اقدامات اتمی آمریکا پوتین را عصبانی کرد

کدخبر: ۶۵۶۳۵۰
اقتصادنیوز: رئیس جمهور روسیه در جریان نشست عملیاتی با اعضای دائم شورای امنیت این کشور با بیان اینکه چندین سال پیش آمریکا به بهانه‌ای واهی از پیمان منع اشاعه موشک‌های اتمی میان‌برد خارج شد، گفت: واشنگتن بعداً اعلام کرد که چنین موشک‌هایی را تولید خواهد کرد.
اقدامات اتمی آمریکا پوتین را عصبانی کرد

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، ولادیمیر پوتین با انتقاد از اقدامات آمریکا در خصوص تولید و استقرار موشک‌های اتمی میان‌برد (INF)، تاکید کرد: روسیه باید در پاسخ به اقدامات آمریکا، تولید موشک‌های اتمی میان‌برد و کوتاه‌برد را آغاز کند.

به گزارش بامداد شنبه ایرنا به نقل از خبرگزاری ریانووستی، پوتین در ادامه با اشاره به اینکه مسکو با وجود این اقدام واشنگتن، در سال ۲۰۱۹ اعلام کرد تا زمانیکه واشنگتن موشک‌های اتمی میان‌برد خود را به هیچ یک از مناطق جهان ارسال نکند، چنین موشک‌هایی را تولید و مستقر نخواهد کرد، خاطرنشان کرد: با این وجود، امروز ایالات متحده نه تنها این موشک‌های اتمی را تولید می‌کند، بلکه قبلاً آنها را در اروپا مستقر کرده است.

رئیس جمهور روسیه همچنین با بیان اینکه مسکو باید در پاسخ به این اقدامات آمریکا، تولید این نوع تسلیحات اتمی را آغاز کند، یادآور شد: ما همچنین باید در مورد استقرار این موشک‌های اتمی متناسب با اقدامات آمریکا، تصمیم‌گیری کرده و اگر تامین امنیت ما ایجاب کند، آنها را مستقر کنیم.

به نوشته خبرگزاری ریانووستی، وزارت خارجه روسیه در اوایل ماه می در بیانیه‌ای با اشاره به اینکه مسکو در واکنش به اقدامات واشنگتن، توسعه و تولید سامانه‌های موشکی‌ اتمی میان برد و کوتاه‌برد را تشدید می‌کند، مجددا به همه دولت‌ها هشدار داد: اگر این سامانه‌های موشکی آمریکایی در هر منطقه‌ای از این کشور مستقر شود، روسیه تعلیق یکجانبه خود را برای استقرار این موشک‌ها لغو و با این اقدام آنها مقابله به مثل خواهد کرد.

پیمان منع موشک‌های اتمی میان‌برد (INF) میان رونالد ریگان و میخائیل گورباچف رؤسای جمهور وقت آمریکا و اتحاد جماهیر شوروی (سابق) در سال ۱۹۸۷ میلادی امضا شد و بر اساس این پیمان، آنها تولید، خرید یا آزمایش موشک‌های زمینی با برد ۳۰۰ تا سه هزار و ۴۰۰ کیلومتر را ممنوع کردند.

این در حالی است که دونالد ترامپ رئیس‌جمهور وقت آمریکا در مارس ۲۰۱۷ اعلام کرد که این کشور به صورت یکجانبه از پیمان منع موشک‌های اتمی میان‌برد (INF) خارج می‌شود.

اخبار روز سایر رسانه ها
  تیتر یک
  • گزارش «اقتصادنیوز» از معاملات بازار سهام

   اقتصادنیوز: امروز شاخص کل بورس تهران تا مرز ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار واحد پایین آمد، مرز که سطح حساس شاخص شناخته می‌شود.

  کارگزاری مفید
  صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی