«سفیدبالک‌ها» کنترل می‌شوند/ دستورالعمل ابلاغ شد

کدخبر: ۶۴۰۶۵۷
معاون خدمات شهری شهرداری تهران اعلام کرد که دستورات لازم به سازمان بوستان ها و فضای سبز شهر تهران برای جلوگیری از طغیان سفیدبالک ها ابلاغ شده است.
«سفیدبالک‌ها» کنترل می‌شوند/ دستورالعمل ابلاغ شد

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، حسین نظری در توضیح بیشتر برای این اقدام شهرداری تهران   گفت: هفته گذشته به سازمان بوستان ها و فضای سبز شهر تهران دستورات لازم جهت اتخاذ تدابیر لازم شامل انجام سم پاشی و سایر موارد مقابله‌ای برای جلوگیری از طغیان سفید بالک ها در تهران داده شده است.

وی افزود: مدیر عامل سازمان بوستان ها آقای مختاری هم اعلام کردند که هماهنگی های لازم در کمترین زمان برای انجام اقدامات مقابله ای آغاز می شود.

معاون شهردار تهران ادامه داد: معمولا افزایش سفیدبالک ها از مناطق جنوبی شروع می شود که قطعا با انجام تدابیر پیشگیرانه جلوی طغیان آنها گرفته خواهد شد.

به گزارش ایسنا، سفید بالک توت حشره کوچک سفید رنگی از جنس Aleuroclava است که از سال ۱۳۹۳ به دلیل در دسترس بودن میزبان گیاهی (توت و زیتون)‌ و همچنین فعال نبودن و یا عدم استقرار دشمنان طبیعی و کار آمد در فضای سبز شهر تهران به حالت طغیانی در آمده است.

سفیدبالک با کاهش دما وارد مرحله زمستان گذارنی می‌شود و تابستان سال آینده با گرم شدن هوا فعالیت خود را آغاز می‌کند. سفید بالک‌ها برای انسان بی‌ضرر هستند و تنها از شیره گیاهان میزبان تغذیه می‌کنند و سبب ضعف و در نهایت خشک شدن گیاه می‌شوند.

به‌طور کلی هیچ یک از سفید بالک‌های شناسایی و گزارش شده در دنیا ناقل بیماری به انسان نیستند و تنها در صورت افزایش بیش از حد در هوا مزاحمت‌هایی را برای شهروندان ایجاد خواهند کرد و در صورت ورود به دستگاه تنفسی ممکن است سبب تحریکات تنفسی شوند که برای جلوگیری از آن می‌توان از ماسک استفاده کرد.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید