفن‌های ضروری که باید بدانید

کدخبر: ۶۳۶۰۳۰
اقتصادنیوز: پیش از سفر، در انتخاب مقصد، مسیر، اقامتگاه و حتی محل توقف و استراحت، باید از پیش اطلاعاتی داشته باشید.
مسافران نوروزی بخوانند/ شماره تلفن‌های ضروری که باید بدانید

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، آگاهی از برخی شماره تلفن‌های اضطراری، سفر را کم دغدغه و برنامه‌ریزی آن را آسان‌تر می‌کند، به ویژه آن‌که شرایط جوی در روزهای نخستین تعطیلات نوروز اختلال‌هایی را در ترددهای جاده‌ای، مرزی و حرکت کشتی‌ها به وجود آورده و در برخی از استان‌ها، ‌اسکان اضطراری را الزامی کرده است.  

وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با اعلام  سامانه تلفنی ۲۴ ساعته سفر ۰۹۶۲۹  امکان ارائه اطلاعات از وضعیت راه‌ها و جاده‌ها، هواشناسی، اماکن اقامتی، موزه‌ها و فرهنگسراها، اماکن پذیرایی، امداد خودرو، دفاتر خدمات مسافرتی، صدور اسناد، بانک‌ها، بیمارستان‌ها، درمانگاه‌ها، داروخانه‌ها، فرودگاه‌ها، ایستگاه‌های راه‌آهن، مجتمع‌های خدماتی رفاهی، پمپ بنزین‌ها و گازها، مراکز فروش صنایع دستی و جشنواره‌های فرهنگی را فراهم کرده است. ضمن آنکه از طریق همین شماره تلفن امکان اعلام و پیگیری شکایت از خدمات سفر وجود دارد.

خبر مرتبط
قید سفر نوروزی را بزنید!

اقتصادنیوز: در آستانه نوروز، تقریبا هیچ بلیتی برای مقاصد محبوب گردشگری موجود نیست و اگر از یک ماه پیش برای سفر خود برنامه‌ریزی نکرده و بلیت نخریده باشید، باید با سفر در ایام نوروز خداحافظی کنید.

‌درحالی‌که مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا، از ورود سامانه بارشی جدید به کشور از روز یکشنبه اطلاع داده و پیش‌بینی کرده است نوار غربی کشور و بخش‌هایی از جنوب و مرکز کشور ابرناکی، بارش باران و وزش باد شدید را تجربه کنند، بنابراین پیشنهاد می‌شود پیش از برنامه‌ریزی سفر و انتخاب و حرکت به سمت مقصد از سامانه  تلفن هواگو ۱۳۴  وضعیت آب و هوا را بررسی کرد.

افزون بر این،  اطلاعات راه و جاده‌ها  را از سامانه  ۱۴۱  می‌توان به دست آورد. برای  اعلام تصادف  از طریق سامانه  ۱۲۰  امکان دسترسی به پلیس راهور فراجا امکان‌پذیر است و  شماره  ۱۴۲۳  پاسخگوی مسافران درباره  امداد خودرو  است.

سامانه  ۰۹۶۲۷  نیز از سوی شرکت پخش فراورده‌های نفتی پاسخگوی مردم درباره  سوخت و جایگاه‌های سوخت  است.

اطلاعات  راه‌آهن  نیز  ۵۱۴۹  و شرکت قطارهای مسافرتی  رجا ۱۳۹  است.

برای دریافت  اطلاعات پرواز  با شماره تلفن  ۱۹۹  و ارتباط با  فرودگاه امام خمینی (ره)  با شماره  ۵۱۰۰۱۱۸ و ۰۹۶۳۳۰  می‌توان تماس گرفت. همچنین شماره تلفن  ۱۵۵۰  برای اطلاع از وضعیت بنادر اعلام شده است.

سامانه تلفنی  ۱۳۵ و سامانه پیامکی ۳۰۰۰۰۰۱۳۵  نیز برای دریافت  شکایت‌های مردم درباره گران‌فروشی و تخلف‌ها از سوی سازمان تعزیرات  اعلام شده است. وزارت جهاد کشاورزی نیز سامانه  ۱۲۴  را برای  نظارت و بازرسی گزارش‌های گران‌فروشی و احتکار  اعلام کرده است.

در حوزه  بهداشت و درمان و برای شکایت در این بخش  نیز شماره تماس  ۱۹۰  اعلام شده و  اورژانس  نیز با شماره  ۱۱۵  و  آتش‌نشانی  با  ۱۲۵  در دسترس هستند.

همچنین برای اطلاع از  اوقات شرعی  می‌توان با شماره تلفن  ۱۹۲  تماس گرفت.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید