خلاصه بازی ایران ازبکستان/شاگردان قلعه‌نویی راهی مرحله بعد شدند

کدخبر: ۶۵۲۸۴۵
اقتصادنیوز: دیدار تیم‌های ملی فوتبال ایران و ازبکستان با تساوی به پایان رسید تا ایران به عنوان صدرنشین گروه E راهی مرحله بعد شود.
خلاصه بازی ایران ازبکستان/شاگردان قلعه‌نویی راهی مرحله بعد شدند

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از مهر، تیم‌های ملی فوتبال ایران و ازبکستان در آخرین بازی خود در مرحله دوم مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۶ امروز سه شنبه ۲۲ خرداد از ساعت ۲۰:۳۰ و در ورزشگاه آزادی با قضاوت «کیم جونگ هیوک» رو در روی هم قرار گرفتند که این بازی با نتیجه تساوی بدون گل به پایان رسید.

خبر مرتبط
ماجرای جلوگیری از ورود دبیرکل فدراسیون فوتبال به ورزشگاه چه بود؟

اقتصادنیوز: دبیرکل فدراسیون فوتبال پیش از دیدار تیم‌های ملی فوتبال ایران و ازبکستان با ممانعت از ورود به ورزشگاه آزادی رو به رو شد.

ترکیب تیم ملی ایران:

علیرضا بیرانوند، محمدحسین کنعانی‌زادگان، شجاع خلیل‌زاده، صالح حردانی (۸۹- کارت زرد)، میلاد محمدی، امید نورافکن (۷۳- محمد قربانی)، سامان قدوس (۸۷- شهریار مغانلو)، علیرضا جهانبخش، مهدی ترابی (۸۷- ابوالفضل جلالی)، مهدی طارمی و سردار آزمون.

ترکیب تیم ملی ازبکستان:

اوتکیر یوسوپوف، خوسانوف (۱۷- کارت زرد)، رستم‌جون آشورماتوف، حسین‌الدین علیکولوف، شیرزود نصرالله‌اف، فرخ سیفی‌اف، اوتابک شوکوروف (۷۱- عزیزبک آمانوف)، عادل‌جان خاموربکوف، جلال‌الدین ماشاریپوف (۷۱- خلمتوف)، اوستون اورونوف و الدور شومورودوف (۵۷- فیض الایف)

بازیکنان ایران بازی را هجومی آغاز کردند و در دقیقه ۲ روی اشتباه مدافعان ازبکستان توپ به بازیکنان ایران رسید و در ادامه مهدی ترابی صاحب توپ شد و در حالی که قصد نفوذ به محوطه جریمه حریف را داشت توسط خمروبکوف متوقف شد و داور اعتقادی به خطا نداشت.

بازی در ۱۰ دقیقه ابتدایی نیمه اول آرام دنبال شد و موقعیتی روی دروازه دو تیم ایجاد نشد. در دقیقه ۱۱ کرنر برای ایران ایجاد شد که روی سانتر میلاد محمدی، محمدحسین کنعانی زادگان با ضربه سر به توپ ضربه زد که توپ او از بالای دروازه ازبکستان به بیرون رفت.

در دقیقه ۱۲ و روی پاس بلند و در عمق کنعانی زادگان، طارمی در محوطه جریمه توپ را به زیبایی کنترل کرد اما در مواجه با دروازه بان ازبکستان تعادل خود را از دست داد و باعث شد تا اوتکیر یوسوپوف به راحتی توپ را در اختیار بگیرد.

در دقیقه ۱۷ و روی حرکت زیبای علیرضا جهانبخش او توسط بازیکن ازبکستان نقش بر زمین شد و داور به خوسانوف کارت زرد نشان داد.

در ۲۰ دقیقه ابتدایی بازی امیر قلعه نویی از عملکرد شاگردان خود رضایت نداشت و به آنها بارها معترض شد.

در دقیقه ۱۹ فرصتی خوبی برای سامان قدوس در بیرون محوطه جریمه ازبکستان به وجود آمد که شوت این بازیکن از قدرت کافی برخوردار نبود و دروازه بان ازبکستان درازکش توپ را در اختیار گرفت.

اشتباه خلیل زاده و فرصت سوزی اورونوف

در دقیقه ۳۲ و روی اشتباه شجاع خلیل زاده، توپ به اوستون اورونوف رسید و این بازیکن با فرار به سمت دروازه ایران با بیرانوند تک به تک شد و ضربه زمینی به توپ وارد کرد که توپ او با اختلافی کمی به شکل خطرناک از کنار دروازه راهی اوت شد.

در دقیقه ۳۴ و از سمت راست روی سماجت صالح حردانی او به محوطه جریمه ازبکستان نفوذ کرد و توپ را برای سردار آزمون سانتر کرد که پیش از رسیدن توپ به مهاجم ایران، حسین‌الدین علیکولوف توپ را راهی کرنر کرد.

در دقیقه پایانی بازی ایران روی اشتباه مدافع ازبکستان در دفع توپ صاحب یک ضربه کرنر شد که طارمی در شلوغی محوطه جریمه نتوانست کاری از پیش ببرد و نیمه اول با تساوی به پایان رسید.

بازیکنان ازبکستان نیمه دوم را هجومی آغاز کردند و در دقیقه ۴۶ شوت پرقدرت شوکوروف در دستان بیرانوند جای گرفت. پس از آن و در دقیقه ۵۰ شوت روی پای شومورودوف از پشت محوطه جریمه دقت لازم را نداشت و به اوت رفت.

بدشانسی نورافکن در به ثمر رساندن گل برای ایران

امید نورافکن در دقیقه ۵۵ صاحب توپ شد و با شوتی زیبا دروازه ازبکستان را تهدید کرد که توپ او با اختلافی ناچیز از کنار دروازه به بیرون رفت تا در به ثمر رساندن گل برای ایران ناکام بماند.

جهانبخش تعارف دروازه بان ازبکستان را پس زد

در دقیقه ۶۲ و روی اشتباه اوتکیر یوسوپوف توپ به علیرضا جهانبخش رسید و او بلافاصله توپ را در اختیار سردار آزمون قرار داد و این بازیکن توپ را به سمت دروازه دروازه ارسال کرد که با ضربه سر جهانبخش همراه شد و توپ با بی دقتی هافبک ایران به بیرون رفت.

تیرک دروازه مانع از گلزنی طارمی

در دقیقه ۶۷ و روی حرکت خوب سردار آزمون توپ در سمت چپ به مهدی تربی رسید و این بازیکن با چشمانی باز توپ را به مهدی طارمی پاس داد اما ضربه مهاجم ایران با بدشانسی به تیرک دروازه برخورد کرد تا همچنان نتیجه بازی بدون گل باقی بماند؛ در ریباند هم سردار آزمون موفق به کنترل توپ نشد و توپ به بیرون رفت.

بازی در نیمه دوم جذاب‌تر از نیمه اول بود اما بازیکنان ایران قدر موقعیت‌هایی که به دست می‌آوردند را نمی‌دانستند.

حملات پی در پی ازبکستان سمت دروازه ایران

ابتدا در دقیقه ۷۶، شوت ناگهانی علیکولوف از پشت محوطه جریمه را بیرانوند دفع کرد و در ادامه هم ضربه بی‌دقت اورونوف با اختلاف زیاد از دروازه ایران رد شد. سپس و در دقیقه ۷۷، حمله خطرناک ازبکستان نزدیک بود تبدیل به گل شود که پاس در عرض اورونوف با ضربه نصرالله‌اف همراه شد که توپ او با اختلاف کمی از بالای دروازه ایران به بیرون رفت.

در دقیقه ۸۹ و در حالی که اورونوف قصد نفوذ به محوطه جریمه را داشت توسط صالح حردانی نقش بر زمین شد و داور علاوه بر اعلام خطا به سود ازبکستان به مدافع ایران کارت زرد نشان داد.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی