جزئیات نقشه شوم آمریکا علیه روسیه لو رفت

کدخبر: ۶۵۲۱۷۸
اقتصادنیوز:کارین کنایسل وزیر خارجه سابق اتریش وجود طرح‌هایی در اندیشکده‌های غربی برای اینکه فدراسیون روسیه را مانند فدراسیون یوگسلاوی تجزیه کنند، تائید کرد و گفت:نمی‌دانم که صحبت درباره تجزیه روسیه به پنج کشور بود یا خیر، اما به خاطر دارم که این بحث وجود داشت.
جزئیات نقشه شوم آمریکا علیه روسیه لو رفت

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، وزیر خارجه سابق اتریش در حاشیه مجمع بین‌المللی اقتصادی سن پترزبورگ به سخنان میلوراد دودیک رئیس بخش صرب‌نشین بوسنی موسوم به جمهوری صربسکا درباره برنامه غرب به منظور تجزیه فدراسیون روسیه به پنج کشور اشاره و با بیان اینکه اندیشکده‌هایی در ایالات متحده روی پروژه تجزیه روسیه کار کرده‌اند، گفت:  من اسناد این اندیشکده درباره پروژه تجزیه روسیه را ندیدم اما اظهارات افرادی که در اندیشکده شورای آتلانتیک کار می‌کردند را شنیده‌ام.

کنایسل افزود: اندیشکده آمریکایی «شورای آتلانتیک» یکی از اندیشکده‌های آمریکایی است که روی این پروژه کار می‌کرد.

وی در ادامه با بیان اینکه پیش‌تر نیز پروژه‌ای شبیه همین پروژه در مورد فدراسیون یوگسلاوی سابق پیاده شده و به تجزیه این انجامید، تاکید کرد: نظر بعضی از افرادی که در اندیشکده شورای آتلانتیک کار می‌کردند این بود که فدراسیون روسیه هم می‌تواند همچون فدراسیون صربسکا تجزیه شود.

کنایسل همچنین با اشاره به اینکه برخی از اعضای اندیشکده آمریکایی شورای آتلانتیک که نه فقط از اتباع ایالات متحده بلکه از اتباع کشورهایی نظیر انگلیس یا حتی دانشمندانی از کشورهایی مثل آلمان و اتریش تشکیل شده بود هم اعتقاد به تجریه شدن روسیه داشتند، یادآور شد: من به طور خلاصه در این مورد در کتابم به نام «مرثیه برای اروپا» توضیح داده‌ام.

به نوشته خبرگزاری تاس، میلوراد دودیک پیش‌تر اعلام کرده بود که پروژه تجزیه روسیه به پنج کشور جدید از سوی غرب ابداع شد اما ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه متوجه این طرح شد و مبارزه با آن را در رأس منافع ملی روسیه قرار داد.

مجمع بین‌المللی اقتصادی سن پترزبورگ (SPIEF) از ۵ تا ۸ ژوئن (۱۶ خرداد تا ۱۹) برگزار شد و موضوع امسال آن «تشکیل مناطق جدید رشد به عنوان سنگ‌بنای یک جهان چند قطبی» بود.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    اخبار بیشتر در سرویس سایر رسانه ها
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی