چین و کره جنوبی توافقنامه امضا کردند

کدخبر: ۶۴۹۴۸۰
چین و کره جنوبی برای انجام گفتگوهای دیپلماتیک و امنیتی به توافق رسیدند.
چین و کره جنوبی توافقنامه امضا کردند

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از تسنیم، «یون سوک یول» رئیس جمهور کره جنوبی و «لی چیانگ» نخست وزیر چین، برای برگزاری گفتگوهای دیپلماتیک و امنیتی و ازسرگیری مذاکرات درباره پیمان تجارت آزاد به توافق رسیدند.

دفتر ریاست جمهوری کره جنوبی اعلام کرد یون و لی امروز در سئول و یک روز پیش از نشست با فومیو کیشیدا نخست وزیر ژاپن، با یکدیگر دیدار کرده و به توافق رسیدند.

بر این اساس، یون خطاب به لی گفت: کره جنوبی و چین باید با همکاری یکدیگر نه تنها منافع مشترک را براساس احترام متقابل ارتقا دهند بلکه باید درباره موضوعات منطقه ای و جهانی به منظور حل چالش های مشترک از جمله تهاجم روسیه به اوکراین، جنگ بین حماس و اسرائیل و تردیدهای اقتصادی جهانی، به توافق برسند.

دفتر یون تاکید کرد رئیس جمهور یون در ابتدای این دیداراظهار کرد همانطور که کره جنوبی و چین طی 30 سال گذشته بر مشکلات متعددی غلبه کرده و بر رشد و توسعه یکدیگر تاکید دارند، من امیدوارم تقویت همکاری های دو جانبه حتی در مواجهه با بحران های پیچیده جهان امروز ادامه یابد.

رئیس جمهور کره جنوبی از چین خواست تا به عنوان یکی از اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل نقش پررنگ تری ایفا کند به ویژه در حالی که کره شمالی به توسعه موشک های هسته‌ای و تقویت همکاری نظامی با روسیه ادامه می دهد. وی همچنین تاکید کرد پرتاب یک ماهواره جاسوسی دیگر با استفاده از تکنولوژی موشک بالستیک قاره پیما توسط کره شمالی، قریب الوقوع است.

خبرگزاری شینهوا نیز گزارش داد لی خطاب به یون گفت: کشورهای آنها باید مخالف تبدیل شدن موضوعات اقتصادی و تجاری به موضوعات سیاسی یا امنیتی باشند و باید برای حفظ زنجیره تامین پایدار همکاری کنند.

وی تاکید کرد چین برای افزایش همکاری ها در صنایع گران قیمت، انرژی های نو، هوش مصنوعی، پزشکی و زمینه های دیگر آماده است. پکن همچنین دسترسی به بازار خود را ارتقا داده، تضمین ها برای سرمایه گذاری های خارجی را تقویت کرده و از شرکت های کره جنوبی برای افزایش سرمایه گذاری ها و همکاری ها، استقبال می کند.

علاوه بر این، لی برای ادامه تلاش ها به منظور حصول توافق و حل تفاوت ها از طریق گفگوهای برابر و ارتباطات صادقانه، ابراز امیدواری کرد.

نشست فردا بین مقامات سه کشور چین، کره جنوبی و ژاپن، نخستین مذاکرات سه جانبه توسط سه کشور همسایه آسیایی در بیش از 4 سال اخیر است.

براساس این گزارش، کشورهای چین، کره جنوبی و ژاپن در تلاشند تا سوء ظن های فی مابین را در بحبوحه رقابت بین پکن و واشنگتن و تنش ها بر سر تایوان، حل و فصل کنند.    

دیپلمات ها و برخی مقامات معتقدند که انتظارات زیادی از این نشست سه جانبه نمی رود اما حتی توافقات عادی نیز دستکم به حفظ دیپلماسی سطح بالا پس از سال ها روابط رو به وخامت کمک می کند.

این در حالی است که چین پیشتر هشدار داده تلاش های آمریکا برای ارتقای روابط با کره جنوبی و ژاپن ممکن است منجر به تنش ها و تقابلات منطقه‌ای شود.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی