درخواست محیطی زیست برای انتقال مرجعیت تنوع زیستی به این سازمان

کدخبر: ۶۳۹۳۵۶
معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست تاکید کرد که انتقال مرجعیت تنوع زیستی به سازمان محیط زیست را از دولت مطالبه کرده است.
درخواست محیطی زیست برای انتقال مرجعیت تنوع زیستی به این سازمان

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، حسن اکبری  با اشاره به اینکه نگهداری از تنوع زیستی بر عهده سازمان حفاظت محیط زیست است اما مرجعیت کنوانسیون تنوع زیستی بر عهده وزارت جهاد کشاورزی است، گفت: یک مطالبه جدی در کشور از سوی مدافعان محیط زیست و کارشناسان انتقال مرجعیت تنوع زیستی به سازمان محیط زیست است. ما نیز آن را از دولت مطالبه کردیم و در این راستا با وزارت امور خارجه و رییس جمهوری مکاتباتی انجام دادیم و امیدواریم دولت نیز ما را کمک کند.

معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: متاسفانه در دولت گذشته، بر مصوبه‌ای که کارگروه ملی ایمنی زیستی مصوب کرد و در نهایت در قالب مصوبه دولت ابلاغ شد، این مرجعیت به وزارت جهاد کشاورزی منتقل شد اما ماهیت، کارکرد و روح حاکم بر فعالیت‌های این وزارتخانه مبتنی بر بهره‌برداری است و عمدتا تامین امنیت غذایی و بهره‌برداری از منابع و تولید غذا بر عهده جهاد کشاورزی است، در حالی که روح حاکم بر کنوانسیون تنوع زیستی در تمام دنیا حفاظت از تنوع زیستی است و تنها دستگاهی که رسالت اصلی آن، حفظ تنوع زیستی است، سازمان حفاظت محیط زیست است.

وی ادامه داد: از سوی دیگر کنوانسیون تنوع زیستی بیشتر با رویکرد حفاظت از حیات وحش شکل گرفت چراکه حیات وحش در دنیا به‌شدت رو به کاهش و انقراض بود و با هدف احیای حیات وحش کنوانسیون تنوع زیستی تشکیل شد و تنها متولی حفاظت از حیات وحش در ایران سازمان حفاظت از محیط زیست است.

اکبری در پایان گفت: وزارت جهاد کشاورزی از بسیاری از اقداماتی که سازمان حفاظت محیط زیست برای حفاظت از حیات وحش انجام داده است، اصلا اطلاعی ندارد اما اگر کنوانسیون به سازمان حفاظت محیط زیست منتقل شود، این سازمان می‌تواند با همکاری وزارت جهاد کشاورزی و سازمان منابع طبیعی کشور به مراجع بین‌المللی بهتر پاسخگو باشد.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی