یک طرح مهم درباره انتخابات ریاست‌جمهوری تصویب شد+جزئیات

کدخبر: ۶۵۰۳۳۴
اقتصادنیوز: رییس کمیسیون شوراها در مجلس یازدهم از تائید طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری در هیات عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام خبر داد و گفت که با قانونی شدن این طرح، انتخابات هفتمین دوره شوراهای اسلامی و شهر و روستا در سال ۱۴۰۴ برگزار می شود.
یک طرح مهم درباره انتخابات ریاست‌جمهوری تصویب شد+جزئیات

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، محمدصالح جوکار اظهار کرد: طبق قانون باید دو انتخابات شوراها و ریاست جمهوری به صورت همزمان برگزار شود منتها به دلیل برگزاری زودهنگام انتخابات ریاست جمهوری چهاردهم به دلیل شهادت آیت الله رئیس، مجلس یازدهم در اخرین جلسه علنی خود طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات ریاست جمهوری را به تصویب رساند و در آن مقرر کرد انتخابات هفتمین دوره شوراها در سال ۱۴۰۴ برگزار شود.

وی یادآور شد:روز گذشته جلسه هیات عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام برای بررسی این طرح تشکیل داد و آن را به تائید رساند لذا هفتمین دوره انتخابات شوراها همزمان با انتخابات ریاست جمهوری برگزار نخواهد شد.

رییس کمیسیون شوراها در مجلس یازدهم درباره سه ساله شدن هفتمین دوره شوراها طبق مصوبه مجلس گفت که فعلا طبق این مصوبه و تبدیل شدن آن به قانون، دوره فعالیت دوره هفتم شوراها سه ساله است مگر اینکه مجلس دوازدهم مجددا قانون را اصلاح کرد.

به گزارش ایسنا، مجلس یازدهم در جلسه علنی اول خرداد طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات ریاست جمهوری را تصویب کرد که به موجب آن « یک تبصره به عنوان تبصره ۲ به ماده ۲۲ قانون انتخابات ریاست جمهوری مصوب ۱۳۶۴.۴.۵ با اصلاحات و الحاقات بعدی الحاق و تبصره آن به تبصره یک اصلاح می‌شود.

تبصره ۲ – برگزاری انتخابات هفتمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا از شمول ماده ۲۲ قانون انتخابات ریاست جمهوری مستثنی و در سال ۱۴۰۴ برگزار می‌شود. دوره هفتم شوراهای شهر و روستا به صورت سه ساله است و انتخابات دوره‌های بعد همزمان با انتخابات ریاست جمهوری برگزار خواهد شد.

ماده ۲– عبارت «یا کارت ملی خود جهت احراز هویت» جایگزین عبارت «و شماره ملی خود» در ماده ۱۹ می‌شود. این قانون از زمان تصویب لازم‌الاجرا است.»

براساس ماده ۲۲ قانون انتخابات ریاست جمهوری «انتخابات ریاست‌جمهوری و انتخابات شواهای اسلامی شهر و روستا هم‌زمان برگزار می‌گردد و وزارت‌کشور موظف است تمهیدات لازم برای انتخابات شوراها را نیز فراهم نماید و چنانچه هم‌زمان انتخابات دیگری نیز برگزار گردد، در هر شعبۀ ثبت‌نام و اخذ رأی با اعضای واحد، صندوق‌های مجزا برای هر انتخابات در نظر بگیرد.

همچنینن درصورتی‌که در اثر موجبات مذکور در اصل یک‌صدوسی‌ویکم (۱۳۱) قانون اساسی، دورۀ ریاست‌جمهوری قبل از چهار سال به پایان برسد، مجلس جهت هم‌زمان‌شدن انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا با انتخابات ریاست‌جمهوری از طریق توقف یا تمدید دورۀ شوراهای اسلامی در چهارچوب قانون‌اساسی تصمیم‌گیری خواهد کرد.

با توجه به شهادت رئیس جمهور، باید طبق اصل ۱۳۱ قانون اساس ظرف مدت ۵۰ روز رئیس جمهور جدید انتخاب شود لذا مجلس در این مصوبه برگزاری همزمان انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای دوره هفتم را مستثنی کرد.

بر این اساس دوره ششم شوراها چهار ساله و تا سال ۱۴۰۴ خواهد بود و انتخابات شوراهای دوره هفتم در سال ۱۴۰۴ برگزار می شود منتها شورای اسلامی شهر و روستا در دوره هفتم سه ساله خواهد بود و بعد از آن مجددا انتخابات ریاست جمهوری و شوراها به صورت همزمان برگزار می شود.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی