مجازات حمل و پرتاب نارنجک دستی در ورزشگاه‌ها چیست؟

کدخبر: ۶۵۰۶۰۵
اقتصادنیوز:یک جرم‌شناس درباره حمل و پرتاب نارنجک دستی در ورزشگاه‌ها گفت: این عمل ناهنجار خطرناک در قانون، جرم انگاری شده است و در صورتی که موجب وقوع جرایم دیگری هم شود مستوجب سایر مجازات‌ها نیز خواهد شد.
مجازات حمل و پرتاب نارنجک دستی در ورزشگاه‌ها چیست؟

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، چند روز پیش بود که در جریان دیدار دو تیم فوتبال پرسپولیس و استقلال خوزستان، انفجار نارنجک دستی در میان تماشاگران مورد توجه قرار گرفت و به حاشیه‌های این دیدار اضافه‌کرد. اتفاقی که بار دیگر بحث بر سر چگونگی ورود این مواد به ورزشگاه و همچنین نحوه برخورد با حاملان آن را مورد توجه قرار داد. یک جرم شناس درباره مجازات برخورد با این اقدام گفته است.

وحید سلطانی پاجی، جرم‌شناس درباره حمل و پرتاب نارنجک دستی در ورزشگاه‌ها گفت: متاسفانه برخی مواقع شاهد هستیم تعداد معدودی از هواداران یا بهتر بگوییم تماشاگر نماها، مواد محترقه از جمله نارنجک دستی را به شکل پنهانی به ورزشگاه‌ها برده و در یک لحظه و بر اثر احساسات خاص آن را پرتاب می‌کنند. این عمل ناهنجار خطرناک در قانون، جرم انگاری شده است و در صورتی که موجب وقوع جرایم دیگری هم شود مستوجب سایر مجازات‌ها نیز خواهد شد.

وی با بیان اینکه لازم است چنین اقدامات مجرمانه و هنجارشکنانه‌ای از منظر جامعه‌شناسی و روان‌شناسی نیز مورد بررسی و تحلیل قرار بگیرد، گفت: از اما منظر جرم شناسی باید بگویم که برابر ماده ۳ قانون مجازات قاچاق اسلحه و مهمات و دارندگان سلاح و مهمات غیر مجاز مصوب سال ۱۳۹۰، انواع مواد محترقه جزو اقلام و مواد تحت کنترل است و برابر بند ث ماده ۱۲ نگهداری یا حمل این مواد از جمله نارنجک دستی که معمولاً برخی تماشاگرنماها آن را با خود داخل ورزشگاه می‌برند از این نوع مواد محسوب شده و در صورتی که از این افراد کشف شود مجازات حبس از ۹۱ روز تا شش ماه را درپی خواهد داشت. 

این جرم شناس افزود:‌ همچنین با توجه به حضور هواداران در ورزشگاه و نظمی که در آن حاکم است، این اقدام مرتکب در استفاده و پرتاب نارنجک دستی، قطعاً موجب اخلال در نظم عمومی می‌شود که به موجب ماده ۶۱۸ قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۷۵ به حبس از سه ماه تا یک سال و تا ۷۴ ضربه شلاق محکوم می‌شود. از سوی دیگر  چنانچه بر اثر این اقدام ، وسایل و تاسیسات مورد استفاده عمومی در ورزشگاه نیز تخریب شود برابر ماده ۶۸۷ قانون مجازات اسلامی به حبس از ۳تا ۱۰ سال محکوم می‌شود.

سلطانی گفت: در مواردی نیز ممکن است رفتار مجرمانه فرد مرتکب یا همان پرتاب نارنجک دستی موجب مصدومیت هوادار یا هوادارانی شود که حسب نوع صدمات وارده مجازات قصاص، دیه و حبس را در پی خواهد داشت.

وی با بیان اینکه بدون شک ماموران پلیس نیز از ورود چنین اقلامی به داخل ورزشگاه جلوگیری می‌کنند، گفت: در صورت مشاهده ماموران نیز ممکن است این فرد به دستگاه قضایی معرفی شده و به جرمش رسیدگی شود. از این رو توصیه می‌کنم که افراد با در نظر گرفتن مجازات و عواقب کارشان تصمیم‌ بگیرند که آیا حمل نارنجک دستی به ورزشگاه اقدام عاقلانه‌ای محسوب می‌شود یا خیر.

اخبار روز سایر رسانه ها
  تیتر یک
  • رصد «اقتصادنیوز» از بازار خودروهای داخلی

   اقتصادنیوز: بازار خودروهای داخلی و مونتاژی امروز شاهد افت قیمت ۵ تا ۳۰ میلیونی بود؛ برخی خودروها بدون تغییر قیمت ماندند.

  کارگزاری مفید
  صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی