25 سکه رشوه ، همه‌ فساد فدراسیون فوتبال نیست/ دارند کوچک نمایی می‌کنند!

کدخبر: ۶۴۷۹۷۳
پرونده فساد در فوتبال این روزها تبدیل به سوژه داغی شده است. اگر تا پیش از این صحبت‌کردن درباره فساد در فوتبال با واکنش‌های متعددی روبه‌رو می‌شد، ولی به‌تازگی پرونده‌ای فاش شده که نشان می‌دهد یکی از باشگاه‌های شهرستانی در زدوبند با تعدادی از مسئولان فدراسیون فوتبال، برای ارتقای جایگاه تیم‌ خود رو به پرداخت رشوه آورده‌ است.
25 سکه رشوه ، همه‌ فساد فدراسیون فوتبال نیست/ دارند کوچک نمایی می‌کنند!

به گزارش اقتصادنیوز روزنامه شرق نوشت: ماجرا به قدری سروصدا کرده که هنوز رأی نهایی در این مورد صادر نشده، دو نفر از اعضای فدراسیون فوتبال که سمت بالایی هم داشته‌اند، استعفای خود را نوشته و رفته‌اند.

اگرچه هنوز زوایای پنهان این ماجرا که با ورود نهادهای امنیتی و بازرسی کشف شده، پنهان مانده است، ولی به نظر می‌رسد هنوز چیزی‌نشده، پروسه کوچک‌نمایی این فساد در سطح ردوبدل‌شدن چند سکه به‌عنوان رشوه کلید خورده و آن‌طور که از شواهد امر پیداست، احتمالا با یکی، دو استعفا قرار است سر‌و‌ته آن بسته شود.

ابهامی که همین ابتدای کار وجود دارد، این است که چطور از سال 1400 تاکنون این افراد در فدراسیون فوتبال حضور داشته و فعالیت کرده‌اند و مسئولان امر نسبت به اتفاق زشت رخ‌داده بی‌خبر مانده‌اند.

از سوی دیگر، با توجه به فعالیت چندین‌ساله این افراد، بعید است که اقداماتی مشابه در این سه سال رخ نداده باشد. پس محدود‌کردن این اتفاق به سال 1400 اولین اشتباه رایجی است که می‌توان در این زمینه انجام داد.

از سوی دیگر، چرا نفر سوم فدراسیون فوتبال استعفا نداده و فقط تا به الان خبر استعفای دو نفر به گوش رسیده است؟ موضوع مهم‌تر ولی ابعاد فساد در این پرونده است که سروته آن از سوی فدراسیون فوتبال با 75 سکه در حال بسته‌شدن است. این روایت از سوی دادگستری استان کرمان نیز به شیوه‌ای دیگر بیان و عنوان شده که افراد دخیل در این پرونده، بین 20 تا 25 سکه دریافت کرده‌اند. دادگستری استان کرمان با معرفی چند چهره رسانه‌ای که در این پرونده دست داشته‌اند، تعداد متهمان را بیشتر از سه نفر عنوان کرده و نوشته است در رابطه با این پرونده مدیرعامل یک باشگاه و معاون فنی باشگاه اقرار به اهدای 231 سکه تمام بهار آزادی به افرادی در فدراسیون فوتبال، سازمان لیگ برتر، کمیته داوران (تحت عنوان حمایت) و سردبیران ورزشی (تحت حق‌السکوت) کرده‌اند.

حالا پرسش اصلی این است که آیا فقط پای اهدای سکه در میان بوده و تخلف مالی دیگری رخ نداده است؟ بعید است‌ چهره‌های مهمی که در فدراسیون فوتبال سمت‌های بالایی داشته‌اند، حاضر شده باشند فقط برای 25 سکه دست به چنین حماقتی بزنند.

اینجاست که باید شایعه دوم را که عنوان شده بحث درباره هزینه مالی بسیار هنگفتی در این پرونده است، جدی گرفت. به عبارت دیگر، رقم آن‌قدر سنگین است که اصلا 25 سکه اهدایی در آن دیده نمی‌شود. بدون آنکه نیاز باشد جزئیات این پرونده که ادعا شده ابعاد وسیع‌تری داشته و به‌زودی پای افراد دیگری را هم به میان می‌کشد، مطرح شود، کافی است فقط صحبت‌های محمد‌مهدی فروردین، رئیس فراکسیون ورزش مجلس، یک بار در این زمینه مرور شود تا مشخص شود حجم فساد رخ‌داده فقط مربوط به 70 تا 200 سکه بهار آزادی نیست. فروردین در‌این‌باره می‌گوید: «‌من فقط همین را می‌توانم بگویم که مبلغی که درباره آن صحبت می‌شود، با بودجه یک سال حوزه انتخابی خودم برابری می‌کند. در مورد سکه و مبلغی که مبادله‌شده باید مستنداتی باشد تا اظهار‌نظر کنیم. درمجموع ابعاد پرونده فساد در فوتبال نشان می‌دهد که خیلی از عوامل در پرونده فساد نقش داشته‌اند؛ از مدیران ورزشی تا افرادی که به اسم مدیر برنامه معرفی شدند و در بحث امروزی جادوگر هم در این پرونده نقش داشته‌اند‌».

‌جالب است بدانید که بودجه یک سال حوزه انتخابی فروردین معادل 180 میلیارد تومان است. به عبارتی با استناد به همین صحبت‌ها، مشخص است‌ پای رقمی بین 180 تا 200 میلیارد تومان علاوه بر سکه‌های اهدایی در میان است. این جمله‌ای است که فروردین بیان کرده و می‌گوید: «مبلغ فساد در فوتبال تقریبا ۲۰۰ میلیارد تومان است، اما نمی‌توانم آن را تأیید یا تکذیب کنم. ما هم در حد شنیده‌ها همین رقم را شنیده‌ایم. اصلا رقم مبادله‌شده یک میلیون تومان بوده باشد؛ وقتی نیت غیر از مسائل فیرپلی بوده است، قطعا شدیدترین برخوردها و اشد مجازات‌ها باید در نظر گرفته شود‌».

حالا عجیب است که در گزارش‌های اخیر و در بین صحبت‌های رئیس فدراسیون فوتبال، حرفی از این مبالغ دیده نمی‌شود و همگی به تعدادی سکه اشاره می‌کنند. اینجاست که این پرسش ذهن مخاطب را آزار می‌دهد که آیا واقعا پروسه کوچک‌نمایی فساد در فوتبال در حال رقم‌خوردن است؟

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی