عقاب شکارچی کودکان در ایران وجود دارد؟

کدخبر: ۶۵۳۲۵۵
اقتصادنیوز: عقاب از دیرباز به‌عنوان نماد قدرت شناخته می‌شده و از همان دوران یا تصویرش بر برخی پرچم‌ها نقش بسته یا سردیس و مجسمه‌اش ساخته شده است.
عقاب شکارچی کودکان در ایران وجود دارد؟

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایلنا، داستان‌ها و روایت‌های مختلفی از شکار انسان و بردنش به ارتفاعات، توسط عقاب نقل شده است؛ اما قصه‌ها بیشتر از واقعیت است.

از میان ۱۱گونه عقاب موجود در ایران، تنها یک عقاب، ‌از نظر توانایی و نه رخداد واقعی، امکان بلند کردن وزن معادل یک کودک را دارد.

سابقه حمله عقاب‌های ایران به انسان

چندی پیش انتشار ویدئویی در فضای مجازی، نگرانی‌هایی را ایجاد کرد. ویدئویی از حمله عقاب به یک کودک در ایران که در آخرین لحظه و پیش از رسیدن عقاب، فردی کودک خردسال را نجات می‌دهد. هر چند نحوه ساخت این ویدئو احتمال غیرواقعی و ساختگی بودنش را به ذهن متبادر می‌کند اما آغاز فصل تابستان و سفر به طبیعت، برخی را از احتمال حمله عقاب به کودکان شان نگران کرده است.

نگرانی‌ای که هرچند در مقابل حمله سگ‌های ولگرد و خیابانی و آمار کودکانی که در نقاط مختلف کشور قربانی آنها می‌شوند، هیچ است و شاید اصلا به وقوع نپیوندد. علیرضا هاشمی، متخصص پرنده‌شناسی می‌گوید: « این ویدئو اندکی ساختگی به‌نظر می‌رسد. اما مهم‌تر این است که عقاب مشاهده شده در این ویدئو از گونه عقاب‌های ایران نیست.

خبر مرتبط
پرواز عقاب‌های شکاری برای حفاظت از تأسیسات حساس کشور+ فیلم

اقتصادنیوز: سامانه‌های موشکی ضدبالستیک «آرمان» و سامانه پدافند هوایی ارتفاع پست «آذرخش» صبح امروز شنبه ۲۸ بهمن با حضور امیر سرتیپ آشتیانی وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح رونمایی شد.

در میان عقاب‌های ایران عقاب طلایی، شناخته شده‌ترین عقاب است که از نظر قدرت و توانمندی می‌تواند یک کودک کوچک‌جثه را بلند کند. اما این اتفاق هم بسیار نادر است؛ مگر اینکه بچه کوچک را با شکار اشتباه بگیرد که این هم امری تقریبا غیرممکن است. بنابراین می‌توان گفت سابقه قابل توجه آماری از حمله عقاب به انسان نداریم.»

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی