آخرین آمار از عملیات نظامی حوثی ها علیه کشتی های آمریکایی

کدخبر: ۶۳۶۱۳۴
اقتصاد نیوز:دستیار وزیر دفاع آمریکا اعلام کرد که حوثی ها(انصارالله یمن) از ماه نوامبر ۲۰۲۳ حداقل ۵۰ بار به کشتی ها در خلیج عدن و دریای سرخ حمله کرده اند.
آخرین آمار از عملیات نظامی حوثی ها علیه کشتی های آمریکایی

 

 

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از ایرنا، «سلست والاندر» دستیار وزیر دفاع آمریکا روز پنجشنبه به وقت محلی در جلسه کمیته خدمات مسلح مجلس نمایندگان آمریکا گفت: « حوثی‌ها در دریای سرخ, حداقل ۵۰ حمله علیه کشتی‌های تجاری و کشتی‌های دریایی انجام داده اند که هدف آنها تأثیرگذاری بر این کانال حیاتی برای تجارت جهانی هستند.»

آمریکا و انگلیس از ژانویه حملاتی را علیه انصارالله یمن انجام داده‌اند، اما فرمانده نیروهای آمریکایی در خاورمیانه گفت تجهیزات منهدم شده این گروه را می‌توان با سهولت نسبی جایگزین کرد.

فرمانده سنتکام: باید حوثی ها را منزوی و بر ایران هزینه‌هایی تحمیل کنیم

ژنرال مایکل اریک کوریلا رئیس فرماندهی مرکزی آمریکا موسوم به (سنتکام) نیز در این نشست گفت: فقط دو کشتی می توانند اکثر تجهیزاتی را که ما تاکنون برای حوثی ها منهدم کرده ایم، دوباره تامین کنند.

وی با اشاره به بندر تحت کنترل انصارالله در یمن گفت: «ما باید تلاش‌های بین‌المللی را افزایش دهیم تا بتوانیم کشتی‌هایی که به حدیده می‌روند را بازرسی کنیم.»

او تاکید کرد: «ما باید حوثی ها را در محیط اطلاعاتی منزوی کنیم و هزینه هایی را به ایران تحمیل کنیم.»

پایگاه‌های نظامی ایالات متحده آمریکا در عراق و سوریه از ۱۷ اکتبر ۲۰۲۳ (۲۵ مهرماه ۱۴۰۲) هدف حملات پهپادی، راکتی و موشکی قرار گرفته اند. گروههای مقاومت اسلامی در منطقه غرب آسیا (خاورمیانه) از جمله در عراق و سوریه و نیز نیروهای یمنی به دنبال اقدام رژیم اسرائیل در تلافی عملیات طوفان الاقصی و بمباران نوار غزه و حمایت واشنگتن از این حملات، به ایالات متحده هشدار داده اند که پایگاه‌های آمریکا در منطقه را مورد هدف قرار خواهند داد.

ارتش یمن در حمایت از مقاومت ملت فلسطین در نوار غزه چند کشتی اسرائیلی یا کشتی‌های عازم سرزمین‌های اشغالی را در دریای سرخ و تنگه باب‌المندب هدف قرار داده است و می گوید نیروهای ارتش این کشور متعهد شده‌اند تا زمانی که رژیم اسرائیل، حملات خود به غزه را متوقف نکند، حملات به کشتی‌های این رژیم یا کشتی‌های عازم سرزمین‌های اشغالی را در دریای سرخ ادامه خواهند داد.

نیروهای ارتش یمن در عین حال تاکید کرده‌اند که کشتیرانی در خیلج عدن و دریای سرخ برای سایر کشتی ها آزاد است و آنها از امنیت کامل برخوردار هستند.

آمریکا و انگلیس با همراهی ۸ کشور دیگر، ۲۱ دی ماه جاری برابر با ۱۱ ژانویه ۲۰۲۴ در پی قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل، به مواضع انصارالله یمن حمله کردند.

شورای امنیت سازمان ملل ۲۰ دی ماه ۱۴۰۲ برابر با ۱۰ ژانویه ۲۰۲۴، قطعنامه پیشنهادی ایالات متحده آمریکا و ژاپن را با شماره ۲۷۲۲ علیه انصارالله یمن درباره حملات در دریای سرخ بدون اشاره به دلیل اصلی این حملات و حمایت‌های واشنگتن از رژیم اسرائیل در بمباران غزه، تصویب کرد.

وزارت خزانه‌داری آمریکا ۱۶ فوریه (۲۷ بهمن ماه ۱۴۰۲) اعلام کرد تحریم‌هایی که ایالات متحده آمریکا به دلیل حملات حوثی ها (انصارالله) یمن به کشتی‌های تجاری در دریای سرخ علیه این گروه اعمال کرده است، از امروز وارد مرحله اجرایی شد.

وزارت امور خارجه آمریکا نیز ۱۷ فوریه (۲۸ بهمن ماه ۱۴۰۲) در پی اجرای دور جدید تحریم ها علیه انصارالله یمن از سوی وزارت خزانه داری این کشور، این جنبش را گروه تروریستی جهانی اعلام کرد.

دولت «جو بایدن» رئیس‌جمهور آمریکا در سال ۲۰۲۱ و با هدف تسهیل در مذاکرات صلح یمن، نام جنبش انصارالله را از فهرست تروریستی واشنگتن خارج کرده بود.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید