سیل‌های ایرانی دنیا را نگران کرد

کدخبر: ۶۴۶۲۴۵
اقتصادنیوز: سازمان جهانی هواشناسی در گزارشی به برخی مخاطرات جوی و رویدادهای شدید آب و هوایی ایران در سال گذشته پرداخته و نسبت به چالش های اقلیمی ایران به ویژه سیل و خشکسالی ابراز نگرانی کرد.
سیل‌های ایرانی دنیا را نگران کرد

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از تسنیم، سازمان جهانی هواشناسی  وضعیت اقلیمی قاره آسیا و برخی رخدادهای شدید آب و هوایی در ایران  در سال 2023 میلادی را بررسی کرد.

از جمله رخدادهای شدیدی که در این گزارش آمده است می توان به سیل آستارا، خشکی تالاب هامون، طوفان های گردوخاک جنوب شرق و پیامدهای باد لوار اشاره کرد که به برخی چالش های آن نیز اشاره شده است.

در بخش دیگری از گزارش به بارندگی کمتر از حد نرمال در اکثر مناطق ایران اشاره و عنوان شده است که کم بارشی سبب بروز سومین خشکسالی متوالی و گسترده در کشور شده است.

این گزارش همچنین به خشک شدن تالاب هامون و وقوع توفان های گردوخاک در منطقه اشاره و عنوان کرده است: در اواسط شهریور ماه، طوفان گرد و غبار بخش‌هایی از جمهوری اسلامی ایران، افغانستان و پاکستان را درنوردید و خطرات قابل توجهی برای سلامتی به همراه داشت.

خبر مرتبط
هشدار هواشناسی به کشاورزان/ تشدید بارندگی در 12 استان

اقتصادنیوز: سازمان هواشناسی با صدور هشدار نارنجی تشدید فعالیت سامانه بارشی در ۱۲ استان به کشاورزان ۲۴ استان در خصوص جلوگیری از بروز خسارت توصیه‌های مهمی را ارائه کرد.

در ادامه گزارش آمده است: وزش باد شدید در جنوب شرق ایران از 18 تا 25 شهریور ماه باعث شد طوفان گرد و خاک و جراحات و بستری شدن تعدادی در بیمارستان شد. 

باد لوار و گرد و خاک ناشی از خشک شدن تالاب هامون، منطقه را تحت تاثیر قرار داده و اثرات نامطلوبی بر سلامتی، تعطیلی مدارس، خطرات حمل و نقل و خسارت به محصولات وارد کرده است.

همچنین بخشی از این گزارش به سیل آستارا پرداخته و عنوان کرده است: 220 میلی متر باران طی 12 ساعت در آستارا سبب بروز سیلاب و بروز خسارت زیادی شد.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی