این زندانی بی‌ملاقاتی پس از 15 سال آزاد شد+ فیلم

کدخبر: ۶۵۱۱۶۲
اقتصادنیوز: مقدمات آزادی یک زندانی بی‌ملاقاتی بعد از 15 سال در جریان حضور مسئولان قضایی دادگستری استان تهران در ندامتگاه ورامین و برگزاری جلسه مصالحه با حضور رئیس کل دادگستری استان تهران فراهم شد.
این زندانی بی‌ملاقاتی پس از 15 سال آزاد شد+ فیلم

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس، دست فرد زندانی در بسیاری از موارد کوتاه است در همین راستا، جلسه‌ای با حضور اولیای دم، ستاد دیه، خیرین و مسئولان قضایی در دادگستری کل استان تهران برگزار شد. القاصی در این نشست با اشاره به آثار و تبعات ماندگاری در زندان برای فرد زندانی و خانواده وی گفت: باید نسبت به زندانیان دغدغه داشت و مسائل آن‌ها را پیگیری کرد؛ چرا که فرد زندانی در بسیاری از موارد برای پیگیری امورات خود دسترسی لازم را ندارد و بعضا اشخاصی هستند که هیچ کسی را در خارج از زندان برای پیگیری امورات خود ندارند که مساعدت به این‌گونه از زندانیان در اولویت مجموعه قضایی استان تهران است.

رئیس کل دادگستری استان تهران در ادامه به نقش تصمیمات لحظه‌ای در وقوع برخی از اتفاقات ناگوار اشاره کرد و گفت: در بسیاری از پرونده‌های قضایی به‌خصوص پرونده‌های قتل، منشاء وقوع آن یک توهین یا یک لحظه غفلت بوده است که سبب شده هم خود فرد، هم خانواده آن شخص و هم خانواده طرف مقابل یک عمر درگیر آن موضوع و اتفاق ناگوار شوند.

خبر مرتبط
قتل مخوف‌ترین قاتل سریالی در زندان+ جزئیات

اقتصادنیوز: «رابرت پیکتون» به اتهام قتل دست‌کم ۶ زن از سال ۲۰۰۷ میلادی پشت میله‌های زندان به سر می‌برد.

وی در ادامه به نگاه قانون مجازات اسلامی به احقاق حقوق اولیای دم اشاره کرد و گفت: قانون‌گذار در خصوص جرایم عمدی و غیرعمدی حق قصاص و جبران خسارت را پیش‌بینی کرده است؛ اما در کنار تمامی این موارد مساله گذشت و بخشش را نیز مورد توجه قرار داده است. برخی از جرایم غیرعمد تبعات جبران‌ناپذیری به‌طور ناخواسته به همراه دارد

القاصی در ادامه به خسارات و تبعات ناشی از برخی از جرایم غیرعمد اشاره کرد و گفت: گاها در پی لحظه‌ای غفلت و بی‌مبالاتی اتفاق ناگوار و حادثه تلخی به‌طور ناخواسته رخ می‌دهد که تعمدی در آن نیست اما تبعات جبران ناپذیری در پی دارد؛ لذا باید توجه داشت که در این نوع از جرایم نیت و انگیزه‌ای برای ایراد آسیب وجود نداشته و لحظه‌ای بی‌توجهی سبب شده تا آن اتفاق و حادثه ناگوار به‌طور ناخواسته رقم خورد.

رئیس کل دادگستری استان تهران در ادامه ضمن تسلیت به اولیای دم حاضر در این نشست خطاب به مادر متوفی گفت: به‌رغم گذشت چندین سال از آن حادثه ناگوار، داغ شما همچنان سنگین و فراموش نشدنی است؛ چرا که نفس اتفاقی که رخ داده، ناراحت‌کننده و ناگوار است اما باید توجه داشت که تعمدی در اتفاق ناگواری که سبب فوت مرحوم شده است، در کار نبوده و فرد مرتکب بیش از 15 سال است که به‌دلیل عجز از پرداخت دیه در زندان به‌سر می‌برد.

وی ضمن اشاره به تاکیدات دین مبین اسلام به اهمیت مقوله گذشت و بخشش و آثار و تبعات ناشی از آن در جامعه خطاب به اولیای دم متوفی خاطرنشان کرد: با توجه به تاکیدات ریاست محترم قوه قصاییه مبنی بر گسترش فرهنگ صلح و سازش در جامعه، در این نشست از شما دعوت به‌عمل آمده است تا با گذشت خود مقدمات استخلاص این فرد از زندان را فراهم کنید و به او فرصت زندگی دوباره دهید.

در ادامه این نشست، فرد زندانی با ارتباط تصویری از زندان در جلسه مصالحه حضور یافت و از خانواده اولیای دم تقاضا کرد تا با گذشت خود سبب رهایی وی از زندان شوند که در نهایت با توجه به مذاکرات به‌عمل آمده از سوی مسئولان قضایی، نماینده ستاد دیه و خیرین، اولیای دم متوفی با گذشت بخشی از حق خود زمینه آزادی این زندانی را با هدف ترویج فرهنگ صلح و سازش فراهم کردند.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی