مقصد گردشگران اسرائیلی خسته از جنگ کجاست؟

کدخبر: ۶۵۷۱۹۱
اقتصادنیوز: یک رسانه عبری زبان در گزارشی خبر داد آذربایجان جایگزین دوبی و ترکیه برای گردشگران اسرائیلی شده و این کشور هم‌اکنون مقصد اصلی سفرهای تابستانی آنها شده است.
مقصد گردشگران اسرائیلی خسته از جنگ کجاست؟

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از تسنیم، روزنامه عبری زبان گلوبس در شماره امروز سه‌شنبه خود در گزارشی به مقاصد جدید سفرهای گردشگری اسرائیلی‌ها در تابستان سالی جاری پرداخت و تاکید کرد، بعد از اینکه ترکیه از مقصد سفرهای اسرائیی‌ها خارج شد، آنها برای گذراندن تعطیلات تابستان (و فرار از شرایط جنگی) کشورهایی همچون آلبانی و آذربایجان را ترجیح می‌دهند.

در گزارش گلوبس آمده است، هفته جاری را ما با خبری آغاز کردیم که حکایت از آن داشت، هواپیمای شرکت العال مجبور به فرود اضطراری در فرودگان آنتالیای ترکیه شد، بعد از فرود، کارگران محلی این فرودگاه به دلیل تبعات جنگ غزه که سایه سنگین خود را بر روابط بین دو طرف انداخته، حاضر نشدند به این هواپیما سوخت بدهند.

خبر مرتبط
حمله راکتی شدید حزب الله لبنان به این منطقه در اسرائیل

اقتصادنیوز: منابع رسانه‌ای امروز (سه‌شنبه) از حمله راکتی شدید حزب‌الله لبنان به مواضع ارتش رژیم صهیونیستی در شمال فلسطین اشغالی خبر دادند.

این کاهش سطح روابط تاثیر خود را بر گردشگری هم گذاشته است به نحوی که در سال 2023 فقط 10 درصد از مسافران اسرائیلی به ترکیه سفر کردند.

تا قبل از 7 اکتبر 2023 شرکت‌های هوایی ترکیه روزانه 10 پرواز بین تل‌آویو و استانبول داشتند، اما بعد از آن این پرواز‌ها متوقف شد و خطوط هوایی ترکیه تاکید کرد که پروازهای خود را حداقل تا مارس 2025 از سر نخواهد گرفت و اصولا پروازی‌های مستقیمی بین این دو مقصد وجود ندارد.

شورای امنیت داخلی (رژیم صهیونیستی) هم ترکیه را به عنوان کشوری با سطح تهدید بالا دسته بندی کرده است که نباید به آن سفر کرده و در صورت اقامت در آنجا باید این کشور را ترک کرد.

در ادامه این گزارش آمده است براساس داده‌های Google Flights از 7 اکتبر به بعد جستجو برای پرواز‌ها به ترکیه و مراکش 75 درصد کاهش یافته و برای امارات متحده عربی هم 50 درصد کمتر شده است، تا بخارست و تفلیس جای دوبی و استانبول را بگیرند، آتن و لارناکا نیز به عنوان مقاصد ترانیزیت برای سفر به دیگر کشورهای جهان مورد استفاده اسرائیلی‌ها قرار گرفته است، در این بین نیویورک جزو پر تقاضا‌‌ترین جستجوها باقی ماند.

خبر مرتبط
شاباک فاش کرد: تازه‌ترین آمار اسرای فلسطینی در زندان‌های اسرائیل

اقتصادنیوز: یک روزنامه صهیونیستی با انتشار سند هشدار‌دهنده‌ای که «رونین بار» رئیس شاباک (سازمان اطلاعات و امنیت داخلی) رژیم اشغالگر به مقامات صهیونیست ارسال کرده است، شمار اسرای فلسطینی در زندان‌های این رژیم را ۲۱ هزار نفر اعلام کرد.

یک کارشناس بازاریابی گردشگری در این رابطه به گلوبس گفت: ما در این بین شاهد افزایش قابل توجه تقاضا برای سفر به باکو، باتومی (دومین شهر بزرگ گرجستان) و تفلیس هستیم، در حالی که تقاضا برای مونتگرو هم جهش قابل توجهی پیدا کرده است.

به اعتراف این کارشناس اسرائیلی‌ها (در شرایط فعلی جنگ) به دنبال خروج از این شرایط هستند اما ترجیح می‌دهند به مناطق نزدیک سفر کنند که بتوانند (به دلیل شرایط بی ثبات جنگی) در صورت نیاز فورا به محل زندگی خود بازگردند.

در بخش دیگری از گزارش آمده است، داده‌های جستجو در گوگل نشان می‌دهد که درصد جستجو برای سفر به آذربایجان 124 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن افزایش یافته است این در حالی است که این رقم برای آلبانی 81 درصد است.

به طور بالفعل نیز شاهد جهش بزرگی در شمار مسافران اسرائیلی به آذربایجان هستیم و از زمان از سرگیری پروازهای مستقیم بین دو طرف، در بازه زمانی مارس تا مه، بیش از 8 هزار اسرائیلی به آذربایجان سفر کردند که 50 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش یافته است.

مسئول شورای گردشگری آذربایجان در اسرائیل هم به این رسانه عبری زبان گفت: آذربایجان مقصد امنی برای اسرائیلی‌ها و یهودیان محسوب می‌شود، تقریبا هیچ نوع تظاهرات ضد اسرائیلی یا اقدامات سامی ستیزانه‌ای در کشوروجود ندارد، آذربایجان یک کشور لائیک با فرهنگ‌های متعدد است.

دفتر گردشگری آذربایجان همچنین گزارش داد، طی 5 ماهه اول سال 2023 خطوط هوایی آذربایجان 21285 مسافر را از تل‌آویو به باکو منتقل کرده است در حالی که فقط طی دو ماه و نیم از سال 2024 (سال جاری) 19 هزار 996 از تل‌آویو به باکو منتقل کرده است اما تقریبا نیمی از آنها باکو را به عنوان ایستگاه ترانزیتی خود انتخاب می‌کنند و از آنجا به روسیه، بلاروس، ازبکستان، قرقیزستان، ترکیه و چین سفر می‌کنند.

در حال حاضر 11 پرواز هفتگی بین تل‌آویو و باکو برقرار است، شرکت هواپیمایی آذربایجان بعد از 7 اکتبر پروازهای خود را به تل‌آویو متوقف اما از 19 مارس گذشته بار دیگر هفته‌ای 9 پرواز را دایر کرده است تا بتواند پاسخگوی تقاضای گسترده این مسیر باشد، مسیری که در ژوئن پر ترافیک تر هم شد.

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی