واکنش تند طالبان به رزمایش روسیه و تاجیکستان/ خاک افغانستان علیه هیچ کشوری استفاده نخواهد شد

کدخبر: ۶۴۱۴۵۴
اقتصادنیوز: طالبان بار دیگر نگرانی‌ها در مورد تهدیدهای امنیتی از خاک افغانستان را رد و تاکید کرده است که خاک افغانستان «علیه هیچ کشوری استفاده نخواهد شد.»
واکنش تند طالبان به رزمایش روسیه و تاجیکستان/ خاک افغانستان علیه هیچ کشوری استفاده نخواهد شد

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، حمدالله فطرت، معاون سخنگوی حکومت طالبان، گفت: «حفاظت از مرزها و انجام تمرینات نظامی در مرزها بر عهده کشورهای مربوط است. اما از سوی افغانستان به همه همسایگان و کشورهای منطقه اطمینان می‌دهیم که خاک افغانستان علیه هیچ کشوری استفاده نخواهد شد».

شبکه خبری بی بی سی به نقل از  تلویزیون خصوصی آریانانیوز در کابل اعلام کرد: ظاهرا این سخنان در واکنش به رزمایش مشترک نظامیان روسیه و تاجیکستان در نزدیک مرز افغانستان ابراز شده است.

خبر مرتبط
بسته شدن دو کانال تلویزیونی افغانستان توسط طالبان

اقتصادنیوز: طالبان افغانستان دو کانال تلویزیونی را در این کشور بست.

نیروهای نظامی دو کشور، روز دوشنبه رزمایش نظامی چهار روزه‌ای را در نزدیکی مرز افغانستان آغاز کردند. این رزمایش در منطقه ختلان تاجیکستان برگزار شده‌است.

وزرات دفاع روسیه با انتشار خبرنامه‌ای گفته‌است که نیروهای نظامی این کشور همراه با نیروهای تاجیکستان راه‌های به کار گیری واحدهای نظامی برای نابودی «باندهای تروریستی» را تمرین می‌کنند.

در خبرنامه همچنین تأکید شده که هدف این رزمایش مشترک آماده سازی واحدهای نظامی برای انجام وظایف در مناطق کوهستانی و از بین بردن «گروه های مسلح غیرقانونی» است که از مرزها نفوذ کرده‌اند.

رزمایش مشترک نظامیان روسیه و تاجیکستان چند هفته پس از حمله ‌مرگبار به محل برگزاری کنسرت موسیقی در حومه مسکو که جان بیش از ۱۳۰ نفر را گرفت، برگزار شده‌ است.

گروه داعش مسئولیت آن حمله را به عهده گرفت.

روسیه چهار نفر شهروند تاجیکستان را بازداشت کرده و مدعی است که آنها عاملان این حمله بودند.

این اولین باری نیست که نیروهای روسی و متحدان‌شان در نزدیکی مرز افغانستان تمرین نظامی برگزار می‌کنند.

در اکتبر سال ۲۰۲۱ بلافاصله پس از به قدرت رسیدن طالبان، نیروهای مسلح شش کشور عضو «پیمان امنیت جمعی» در مناطق مرزی تاجیکستان رزمایش نظامی برگزار کردند.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی