بوئینگ متهم شد / ماجرا چیست؟

کدخبر: ۶۴۷۴۰۰
اقتصادنیوز: بوئینگ متهم به نقض توافق پرونده سقوط‌های مرگبار ۷۳۷ مکس شد.
بوئینگ متهم شد / ماجرا چیست؟

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از تسنیم، پس از اینکه وزارت دادگستری آمریکا اعلام کرد که شرکت بوئینگ توافقنامه پرونده دو سانحه مرگبار هواپیماهای 737 مکس در سال‌های اخیر را نقض کرده است، این شرکت با محاکمه کیفری روبرو شد که می‌تواند بحران‌های این سازنده هواپیما را تشدید کند.

بلومبرگ گزارش داد، بر اساس گزارشی که اواخر روز سه‌شنبه منتشر شد، بوئینگ "با عدم طراحی، اجرا و انجام یک برنامه انطباقی و اخلاقی برای جلوگیری و کشف موارد نقض قوانین تقلب در ایالات متحده در طول عملیات خود،" توافق تسویه حساب 2.5 میلیارد دلاری را نقض کرده است.

بوئینگ که سهامش در مدت کوتاهی پس از شروع معاملات روز چهارشنبه بیش از 1 درصد کاهش یافت، اکنون چهار هفته فرصت دارد تا با تحلیل‌ها و نظرات خود به این موضوع پاسخ دهد، که با توجه به اقدامات بعدی مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

وزارت دادگستری آمریکا اعلام کرد که هنوز در حال تعیین نحوه رسیدگی به این پرونده و مجازات این شرکت است.

این تصمیم خطرات قانونی پیش روی این سازنده هواپیما را در پی یک فاجعه در اوایل ژانویه افزایش می دهد، زمانی که یک قطعه از بدنه هواپیمای 737 مکس متعلق به خطوط هوایی آلاسکا در اواسط پرواز از جای خود کنده شد چرا که کارگران پیچ‌های مهم آن را نصب نکرده بودند.

این سانحه دو روز قبل از انقضای توافق تعویق تعقیب قضایی رخ داد، که در آن بوئینگ متعهد شده بود از این توافقنامه تبعیت کند و برای مدت سه سال با دولت همکاری کند.

این اولین حادثه برای بوئینگ 737 مکس که در سال 2015 وارد بازار شد، نیست. سقوط‌های مرگبار در سال‌های 2018 و 2019 این مدل هواپیما منجر به توقف پروازهای آن در سراسر جهان تا سال 2020 شده بود.

بر اساس این گزارش، بسیاری از سرمایه‌گذاران بوئینگ نیز در واکنش به این حوادث و افزایش خطرات در چشم‌انداز فعالیت این شرکت، اخیراً سهام خود را به فروش رساندند که موجب کاهش ارزش این سهام شد.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی