درخواست سازمان جهانی بهداشت بر اجرای فوری قطعنامه آتش‌بس

کدخبر: ۶۳۶۷۰۰
تدروس آدهانوم گبریسوس رئیس سازمان جهانی بهداشت خواستار اجرای قطعنامه آتش بس فوری در غزه شد که امروز در شورای امنیت سازمان ملل به تصویب رسید.
درخواست سازمان جهانی بهداشت بر اجرای فوری قطعنامه آتش‌بس

 

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از ایرنا، تدروس آدهانوم گبریسوس، رئیس سازمان جهانی بهداشت روز دوشنبه به وقت محلی پس از تصویب قطعنامه آتش بس فوری در غزه در حساب کاربری ایکس خود، خواستار اجرای فوری قطعنامه اخیر شد که خواستار آتش‌بس تا پایان ماه مبارک رمضان و آزادی اسرای اسرائیلی در غزه است.

قطعنامه آتش‌بس فوری در غزه، سرانجام پس از نزدیک به ۶ ماه جنگ در غزه روز دوشنبه به وقت محلی ، ۶ فروردین ماه ۱۴۰۳ برابر با ۲۵ مارس ۲۰۲۴ در شورای امنیت سازمان ملل به تصویب رسید که خواستار آتش بس فوری در غزه در ماه رمضان شده است تا منجر به آتش بس پایدار شود.

به گزارش خبرنگار ایرنا از سازمان ملل ، ۱۴ عضو از ۱۵ عضو شورای امنیت سازمان ملل به قطعنامه ارائه شده توسط اعضای غیردائم این شوای برای برقراری آتش بس فوری در غزه رای مثبت دادند و از آن حمایت کردند و ایالات متحده آمریکا به عنوان عضو دائم این شورا، رای ممتنع داد و به این ترتیب قطعنامه برقراری آتش بس در غزه به تصویب رسید.

آمریکا پیش‌تر سه قطعنامه آتش‌بس را وتو کرده بود، اما این بار به این قطعنامه رای ممتنع داد و به این ترتیب بدلیل عدم مخالفت اعضای دائم شورای امنیت و بدون هیچ مخالفتی این قطعنامه به تصویب رسید.

این قطعنامه را ۱۰ عضو غیردائمی شورای امنیت تنطیم کرده بودند. شورای امنیت ۱۵ عضوی خواستار آتش‌بس فوری بین اسرائیل و گروه فلسطینی حماس در غزه و آزادی فوری و بدون قید و شرط همه اسرا شده است.

این قطعنامه همچنین خواسته است: آتش بس فوری در ماه رمضان توسط همه طرف ها رعایت شود که منجر به آتش بس پایدار می شود.

این قطعنامه آزادی فوری و بدون قید و شرط همه گروگان ها و تضمین دسترسی بشردوستانه برای رفع نیازهای پزشکی و سایر نیازهای بشردوستانه آنها می شود.

این قطعنامه از طرفین می خواهد به تعهدات خود تحت قوانین بین المللی در رابطه با تمام افراد بازداشتی، عمل کنند.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید