وزش باد شدید در این استان ها از فردا

کدخبر: ۶۴۹۴۷۰
اقتصادنیوز: اداره کل هواشناسی استان تهران نسبت به وقوع رگبار و رعد و برق در ۱۸ استان و وزش باد شدید و در نقاط مستعد خیزش گرد و خاک در ۱۶ استان هشدار داد.
وزش باد شدید در این استان ها از فردا

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا  سازمان هواشناسی با صدور هشدار  زردرنگ  با اشاره به فعالیت سامانه بارشی آورده است: وقوع رگبار و رعدوبرق، وزش باد شدید موقت، در برخی نقاط گردوخاک، در نقاط مستعد بارش تگرگ امروز (۶ خردادماه) در آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، گیلان، مازندران، گلستان، قزوین، البرز، تهران، شمال همدان، مرکزی، قم، نیمه غربی اصفهان، شمال سمنان و غرب زنجان، دوشنبه (۷ خردادماه) در نیمه شمالی آذربایجان شرقی، اردبیل، گیلان، مازندران، گلستان، خراسان شمالی و شمال استانهای خراسان رضوی و سمنان، سه‌شنبه (۸ خردادماه) در نیمه شمالی آذربایجان شرقی، نیمه جنوبی اردبیل و ارتفاعات مازندران ، چهارشنبه (۹ خردادماه) در آذربایجان شرقی، اردبیل و ارتفاعات استانهای زنجان، قزوین، البرز، تهران، مازندران و شمال غرب سمنان و پنج‌شنبه (۱۰ خردادماه) درآذربایجان شرقی، اردبیل، زنجان، شمال کردستان و ارتفاعات استانهای قزوین، البرز، تهران، سمنان، مازندران و گیلان پیش‌بینی می‌شود.

در این شرایط جوی احتمال اختلال در ناوگان حمل و نقل، احتمال آبگرفتگی معابر، احتمال جاری شدن روان آب، احتمال مه و کاهش دید، احتمال تگرگ، وزش باد نسبتا شدید، لغزندگی به‌ویژه در جاده‌های کوهستانی و گردنه‌ها، احتمال خسارت به سازه‌های موقت و احتمال خسارت به محصولات کشاورزی وجود دارد.

سازمان هواشناسی نسبت به احتیاط در سفرهای بین شهری، احتیاط در سفر با هواپیماهای سبک، عدم اتراق در حاشیه و بستر رودخانه‌ها و مسیل‌ها، احتیاط در فعالیت‌های کوه‌نوردی، خودداری از چرای دام و تردد عشایر در حاشیه رودخانه‌ها و نواحی مرتفع، اطمینان از استحکام سازه‌های موقت، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها و اتخاذ تمهیدات لازم جهت جلوگیری از خسارت به بخش کشاورزی توصیه می‌کند.

سازمان هواشناسی در ادامه با اشاره به  وزش باد نسبتا شدید تا شدید و در نواحی مستعد خیزش گرد و خاک  آورده است: این وضعیت جوی یکشنبه در کرمانشاه، زنجان، مرکزی، همدان، قزوین، البرز، تهران، جنوب خراسان رضوی، خراسان جنوبی، کرمان و شمال سیستان و بلوچستان، دوشنبه در خوزستان و بوشهر، سه‌شنبه در بوشهر، فارس، خوزستان، ایلام، نیمه جنوبی خراسان رضوی و شرق سمنان، چهارشنبه در شرق خراسان جنوبی، شمال سیستان و بلوچستان، بوشهر و خوزستان و پنج‌شنبه در شرق خراسان جنوبی و شمال سیستان و بلوچستان دور از انتظار نیست.

از اثرات این مخاطره جوی می‌توان به کاهش شعاع دید و کیفیت هوا، احتمال خسارت به تجهیزات شهری و برون شهری از جمله سقوط بنر، تابلوهای تبلیغاتی، داربست‌ها و سازه‌های موقت، احتمال سقوط اشیاء از ارتفاعات و احتمال شکستن نهال‌ها و درختان کهن‌سال اشاره کرد. به توصیه سازمان هواشناسی احتیاط در تردد جاده‌ای، اطمینان از استحکام سازه‌های موقت، احتیاط در فعالیت‌های کوه‌نوردی، احتیاط در فعالیت‌های عمرانی، احتیاط در عبور و مرور و عدم پارک خودرو در حاشیه ساختمان‌های نیمه کاره و درختان کهن‌سال و عدم سم یا محلول پاشی باغات و مزارع و استفاده از قیم برای نهال‌ها در دستور کار قرار گیرد.

به گزارش ایسنا هشدار  زرد رنگ  به معنای این است که پدیده‌ای جوی رخ خواهد داد که ممکن است در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را ایجاد کند. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می‌شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده‌ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از سوی دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدارها قرار می‌گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی