جزئیات بیانیه پایانی گروه دی-8/تأکید بر آتش‌بس فوری در غزه

کدخبر: ۶۵۲۰۸۷
اقتصادنیوز: کشورهای عضو گروه دی-۸ با صدور بیانیه مشترکی خواستار برقراری آتش‌بس فوری، دائمی و بدون قید و شرط در غزه و پایان دادن به حملات رژیم اسرائیل به مردم فلسطین در غزه شدند.
جزئیات بیانیه پایانی گروه دی-8/تأکید بر آتش‌بس فوری در غزه

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از مهر،  نشست فوق العاده وزرای امور خارجه کشورهای عضو گروه دی- ۸ امروز شنبه هشتم ژوئن با حضور نمایندگان کشورهای ایران، ترکیه، مالزی، اندونزی، مصر، نیجریه، پاکستان و بنگلادش در استانبول برگزار شد.

در بیانیه مشترک صادره که پس از برگزاری این نشست منتشر شد، آمده است: خواستار آتش‌ بس فوری، دائمی و بدون قید و شرط در غزه و پایان دادن به حملات (رژیم) اسرائیل به مردم فلسطین در غزه هستیم.

در ادامه بیانیه نشست مذکور همچنین اضافه شده است: حمایت تزلزل ناپذیر کشورهای عضو دی- ۸ از عضویت کامل فلسطین در سازمان ملل و مبارزه فلسطین را مورد تأکید قرار می‌دهیم.

ایران، ترکیه، مالزی، اندونزی، مصر، نیجریه، پاکستان و بنگلادش اعضای گروه دی -۸ (۸ کشور اسلامی درحال توسعه) را تشکیل می‌دهند.

سازمان دی- ۸ در سال ۱۳۷۶ با عضویت ۸ کشور اسلامی در حال توسعه شامل ایران، ترکیه، پاکستان، بنگلادش، مالزی، اندونزی، مصر و نیجریه تشکیل شد.

گروه دی- ۸ که متشکل از کشورهای مهم اسلامی در حال توسعه است، به طور کلی در برگیرنده ۱.۲ میلیارد نفر از جمعیت جهان است که میزان تولید ناخالص داخلی آن ۴.۸ تریلیون دلار است.

دی- ۸ با این ویژگی‌ها سازمانی تلقی می‌شود که نقش تلاش‌های دیپلماتیک سازمان‌های همکاری اسلامی، اتحادیه عرب و همکاری شانگهای در زمینه غزه را پررنگ‌تر ساخته و تأثیر آن را افزایش می‌دهد.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی