نتیجه نظرسنجی جدید ایسپا درباره انتخابات ریاست جمهوری 1403

سعید جلیلی قافیه را باخت؛ مسعود پزشکیان اول شد/ قالیباف به نفع سعید جلیلی کنار می‌کشد+‌ نمودار

کدخبر: ۶۵۵۴۸۹
اقتصادنیوز:‌ داده‌های سه موج اخیر نظرسنجی‌های انتخاباتی ایسپا، نشان می‌دهد بر خلاف میزان مشارکت، آراء احتمالی سه نامزد پر طرفدار انتخابات ریاست‌جمهوری در جدیدترین نظرسنجی ایسپا در 2 و 3 تیر ماه، نسبت به موج‌های قبلی، با تغییر همراه بوده است.
سعید جلیلی قافیه را باخت؛ مسعود پزشکیان اول شد/ قالیباف به نفع سعید جلیلی کنار می‌کشد+‌ نمودار

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسپا، یافته‌های موج جدید نظرسنجی انتخاباتی ایسپا، که در روزهای 2 و 3 تیرماه به روش حضوری و با اندازه نمونه 4057 نفر در سراسر کشور(شهر و روستا) اجرا شده به شرح ذیل است؛

طبق نتایج این موج، تغییر محسوسی در میزان مشارکت مردم در انتخابات نسبت به موج قبل (29 و 30 خردادماه) رخ نداده است. به طوری که میزان مشارکت قطعی از 42.5 درصد در موج قبلی به 43.9 درصد در نظرسنجی حاضر رسیده است. انتظار می‌رود روند میزان مشارکت مردم در طول هفته جاری تا روز برگزاری انتخابات، تغییر کند.

خبر مرتبط
پرسش مهم از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری/ چرا سطح کار را پایین آورده‌اند؟

در میان سخنان و پیشنهادهای نامزدهای ریاست جمهوری، برخی وعده ها، نیاز به ارزیابی و صحت سنجی ندارد، زیرا هم عقلا و فعالان سیاست و مدیریت کشور می دانند که منظور چیست و هم مردم خوب می دانند که سنگ بزرگ علامت نزدن است و وعدۀ سرِ خرمن، حاصلی ندارد.

 داده‌های سه موج اخیر نظرسنجی‌های انتخاباتی ایسپا، نشان می‌دهد بر خلاف میزان مشارکت، آراء احتمالی سه نامزد پر طرفدار انتخابات ریاست‌جمهوری در جدیدترین نظرسنجی ایسپا در 2 و 3 تیر ماه، نسبت به موج‌های قبلی، با تغییر همراه بوده است. این تغییر برای آقای پزشکیان، روند صعودی را طی می‌کند که نسبت آراء ایشان از 19.8 درصد در موج قبلی به 24.4 درصد در نظرسنجی حاضر افزایش یافته است. این در حالی است که نسبت آراء دو نامزد دیگر یعنی آقای جلیلی و قالیباف با کاهش مواجه شده است؛ نسبت آراء سعید جلیلی از 26.2 درصد در موج قبلی به 24 درصد در نظرسنجی حاضر کاهش داشته است. این کاهش برای آقای قالیباف نیز اتفاق افتاده است و آراء ایشان از 19 درصد در موج قبلی به 14.7 درصد در این موج تنزل یافته است.

آنچه قابل تأمل است اینکه نسبت افراد مرددّ برای رأی به نامزدها در مقایسه با موج قبلی، افزایش جزئی داشته است. با توجه به برگزاری مناظره‌ها و تبلیغات نامزدها، طی روزهای آینده و انصراف احتمالی برخی کاندیداها، می‌توان انتظار داشت از میزان افراد مرددّ کاسته شود.

نتایج آراء نامزدهای ریاست جمهوری در صورت انصراف احتمالی هریک از  نامزدها در انتخابات نشان می‌دهد، با انصراف سعید جلیلی 48 درصد طرفداران وی به محمدباقر قالیباف، 15.1 درصدشان به علیرضا زاکانی و 7.9 درصد به مسعود پزشکیان رأی خواهند داد.

 در حالی که با انصراف قالیباف 33.3 درصد آراء وی، به سبد رای سعید جلیلی افزوده می،شود و 19.4 درصد به پزشکیان رأی خواهند داد. 18.5 درصد نیز گفته‌اند برای جایگزینی تصمیمی نگرفته و باید برنامه نامزدهای دیگر را ببینند.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی