مأمور پلیس به محکوم شد/ ماجرای شلیک مرگبار به متهم فراری

کدخبر: ۶۵۸۰۷۸
اقتصادنیوز: زمستان سال 1399 مأموران پلیس در یکی از خیابان‌های نعمت‌آباد به راننده یک دستگاه پراید که در حاشیه خیابان متوقف شده بود، مظنون شدند و هنگامی که قصد بازرسی خودرو را داشتند راننده پا به فرار گذاشت.
مأمور پلیس به محکوم شد/ ماجرای شلیک مرگبار به متهم فراری

به گزارش اقتصادنیوز روزنامه ایران نوشت:در جریان تعقیب و گریز مأموران با استعلام پلاک خودرو دریافتند که خودروی پراید سرقتی است.

 پس از آن راننده خودرو که در یک مسیر بن‌بست گیر افتاده بود برای فرار به صورت دنده‌عقب به ماشین پلیس کوبید.

 در این میان یکی از مأموران به نام جواد به متهم دستور توقف و تسلیم داد اما متهم 35 ساله بدون توجه به این دستور پلیس به تلاشش برای گریز از دست مأموران ادامه داد تا اینکه مأمور پلیس با قانون به‌کارگیری سلاح لاستیک خودرو را نشانه گرفت اما یکی از گلوله‌ها به قلب متهم اصابت کرد.

پس ازانتقال وی به بیمارستان ساعتی بعد به خاطر شدت جراحات وارده تسلیم مرگ شد.

با مرگ مرد جوان خانواده او از مأمور پلیس شکایت کردند و با تکمیل تحقیقات پرونده برای رسیدگی به شعبه 10 دادگاه کیفری یک استان تهران فرستاده شد.

نخستین جلسه محاکمه

در ابتدای آن جلسه پدر و مادر قربانی درخواست قصاص کردند.

سپس مأمور پلیس به جایگاه رفت و ضمن رد اتهام قتل عمد و تشریح ماجرا گفت: من قصدم این بود که لاستیک خودرو را بزنم اما گلوله ناخواسته به مقتول خورد و واقعاً نمی‌خواستم آسیبی به او بزنم.

در پایان جلسه قضات برای صدور رأی وارد شور شدند و قتل را شبه‌عمد تشخیص داده و مأمور پلیس را به پرداخت دیه محکوم کردند.

پس از صدور حکم و اعتراض اولیای دم پرونده به دیوان عالی کشور رفت و قضات دیوان پس از بررسی پرونده اعلام کردند چون گلوله به قلب قربانی برخورد کرده قتل شبه‌عمد نیست.

به این ترتیب مأمور پلیس بار دیگر پای میز محاکمه ایستاد.

دومین جلسه محاکمه

در ابتدای این جلسه نیز وکیل اولیای دم از طرف موکلانش درخواست قصاص کرد.

سپس مأمور پلیس از قضات خواست تا وکیلش از او دفاع کند. وکیل متهم به قضات گفت: اصابت گلوله به قلب غیرمستقیم بوده و گلوله پس از عبور از کتف با قلب برخورد کرده است. از این رو درخواست می‌کنم تا نظر کارشناسان در این باره در نظر گرفته شود.

موکلم با به کارگیری قانون استفاده از سلاح دست به شلیک زده ضمن اینکه مقتول از دستور پلیس تمرد کرده و قصد فرار با خودروی سرقتی را داشته است.

سپس نماینده فراجا به جایگاه رفت و گفت: این پرونده برای بررسی به کمیسیون فراجا ارجاع نشده است، اما آنچه مشخص شده این است که مأمور پلیس قصد داشته به دست متهم شلیک کند و علم و آگاهی لازم را نداشته که ممکن است گلوله پس از برخورد به دست و رد شدن از استخوان با قلب برخورد کند.

در پایان جلسه قضات برای صدور رأی وارد شور شدند و با توجه به مدرک‌های موجود در پرونده مأمور پلیس را به قصاص محکوم کردند.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی