زمان شمارش آرای انتخابات ریاست جمهوری اعلام شد

کدخبر: ۶۵۶۲۸۸
اقتصادنیوز: سخنگوی ستاد انتخابات وزارت کشور درباره چگونگی شمارش آرای انتخابات چهاردهمین دوره ریاست جمهوری توضیح داد.
زمان شمارش آرای انتخابات ریاست جمهوری اعلام شد

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، محسن اسلامی در ستاد انتخابات کشور در جمع خبرنگاران گفت: بنابر درخواست ستادهای انتخابات استانی برای تمدید مدت زمان اخذ رأی و موافقت وزیر کشور، زمان اخذ رأی دو ساعت دیگر یعنی تا ساعت ۲۴ تمدید شد.

وی ادامه داد: پایان رای گیری از ساعت ۲۲ در شعب روستایی مانعی ندارد، اما در شعب شهری و کلانشهرها، مردم هنوز در شعب حضور دارند و قانون، اجازه تمدید زمان رای گیری را در اختیار وزیر کشور قرار داده و وزیر کشور هم تا ساعت ۲۴ اجازه اخذ رأی داده است. بعد از ساعت ۲۴، در شعبه ها بسته می شود اما رای کسانی که در نوبت رای گیری در داخل شعب هستند، اخذ می شود.

خبر مرتبط
توضیح مهم سخنگوی شورای نگهبان درباره شمارش آرا+ فیلم

اقتصادنیوز: توضیح سخنگوی شورای نگهبان درباره آخرین وضعیت رای گیری و شمارش آرا ببینید.

اسلامی افزود: پس از ساعت ۲۴، پلمب صندوق ها باز شده و شمارش آرا آغاز می شود. شمارش آرا با حضور نماینده نامزدها و بدون دخالت آنها انجام می شود. ابتدا در شعب، آمار صندوق در دستگاه احراز وارد می شود و در صورت جلسه ثبت شده و داده این دستگاه به صورت برخط به فرمانداری ها می رود. در ادامه فرمانداری آمار همه شعبه ها را تجمیع می کند. سپس آمار به وزارت کشور ارسال می شود.

رئیس ستاد انتخابات کشور خاطر نشان کرد: در تهران بیش از ۴ هزار شعبه وجود دارد و این فرایند طول می کشد. اگر امار ۲۵ هزار شعبه تجمیع و نهایی شود، می توانیم آمار اولیه را اعلام کنیم.

وی گفت: نامزد پیروز باید اکثریت مطلق یعنی نصف به علاوه یک کل آرا چه آرای صحیح و چه باطله آرا را بدست آورد.

اسلامی بیان کرد: اگر نامزدی نصف به علاوه یک آرا را بدست نیاورد، انتخابات به مرحله دوم می رود. در این شرایط پس از اینکه شورای نگهبان اسامی دو نفر اول را به وزارت کشور اعلام کرده و ما این اسامی را منتشر کنیم، فرصت تبلیغات این دو نامزد آغاز شده و تا 24 ساعت قبل از زمان رای گیری یعنی اولین جمعه بعد ادامه می یابد.

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی