واکنش تند بایدن به رای دیوان عالی آمریکا درباره ترامپ

کدخبر: ۶۵۷۰۲۸
اقتصادنیوز: جو بایدن رئیس جمهور آمریکا در واکنش به رای دیوان عالی آمریکا درباره دونالد ترامپ رئیس جمهور پیشین آمریکا گفت: هیچ کسی در این کشور بالاتر از قانون نیست.
واکنش تند بایدن به رای دیوان عالی آمریکا درباره ترامپ

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، جو بایدن رئیس جمهور آمریکا دوشنبه شب به وقت محلی در سخنانی از کاخ سفید گفت: تصمیم دیوان عالی سابقه خطرناکی ایجاد کرده است و حاکمیت قانون را در کشور ما تهدید می‌کند و این امکان را برای هر رئیس جمهور آمریکا فراهم می‌کند تا قانون را نادیده بگیرد.

بایدن با تاکید بر اینکه هیچ کسی حتی رئیس جمهور آمریکا بالاتر از قانون نیست، افزود: این کشور (ایالات متحده آمریکا) بر اساس این ایده تاسیس شد که هیچ پادشاهی وجود ندارد، اما تصمیم دیوان عالی این موضوع را تغییر داد.

رئیس جمهور دموکرات کنونی آمریکا به شورش ۶ ژانویه ۲۰۲۱  اشاره کرد و گفت: چهار سال پیش، ترامپ گروهی از جنایتکاران را هدایت کرد که به مقر قدرت (کنگره) حمله کردند و خواستار اعدام (مایک پنس) معاون رئیس جمهور شدند اما امروز ترامپ تشویق می‌شود تا هر کاری که می‌خواهد انجام دهد.

بایدن تصریح کرد: مردم حق دارند بدانند که در ۶ ژانویه چه اتفاقی افتاد اما  اکنون پس از تصمیم دیوان عالی، این امر دشوار شده است.

او ادامه داد: آمریکایی‌ها باید با حکم دیوان عالی درباره مصونیت ترامپ مخالفت کنند و نشان دهند آیا با وجود حمله او به دموکراسی، بازهم برای خدمت مناسب است یا نه ؟

دیوان عالی آمریکا روز دوشنبه به وقت محلی در حکمی اعلام کرد که روسای جمهور سابق این کشور از تعقیب قضایی برای برخی اقدامات انجام شده در زمان منصب خود مصونیت دارند.

دیوان عالی آمریکا با ۶ رای موافق در مقابل ۳ رای مخالف اعلام کرد در حالی که رؤسای جمهور سابق می توانند در چارچوب اختیارات قانونی خود اقداماتی انجام دهند و از مصونیت برخوردار هستند، اما برای اقدامات خصوصی از مصونیت برخوردار نیستند.

جان رابرتز، قاضی ارشد دیوان عالی آمریکا گفت: «ما به این نتیجه رسیدیم که بر اساس ساختار قانون اساسی، ماهیت قدرت ریاست جمهوری ایجاب می کند که رئیس جمهور سابق از تعقیب کیفری برای اقدامات رسمی در دوران تصدی خود مصونیت داشته باشد.»

قاضی رابرتز افزود: «حداقل با توجه به اختیارات اصلی ریاست جمهوری در قانون اساسی، این مصونیت باید مطلق باشد.»

ترامپ پس از حکم دیوان عالی آمریکا، آن را به عنوان یک "پیروزی بزرگ" برای دموکراسی دانست. این حکم، تصمیم محاکمه ترامپ به دلیل توطئه برای تغییر نتیجه انتخابات سال ۲۰۲۰ را به تعویق می اندازد.

ترامپ متهم است که ادعاهایی دروغین در مورد تقلب در انتخابات سال ۲۰۲۰ آمریکا مطرح کرده، ایالات متحده آمریکا را فریب داده، حقوق شهروندی را نقض کرده و همچنین مقامات وقت را برای تغییر نتایج انتخابات تحت‌فشار قرار داده است.

دیوان عالی چهار گروه از اتهامات مندرج در کیفرخواست ترامپ را تحلیل کرد.  این اتهامات عبارتند از: گفتگوهای ترامپ با مقامات وزارت دادگستری پس از انتخابات ۲۰۲۰؛  فشار ادعایی ترامپ بر مایک پنس، معاون رئیس جمهور وقت، برای جلوگیری از تایید پیروزی بایدن در انتخابات توسط کنگره؛  نقش ادعایی ترامپ در جمع آوری رای دهندگان جعلی طرفدار خود برای استفاده در فرآیند صدور گواهینامه  و رفتار او مربوط به حمله ۶ ژانویه ۲۰۲۱ به ساختمان کنگره آمریکا توسط حامیانش.

دیوان عالی آمریکا اعلام کرد که ترامپ کاملاً در گفتگو با مقامات وزارت دادگستری مصون است.  این دادگاه همچنین اعلام کرد که ترامپ در رابطه با تعاملات خود با مایک پنس نیز  «مصونیت» دارد. با این حال  در خصوص دو مورد اتهام دیگر، دیوان عالی  تصمیم گیری در خصوص مصونیت ترامپ را به دادگاه‌های پایین‌تر  واگذار کرد.

 این اولین بار  از زمان شکل گیری آمریکا در قرن هجدهم است که دیوان عالی این کشور اعلام می کند  روسای جمهور سابق این کشور در هر موردی از اتهامات جنایی مصون هستند. اکثریت محافظه کار دیوان عالی شامل سه قاضی است که ترامپ آنها را منصوب کرده است.

تصمیم دیوان عالی آمریکا به این معناست که این پرونده مشخص تا پس از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا که نوامبر برگزار می‌شود، به تعویق خواهد افتاد.

ترامپ از سال ۲۰۱۶ که برای اولین بار به ریاست جمهوری آمریکا رسید، یکی از چهره‌های برجسته حزب جمهوری‌ خواه است که در انتخابات سال ۲۰۲۰ از رقیب دموکرات خود جو بایدن شکست خورد.

آمریکایی‌ها روز سه شنبه ۵ نوامبر ۲۰۲۴ (۱۵ آبان ماه ۱۴۰۳) برای انتخاب رئیس جمهور بعدی آمریکا به پای صندوق‌های رای می‌روند. برنده این انتخابات، دوره چهار ساله ریاست جمهوری را از ژانویه ۲۰۲۵ آغاز خواهد کرد.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    اخبار بیشتر در سرویس سایر رسانه ها
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی