تقریباً نیمی از شهر‌های بزرگ این کشور در حال غرق‌شدن هستند!

کدخبر: ۶۴۲۵۴۵
اقتصادنیوز: یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که تقریباً نیمی از شهر‌های بزرگ چین درحال غرق‌شدن هستند. به‌عبارت دقیق‌تر، حدود ۴۵ درصد از زمین‌های شهری این کشور آسیایی با سرعتی بیش از ۳ میلی‌متر در سال به زیر آب می‌روند.
تقریباً نیمی از شهر‌های بزرگ این کشور در حال غرق‌شدن هستند!

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از دیجیاتو، یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که تقریباً نیمی از شهرهای بزرگ چین درحال غرق‌شدن هستند. به‌عبارت دقیق‌تر، حدود 45 درصد از زمین‌های شهری این کشور آسیایی با سرعتی بیش از 3 میلی‌متر در سال به زیر آب می‌روند. محققان احتمال می‌دهند استخراج آب، دلیل اصلی این فرونشست باشد.

براساس مقاله منتشرشده در Science، محققان چینی دریافتند که حدوداً 45 درصد از شهرهای بزرگ چین درحال غرق‌شدن هستند و میلیون‌ها نفر از ساکنان این شهر‌ها در معرض خطر سیل قرار دارند. زمین‌ این شهرها با سرعت بیش از 3 میلی‌متر در سال به زیر آب می‌رود. همچنین سرعت غرق‌شدن 16 درصد از این شهر‌ها بیش از 10 میلی‌متر در سال است.

 

غرق‌شدن نیمی از شهرهای بزرگ چین

محققان 82 شهر چین با جمعیت بیش از 2 میلیون نفر را بررسی و میزان تغییر ارتفاع شهرها بین سال‌های 2015 و 2022 را اندازه‌گیری کردند. آن‌ها دریافتند که بزرگ‌ترین شهر چین، شانگهای، در 100 سال گذشته حدود 3 متر فرونشست داشته و همچنان نیز درحال فرونشست است. شهرهایی مانند پکن و تیانجین نیز در معرض خطر هستند.

عوامل مختلفی منجر به فرونشست زمین می‌شود، اما محققان احتمال می‌دهند که استخراج آب در فرونشست شهرهای چین مؤثرتر است. در چین افراد زیادی در مناطقی زندگی می‌کنند که از نظر زمین‌شناختی عمر رسوب‌گذاری آن‌ها زیاد نیست. بنابراین وقتی آب‌های زیرزمینی را خارج می‌کنند، این زمین‌ها دچار فرونشست می‌شوند.

محققان پیشنهاد می‌دهند که راه‌حل این موضوع می‌تواند در کنترل طولانی‌مدت و پایدار استخراج آب‌های زیرزمینی باشد. به گزارش رویترز درحال‌حاضر فرونشست زمین حدود 1.05 میلیارد دلار در سال برای چین هزینه دارد.

در سال‌های اخیر، نیویورک آمریکا نیز با چنین مشکلی مواجه شده و آسمان‌خراش‌های این شهر بزرگ روی میزان غرق‌شدن آن تأثیر گذاشته است.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی