اسناد قولنامه‌ای از این تاریخ به بعد به اسناد رسمی تبدیل می شوند

کدخبر: ۶۵۴۸۲۹
اقتصادنیوز: «سید صادق سعادتیان» معاون امور اسناد سازمان ثبت اسناد و املاک کشور پنجشنبه شب در ساری از شروع طرح تبدیل اسناد قولنامه‌ای و غیر رسمی به اسناد رسمی از شنبه آینده سوم تیرماه خبر داد و گفت: این کار بزرگ ضمن جلوگیری از کلاهبرداری‌ سبب کاهش دعاوی در حوزه ثبتی و مالکیت بر زمین‌های مختلف می‌شود.
اسناد قولنامه‌ای از این تاریخ به بعد به اسناد رسمی تبدیل می شوند

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، سعادتیان در همایش معاون اسناد اداره کل اسناد و املاک استان های کشور در ساری تصریح کرد: اسناد قولنامه‌ای از معضلاتی‌است که خسارات‌ِ حقوقی و اقتصادی زیادی به بار آورده که علاوه بر ایجاد تشکیل پرونده‌های قضایی بسیار، زمینه بروز تخلفاتی متعدد و متنوع از پولشویی و فروش چندباره یک ملک به چندین نفر تا فرار سرمایه از کشور را فراهم کرده و اینک با تأکید صریح رهبر انقلاب و مصوبه مجمع تشخیص مصلحت نظام این طرح بزرگ عملیاتی شده است.

به گفته معاون سازمان اسناد و املاک یکی‌ دیگر از معضلاتی که در کشور به‌ واسطه اعتبار دائمی اسناد عادی و قولنامه‌ای رخ می دهد، مسأله زمین‌خواری است که مبتلابه امروز جامعه و همواره مورد گلایه و اعتراض مسوولان و آحاد مردم است.

خبر مرتبط
نتایج اولیه آزمون دفتریاری دفتر اسناد رسمی اعلام شد

اقتصادنیوز :نتایج اولیه آزمون دفتریاری دفتر اسناد رسمی سال ۱۴۰۲ در سایت سازمان ملی سنجش و ارزشیابی نظام آموزش کشور منتشر شد.

قانون الزام به ثبت رسمی معاملات اموال غیرمنقول پس از سال‌ها نهایی و به مرحله عملیاتی شدن رسیده است. طبق این قانون سامانه‌ای پیش‌بینی شده است که صاحبان املاک قولنامه‌ای از طریق آن می‌توانند سند عادی ملک خود را به سند رسمی تبدیل کنند و به این ترتیب بساط اسناد قولنامه‌ای برچیده خواهد شد.

خبر مرتبط
این اسناد بی اعتبار شدند+ دارندگان اقدام کنند

اقتصادنیوز: رئیس اداره ثبت اسناد و املاک تهران با بیان اینکه طبق قانون اسناد دفترچه‌ای قدیمی دیگر اعتباری ندارند و خدمات ثبتی به آن‌ها تعلق نمی‌گیرد، گفت: لازم است مردم نسبت به تبدیل اسناد دفترچه‌ای قدیمی به تک برگ اقدام کنند.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی