افشاگری واشنگتن‌پست از برنامه ترامپ برای اوکراین

کدخبر: ۶۳۹۰۲۷
اقتصادنیوز: یک رسانه آمریکایی گزارش داد که برنامه دونالد ترامپ در صورت پیروزی در انتخابات فشار آوردن به اوکراین برای واگذاری بخش‌هایی از خاک خود خواهد بود.
افشاگری واشنگتن‌پست از برنامه ترامپ برای اوکراین

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، یک رسانه آمریکایی در گزارشی مطرح کرد که برنامه صلح «دونالد ترامپ» رییس جمهور پیشین آمریکا و نامزد احتمالی حزب جمهوری‌خواه در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۴ این کشور برای اوکراین آن است که از خاک خود در جنگ با روسیه چشم‌پوشی کند.

خبر مرتبط
ترامپ، بایدن را متهم کرد / او مواد مخدر مصرف می‌کند

اقتصادنیوز: دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا اعلام کرد بایدن در سخنرانی سالانه خود تحت تأثیر مواد مخدر بوده است.

احتمال پیروزی ترامپ در انتخابات نگرانی‌هایی را در میان اعضای ناتو در زمینه روابط راهبردی آمریکا-اروپا و سیاست‌های او در قبال جنگ اوکراین برانگیخته است.

روزنامه واشنگتن‌پست گزارش داد که پیشنهاد ترامپ فشار آوردن به اوکراین برای چشم‌پوشی از کریمه و منطقه مرزی دونباس و واگذار کردن آن به روسیه است.

به گفته ترامپ، هم روسیه و هم اوکراین «می‌خواهند حفظ آبرو کنند و راهی بیابند» و «مردم در برخی از مناطق اوکراین مشکلی با پیوستن به روسیه ندارند.»

ترامپ، اخیرا، از ولادیمیر پوتین تمجید کرده و گفت که او به خاطر «تصرف یک جای وسیع و قطعه زمینی بزرگ با جمعیتی بالا در ضمن آن که تحریم‌ها ضربه نسبتا کمی به او وارد کرده‌اند، فردی باهوش است.»

در این میان،‌ «ولودیمیر زلنسکی» رییس جمهور اوکراین علاوه بر تلاش‌هایی که برای بهبود روابطش با دونالد ترامپ و متحدان او انجام می‌دهد، از طرف دیگر، نگران بی‌میلی ترامپ به ادامه حمایت‌های نظامی از کی‌یف است.

ترامپ زمانی که رئیس جمهور آمریکا بود، از سوی مجلس نمایندگان وقت به خاطر پرونده اعمال فشار بر زلنسکی به منظور انجام دادن تحقیقاتی با انگیزه سیاسی و هدف ضربه زدن به «جو بایدن» استیضاح شد که بعدها، در مرحله محاکمه مرتبط با استیضاح در مجلس سنای وقت تبرئه شد.

ترامپ در یک سخنرانی بعد از پیروزی قاطعی که در مرحله اول رقابت مقدماتی جمهوری‌خواهان در ایالت آیووا کسب کرد، بار دیگر ادعا کرد که اگر همچنان رئیس جمهور آمریکا می‌ماند، روسیه به اوکراین حمله نمی‌کرد و او و پوتین به خوبی با هم کنار می‌آیند.

جنگ اوکراین که از ۲۴ فوریه ۲۰۲۲ آغاز شد، وارد سومین سال خود شده است.

مذاکرات صلحی که در ابتدای جنگ میان هیات‌های روس و اوکراینی انجام شد، بی‌نتیجه بوده است. اگرچه، دولت اوکراین تلاش می‌کند برای تایید «فرمول صلح» پیشنهادی زلنسکی، اجلاس صلحی به میزبانی سوییس برگزار کند.

سوییس گفته است این مذاکرات تنها برای بررسی برنامه صلح اوکراین نخواهد بود و با توجه به این که روسیه نیز برنامه صلحی در نظر دارد که مغایر با برنامه کی‌یف است، از مسکو نیز برای شرکت در این مذاکرات دعوت خواهد شد.

با این حال، مسکو بارها گفته است، در صورتی که کی‌یف تصرفات روسیه در اوکراین را از ابتدای جنگ اوکراین به رسمیت بشناسد، برای مشارکت در مذاکرات صلح آمادگی دارد.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی