پاسخ قطر به درخواست حماس/توافق دست‌یافتنی شد؟

کدخبر: ۶۵۳۰۵۰
اقتصادنیوز: وزیر امور خارجه قطر پس از دیدار با همتای آمریکایی خود اعلام کرد که واشنگتن و دوحه پاسخ جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) و گروه‌های فلسطینی به طرح پیشنهادی رئیس جمهور آمریکا درباره آتش‌بس در نوار غزه و مبادله اسرا را بررسی کرده‌اند.
پاسخ قطر به درخواست حماس/توافق دست‌یافتنی شد؟

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، «محمد بن عبدالرحمن آل ثانی» نخست‌وزیر و وزیر امور خارجه قطر در نشست خبری مشترک با «آنتونی بلینکن» همتای آمریکایی خود در دوحه از بررسی پاسخ حماس و گروه‌های مقاومت فلسطین به طرح پیشنهادی جو بایدن درباره آتش‌بس و مبادله اسرا خبر داد.

وی گفت: ما به کاهش شکاف طرف‌های درگیر و نزدیک کردن آن‌ها به یکدیگر برای دستیابی به توافق آتش‌بس پایبندیم؛ هر روزی که می‌گذرد انسان‌های بی‌گناه زیادی قربانی می‌شوند، ما از قطعنامه شورای امنیت درباره برقراری آتش‌بس در غزه حمایت می‌کنیم.

وزیر امور خارجه قطر افزود: شاهد تحولی در درگیری غزه در دوره اخیر و دعوت آشکار و قاطعانه به پایان جنگ هستیم.

آنتونی بلینکن نیز در این نشست خبری گفت: حماس تغییرات زیادی را برای اعمال در طرح پیشنهادی آتش‌بس مطرح کرده است، آمریکا بزودی و طی چند هفته آینده پیشنهادات خود درباره فردای جنگ در غزه را ارائه خواهد کرد.

وی مدعی شد: هرگز اجازه نمی‌دهیم حماس سرنوشت و آینده منطقه را تعیین کند. برخی تغییراتی که حماس پیشنهاد کرده، قابل اجراست و برخی‌ها نیز قابلیت اجرا ندارد. ما به اعمال فشار برای حصول توافق آتش‌بس در غزه ادامه خواهیم داد و با همکاری مصر و قطر برای دستیابی به آتش‌بس در غزه تلاش خواهیم کرد.

شبکه الجزیره نیز به نقل از بلینکن گزارش داد: بایدن طرحی را پیشنهاد کرد که اسرائیل با آن موافقت کرد اما حماس خواستار اعمال تغییراتی در آن شد، ما امکان پُر کردن شکاف بین گروهای درگیر را بررسی خواهیم کرد. ۱۲ روز طول کشید تا حماس پاسخ خود به این معامله را اعلام کند.

وی افزود: ما در حال بررسی این موضوع هستیم که آیا نقض قانون بین‌المللی بشردوستانه چه از سوی اسرائیل یا هر طرف دیگر در این جنگ صورت گرفته است یا خیر؟ ما مصمم هستیم که اسرائیل به قانون بین‌المللی و اصول درگیری‌ برای حمایت از غیرنظامیان پایبند باشد.

بلینکن گفت: ما خواهان تغییرات اساسی در طرح پیشنهادی بایدن نیستیم بلکه به دنبال پر کردن شکاف بین دو طرف هستیم، برای پر کردن این شکاف طی روزهای آینده تلاش خواهیم کرد.

وزیر امور خارجه آمریکا همچنین اظهار داشت: ۶۰ هزار اسرائیلی به دلیل شلیک موشک‌های حزب‌الله نمی‌توانند به خانه‌هایشان بازگردند و ما تلاش می‌کنیم که مانع تشدید تنش در جنوب لبنان شویم و هیچ کس تمایلی به آغاز جنگ جدید در منطقه ندارد.

وزیر امور خارجه قطر نیز گفت: بزرگ‌ترین نگرانی ما این است که پر کردن شکاف بین طرف‌های درگیر زمان زیادی طول بکشد در حالی که رفع اختلافات هر چه سریع‌تر باید انجام شود.

اسماعیل هنیه رئیس دفتر سیاسی حماس و زیاد النخاله دبیرکل جنبش جهاد اسلامی شب گذشته در دوحه پاسخ مقاومت به طرح پیشنهادی رژیم صهیونیستی برای مبادله اسرا را تحویل نخست وزیر قطر دادند.

تحویل پاسخ به طرح پیشنهادی رژیم صهیونیستی در خصوص مذاکره برای آتش بس و تبادل اسرا پس از آن انجام می شود که قطعنامه پیشنهادی آمریکا در زمینه آتش بس در نوارغزه، بدون هیچ مخالفت و وتویی در نشست روز دوشنبه به وقت محلی این شورا (۱۰ ژوئن ۲۰۲۴ برابر با ۲۱ خرداد ۱۴۰۳) تصویب شد.

در این قطعنامه هفت بندی آمده است که قطعنامه پیشنهادی آمریکا تمام قطعنامه‌های مربوطه در مورد وضعیت خاورمیانه از جمله موضوع فلسطین را یادآور می‌شود و بر اهمیت تلاش‌های دیپلماتیک مستمر مصر، قطر و آمریکا با هدف دستیابی به یک توافق آتش‌بس جامع شامل سه مرحله تاکید می‌کند.

در این قطعنامه آمده است: از پیشنهاد آتش‌بس جدید اعلام شده در ۳۱ مه (۱۱ خرداد) که (رژیم) اسرائیل آن را پذیرفت، استقبال می‌کند و از حماس می‌خواهد که آن را نیز بپذیرد و از هر دو طرف می‌خواهد که شرایط آن را به طور کامل بدون تاخیر و بدون قید و شرط اجرا کنند.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی