اوکراین کوتاه آمد/ کی یف برای مذاکرات صلح پیشقدم شد

کدخبر: ۶۵۸۱۳۶
اقتصادنیوز: دستیار ارشد رئیس‌جمهور اوکراین گفت این کشور آماده اعلام شروطش برای مذاکرات صلح با روسیه از طریق کشورهای سوم است اما میانجی‌های احتمالی باید بیانیه‌های علنی خود را با موضع کی‌یف همسو کنند.
اوکراین کوتاه آمد/ کی یف برای مذاکرات صلح پیشقدم شد

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، رسانه خبری «آربی‌کی» مستقر در مسکو به نقل از دستیار ارشد زلنسکی گزارش کرد: «هر کشوری که در رابطه با میانجیگری کردن جدی است نباید بیانیه‌های کلیشه‌ای بدهد. وقتی آنها می‌گویند که از آتش‌بس فوری حمایت می‌کنند، این نشان می‌دهد که آنها برای ماموریت میانجیگری کردن آماده نیستند.»

اخیرا «ویکتور اوربان» نخست‌وزیر مجارستان سفری را به منظور ایجاد صلح آغاز کرد. او که در اروپا به داشتن باورهای حامی روسیه مشهور است، ابتدا به کی‌یف سفر و با رئیس‌جمهور زلنسکی دیدار کرد. سپس به مسکو رفت و گفت‌وگوهایی را نیز با «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه انجام داد؛ اقدامی که خشم وزارت امور خارجه اوکراین را برانگیخت زیرا مدعی شد که اوربان «بدون تایید یا هماهنگی با اوکراین» به روسیه سفر کرده است.

خبر مرتبط
ادعای جنجالی مارین لوپن درباره اوکراین/ خطر بزرگ در کمین کی یف

اقتصادنیوز: مارین لوپن رهبر حزب راست افراطی «اجتماع ملی» قول داد که در صورت پیروزی در دور دوم انتخابات پارلمان فرانسه و به دست گرفتن قدرت در این کشور، به اوکراین اجازه نخواهد داد تا با استفاده از تسلیحات دوربرد فرانسوی به اهداف روسی در عمق خاک این کشور حمله کند.

مجارستان برخلاف بسیاری از کشورهای عضو اتحادیه اروپا ارسال هرگونه سلاح مرگبار به اوکراین را رد کرده و بر یک راه‌حل مسالمت‌آمیز برای این درگیری متمرکز است. این کشور هم‌چنین از تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه روسیه بارها به شدت انتقاد و نخست‌وزیر آن، تحریم‌ها و محدودیت‌های مذکور را یک «شکست» توصیف کرده که صرفا بحران انرژی را بدتر می‌کند.

پودولیاک مجددا خاطر نشان کرد هر بیانیه‌ای درباره آتش‌بس فوری، «غیرقابل قبول» است و ظاهرا او قصد دارد میانجی‌های احتمالی بر شروط اوکراین تاکید کنند.

 

 

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی