این کشور یک دیپلمات روس را اخراج کرد

کدخبر: ۶۳۷۰۶۶
لتونی "اولگ زیکوف"، دیپلمات سفارت روسیه در ریگا را شخص نامطلوب اعلام و او را از این کشور اخراج کرد.
این کشور یک دیپلمات روس را اخراج کرد

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از تسنیم، وزارت خارجه لتونی یک دیپلمات روس را به اتهام اقدامات تحریک آمیز و اظهارات غیر قابل قبول عنصر نامطلوب نامیده و وی را اخراج کرد.

به گزارش هفته نامه "اشپیگل"، وزارت خارجه لتونی اعلام کرد که یک دیپلمات روسیه در این کشور را عنصر نامطلوب قلمداد و دستور اخراج وی را صادر کرده است.

لتونی "اولگ زیکوف"، دیپلمات سفارت روسیه در ریگا را شخص نامطلوب اعلام و او را از این کشور اخراج کرد. بنا به درخواست وزارت خارجه این کشور این دیپلمات باید تا 10 آوریل از این کشور عضو اتحادیه اروپا و ناتوی بالتیک خارج شود.

وزارت خارجه لتونی روز چهارشنبه «اولگ زیکوف» کاردار روسیه را احضار و به «اظهارات غیرقابل قبول و تحریک‌آمیز» سفارت روسیه «در یک بازه زمانی طولانی» اعتراض کرد.

خبر مرتبط
مردم روسیه ممنوع الورود شدند+ جزئیات

اقتصادنیوز: استرالیا قانون جدیدی را برای ممنوعیت ورود روس ها به این کشور پیشنهاد خواهد کرد.

این وزارتخانه افزود که سفارت روسیه در ریگا «همچنان به اظهارات نامناسب برای بی‌اعتبار کردن آژانس‌ها و نهادهای دولتی لتونی و ایجاد نفرت در جامعه این کشور ادامه می‌دهد.»

در بیانیه ای که روز چهارشنبه منتشر شد، به کاردار سفارت روسیه در این مورد اطلاع رسانی شد. در این بیانیه این اخراج با «ارتباط عمومی غیرقابل قبول و تحریک آمیز» سفارت روسیه توجیه شد که در یک دوره زمانی طولانی صورت گرفت و در تضاد شدید با کنوانسیون وین در مورد روابط دیپلماتیک بود.

در این بیانیه آمده است: با وجود توبیخ های مکرر، هیئت روسیه ارتباطات عمومی نادرستی را با هدف بی اعتبار کردن نهادهای دولتی در لتونی و برانگیختن نفرت در جامعه انجام داد. وزارت خارجه اطلاعات بیشتری ارائه نکرد. به دلیل تهاجم روسیه به اوکراین در دو سال پیش، لتونی نیز از سوی روسیه احساس خطر می کند.

در ماه فوریه، لتونی حمایت خود از اوکراین را مجددا تایید کرد. اعضای پارلمان این کشور موافقت کردند که اوکراین تا زمان پیروزی مورد حمایت قرار خواهد گرفت. لتونی و همچنین دیگر همسایگان بالتیک آن، استونی و لیتوانی، نگران هستند که پس از اوکراین آن ها نیز قربانی «تجاوز روسیه» شوند. این سه کشور پس از سقوط اتحاد جماهیر شوروی به غرب روی آوردند و از سال 2004 بخشی از ائتلاف دفاعی ناتو هستند.

اقلیت بزرگی از روسی الاصل ها در لتونی زندگی می کنند که از شرق با روسیه همسایه است. در ابتدای سال جاری میلادی این کشور بالتیک اعلام کرد که روس هایی را که در این کشور زندگی می کنند اما به زبان لتونی صحبت نمی کنند، اخراج می کند. به این ترتیب تا 3000 نفر ممکن است تحت تأثیر این اخراج ها قرار بگیرند. حدود یک چهارم جمعیت لتونی با 1.9 میلیون نفر به اقلیت روسی زبان تعلق دارند. بسیاری از مردم در دیگر کشورهای بالتیک استونی و لیتوانی بدون تابعیت یا دارای پاسپورت روسی هستند. آنها در دوران کمونیسم به بالتیک آمدند.

چندی پیش کارداران سفارتخانه‌های کشورهای استونی، لتونی و لیتوانی در مسکو به دلیل آنچه عدم پاسخ مناسب به درخواست‌های مکرر روسیه در موضوع تأمین امنیت سفارتخانه‌های این کشور در زمان برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری اعلام شد، به وزارت خارجه روسیه احضار شدند.

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی