نماینده مردم شاهین‌ شهر:

حمله پهپادی سپاه بر اساس منشور سازمان ملل، دفاع مشروع بود

کدخبر: ۶۴۰۵۴۶
اقتصادنیوز : نماینده مردم شاهین‌ شهر و میمه و بُرخوار در مجلس شورای اسلامی گفت: حمله نظامی ایران بر اساس نص ماده ۵۱ منشور سازمان ملل متحد و در پاسخ به تجاوز مسلحانه رژیم صهیونیستی به سرکنسولگری کشورمان در سوریه، دفاع مشروع بود.
حمله پهپادی سپاه بر اساس منشور سازمان ملل، دفاع مشروع بود

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، ماده ۵۱ منشور سازمان ملل متحد مقرر می‌دارد که در صورت حمله مسلحانه علیه یک عضو سازمان ملل متحد، تا زمانی که شورای امنیت اقدامات لازم را برای حفظ صلح و امنیت بین‌المللی بعمل آورد، هیچیک از مقررات این منشور به حق ذاتی دفاع مشروع انفرادی یا دسته جمعی اعضاء لطمه‌ای وارد نخواهد کرد.

حسینعلی حاجی دلیگانی روز یکشنبه در گفت‌وگو با ایرنا در باره پاسخ نظامی بامداد امروز ایران به حمله رژیم صهیونیستی به کنسولگری کشورمان در دمشق سوریه تاکید کرد: بر اساس «ماده ۵۱» ایران حق داشت بدلیل تجاوز رژیم صهیونیستی به سرکنسولگریش در سوریه، حمله متقابل انجام دهد.

خبر مرتبط
بایدن به تکاپو افتاد/ درخواست آمریکا از اسرائیل برای اجتناب از واکنش به حمله مشروع ایران

اقتصادنیوز: مقامات آمریکایی گفتند که رئیس کاخ سفید و تیمش با امید به اجتناب از تشدید بیشتر منجر به جنگ گسترده‌تر در خاورمیانه، به اسرائیل توصیه کردند که از واکنش به حمله مشروع ایران خودداری کند.

وی افزود: سپاهان پاسداران با این اقدام خود پوزه زیاده‌خواهان بین‌المللی را به خاک مالید و برای کشورمان اقتدار مضاعف آفرید.

حاجی دلیگانی گفت: قدرت مانور ترکیبی «موشک بالستیک، کروز و پهباد» هماهنگ با گروه‌های مقاومت در منطقه نشاندهنده وجود یک تحلیل دقیق و پچیده در این عملیات بود که تاکنون در دنیا سابقه نداشته است.

وی تصریح کرد: شناخت نظامی ایران نوعی بازدارندگی به همراه دارد بخصوص‌اینکه هدف اصلی حمله بامداد امروز یک فرودگاه نظامی بود که رژیم صهیونیستی برای بمباران غزه و مظلومان فلسطین و نیز حمله کنسولگری ایران از آن استفاده کرده بود.

نماینده مردم شاهین‌ شهر و میمه و بُرخوار در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: این حمله ضرب شست ایران بود که موجب سربلندی کشورمان شد.

وی در عین حال اظهار امیدواری کرد که مسوولان اقتصادی دولت از فرصت بدست آمده برای ترمیم جایگاه کشورمان در منطقه و در نظام تجارت بین‌الملل استفاده لازم را ببرند.

به گزارش ایرنا، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، بامداد یکشنبه با صدور اطلاعیه‌ای از شلیک دهها فروند پهپاد و موشک به سمت سرزمین‌های اشغالی و مواضع رژیم صهیونیستی خبر داد.

در اطلاعیه سپاه آمده است: در پاسخ به جنایت‌های متعدد رژیم صهیونیستی از جمله حمله به بخش کنسولی سفارت ایران در دمشق و شهادت جمعی از فرماندهان و مستشاران نظامی کشورمان در سوریه، نیروی هوافضای سپاه اهداف معینی در داخل سرزمین‌های اشغالی را با شلیک ده‌ها فروند موشک و پهپاد مورد اصابت قرار داد.

بر اساس تصاویر منتشر شده، این حمله نظامی در نوع بی‌نظیر بود زیرا ایران برای نخستین بار در عملیات‌ خود از کلاهک‌های بارشی استفاده کرد.

استفاده از این کلاهک‌ها به سردرگمی بیشتر سامانه‌های پدافندی دشمن منجر می‌شود و این در حالی بود که موشک‌های ایرانی از سامانه دفاعی رژیم صهیونیستی موسوم به «گنبد آهنین» نیز با موفقیت عبور کرد.

این موضوع واکنش‌های مختلفی در سطح مجامع بین‌المللی، دولت‌ها و ملت‌های جهان اسلام از جمله ایران و فلسطین بدنبال داشته است.

رژیم صهیونیستی ۱۳ فروردین برخلاف عرف دیپلماتیک و قوانین بین‌المللی، کنسولگری کشورمان در دمشق سوریه را بوسیله هواپیماهای جنگنده‌ خود هدف موشک قرار داد که به شهادت چند تن از کارکنان این دفتر و مستشاران نظامی کشورمان منجر شد.​

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی