این ماهواره های ایرانی به تجمیع رسیدند

کدخبر: ۶۵۴۳۸۲
اقتصادنیوز: دو ماهواره بخش خصوصی که قرار است در پاییز سال جاری با پرتابگر خارجی به مدار لئو تزریق شوند، وارد مرحله تجمیع شدند.
این ماهواره های ایرانی به تجمیع رسیدند

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، ماهواره «کوثر» از دستاوردهای فضایی کنسرسیومی از شرکت‌های دانش بنیان حوزه فضایی است که با وزن ۳۰ کیلوگرم طراحی و ساخته شده است. محدوده تصویر رنگی آن ۱۵ کیلومتر و نرخ تصویربرداری آن ۶ فریم ثانیه تعیین شده است.

این ماهواره دارای وضوح ۳.۴۵ متر بوده و قرار است به ارتفاع ۵۰۰کیلومتری در مدار لئو پرتاب شود؛ تصاویر دریافت‌شده از این ماهواره برای کاربردهای کشاورزی، نقشه‌برداری و حدنگاری مناسب است و عمر مداری این ماهواره ۲ساله خواهد بود.

خبر مرتبط
زارع پور: نمونه پروازی ماهواره کوثر رونمایی و در صف پرتاب قرار گرفت+عکس

اقتصادنیوز: وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اطلاع داد: نمونه پروازی ماهواره کوثر، اولین ماهواره سنجشی بخش خصوصی که حاصل کار یک تیم نخبه دانش بنیان در ۲ سال گذشته است، امروز رونمایی و در صف پرتاب قرار گرفت.

ماهواره «هدهد» نیز دومین دستاورد فضایی این کنسرسیوم فضایی است. «هدهد» در وزن۴ کیلوگرم و عمر مداری ۴ سال طراحی و ساخته شده است. ارتفاع مداری آن ۵۰۰ کیلومتر در نظر گرفته شده است و با قرار گرفتن در مدار قرار است ماموریت‌هایی چون اینترنت اشیاء را اجرایی کند. 

اشیا

ماهواره «هدهد» یک ماهواره کیوب‌ست در ابعاد 3U است که دارای دو ماموریت است که یکی از ماموریت‌های آن ایجاد بستر تبادل پیام اختصاصی در قالب اینترنت اشیاء است که برای آنتن‌دهی و پوشش‌دهی مناطق صعب‌العبور کاربرد دارد.

دومین ماموریت آن امکان‌سنجی یک بستر فضایی برای ناوبری و موقعیت‌یابی است.

حسین شهرابی، مدیر این کنسرسیوم اعلام کرد: ماهواره‌های هدهد و کوثر هم اکنون وارد مرحله تجمیع توسط متخصصان این شرکت شده‌اند.

شرکت

وی افزود: این دو ماهواره بخش خصوصی با نام‌های «کوثر» و «هدهد» در پاییز سال جاری با پرتابگر خارجی پرتاب می‌شوند.

 

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی