آغاز ثبت‌نام آزمون انتخاب سردفتر ازدواج و طلاق+ شرایط و مدارک

کدخبر: ۶۵۸۴۱۳
اقتصادنیوز: سامانه ثبت‌نام متقاضیان انتخاب سردفتر ازدواج و طلاق از امروز، دوشنبه ۱۸ تیرماه بر روی درگاه اطلاع‌رسانی سازمان ملی سنجش و ارزشیابی نظام آموزش کشور به نشانی www.sanjesh.org فعال شده است.
آغاز ثبت‌نام آزمون انتخاب سردفتر ازدواج و طلاق+ شرایط و مدارک

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، ثبت‌نام آزمون انتخاب سردفتر ازدواج و طلاق - سازمان ثبت اسناد و املاک کشور سال ۱۴۰۳ از طریق درگاه اطلاع‌رسانی سازمان ملی سنجش آغاز شد.

سامانه ثبت‌نام متقاضیان انتخاب سردفتر ازدواج و طلاق از امروز، دوشنبه ۱۸ تیرماه بر روی درگاه اطلاع‌رسانی سازمان ملی سنجش و ارزشیابی نظام آموزش کشور به نشانی www.sanjesh.org فعال شده و متقاضیان در صورت داشتن شرایط لازم تا یکشنبه ۲۲ تیرماه ۱۴۰۳ فرصت دارند برای ثبت‌نام اینترنتی خود اقدام کنند.

طبق اعلام سازمان ملی سنجش،‌ سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در اجرای ماده (۳) نظام‌نامه دفاتر ازدواج و طلاق و با توجه به اعلام نیاز واحدهای ثبتی در سراسر کشور از بین آقایان از طریق آزمون کتبی اختبار (مصاحبه) و گزینش سردفتر ازدواج و طلاق برای نقاط مورد نیاز کشور، انتخاب می‌کند.
متقاضیان وفق ماده (۹) نظام‌نامه دفاتر ازدواج و طلاق باید واجد شرایط زیر باشند:
شرایط عمومی
- تدین به دین مبین اسلام
- اعتقاد و التزام به احکام شرعی و قانون اساسی جمهوری اسلامی
- تأهل
- حسن شهرت
- توانایی انجام کار و برخورداری از سلامت کامل جسمانی و روانی
- داشتن کارت پایان خدمت یا معافیت دائم از خدمت نظام وظیفه عمومی
- دارا بودن حداقل ۲۴ سال و حداکثر ۵۰ سال

ضمناً ایثارگران مشمول بند (ج) ماده (۸۸) قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران از محدودیت سنی مذکور معاف هستند. (ملاک محاسبه سن، اولین روز ثبت‌نام است).

شرایط اختصاصی
- داشتن مدرک کارشناسی در رشته‌های حقوق، علوم ثبتی، علوم قضائی، الهیات و معارف اسلامی گرایش فقه و مبانی حقوق اسلامی با مدرک سطح دو حوزوی یا بالاتر با تأیید مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه که دارای مجوز صدور مدرک حوزوی از شورای عالی حوزه‌ها هستند، همچنین دارندگان مدرک سطح یک حوزه به شرط دارا بودن مدرک تحصیلی کارشناسی در یکی از رشته‌های ادبیات زبان فارسی یا عربی علوم قرآنی و الهیات معارف اسلامی
- اشخاص مذکور در بند (۱) که دارای مدرک یا کارشناسی ارشد دکتری در رشته‌های فوق هستند در شرایط مساوی دارای اولویت خواهند بود، به عبارت دیگر در شرایط مساوی، اولویت ابتدا با دارندگان مدرک دکتری سپس کارشناسی ارشد و بعد کارشناسی است.
- مدارک حوزوی اهل سنت باید مورد تأیید شورای عالی مدارس علوم دینی اهل سنت باشد.

- دارندگان مدرک اجتهاد یا افتاء که به تأیید شورای عالی حوزه‌ها رسیده باشد از آزمون کتبی معاف بوده و پس از ثبت‌نام و احراز شرایط از سایر جهات صرفاً توسط هیأت از آنان مصاحبه گرفته خواهد شد.
- انتخاب سردفتران اقلیت‌های دینی موضوع اصل سیزده قانون اساسی با رعایت ماده (۴) نظام‌نامه ازدواج و طلاق و پس از معرفی و گواهی مراکز رسمی دینی مربوط خواهد بود.

تذکرات مهم :
برابر بند (ج) ماده (۸۸) قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه اقتصادی اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران، ۳۰ درصد از سهمیه صدور مجوز سردفتری ازدواج و طلاق به فرزندان و همسران شهدا، جانبازان حداقل ۱۰ درصد، آزادگان با داشتن حداقل سه ماه سابقه اسارت و رزمندگان با داشتن حداقل شش ماه حضور در جبهه و همسر و فرزندان جانبازان ۲۵ درصد و بالاتر و فرزندان و همسران آزادگان و فرزندان رزمندگان دارای حداقل ۱۲ ماه سابقه حضور داوطلبانه در جبهه اختصاص می‌یابد.

ضروری است مشمولان این بند نسبت به تکمیل گزینه سهمیه ایثارگری و درج کد مربوط به آن در فرم تقاضانامه اقدام کنند در غیر این صورت هیچ گونه مسئولیتی جهت اعمال سهمیه مزبور پذیرفته نمی‌شود. یادآوری : متقاضیان حائز شرایط سهمیه ایثارگری که می‌خواهند از سهمیه ایثارگری استفاده کنند باید در زمان ثبت‌نام کد محلی که دارای ظرفیت ایثارگری است را انتخاب کنند.
برابر ماده ۸۱ قانون ثبت اسناد و املاک تعیین تعداد دفائر و محل استقرار دفترخانه بر اساس نیاز محل و امتیاز داوطلبان از بالاترین نمره علمی با سازمان ثبت اسناد و املاک کشور خواهد بود.

چه افرادی را نمی‌توان به سردفتری رسمی ثبت ازدواج و طلاق انتخاب کرد:

- اتباع بیگانه
- کسانی که تحت ولایت یا قیومیت هستند.
- محکومان به انفصال دائم از خدمات دولتی قضایی یا وکالت دادگستری، همچنین محکومان به انفصال موقت از خدمات و مشاغل مزبور در مدت انفصال یا تعلیق
- محکومان به ارتکاب جرائم منافی عفت و محکومان به جرائمی که مطابق قانون مستلزم محرومیت از بعضی حقوق اجتماعی مذکور در قانون مجازات اسلامی است، در مدت محرومیت
- معتادان به مشروبات الکلی مواد مخدر و روان‌گردان
- اشخاص فاقد صلاحیت اخلاقی یا سوء شهرت.
- دارندگان پایه‌های قضایی، وکلای دادگستری، سران دفاتر اسناد رسمی، دفتریاران، کارکنان رسمی، پیمانی و قراردادی موضوع ماده (۵) قانون مدیریت خدمات کشوری مصوب ۱۳۸۶

مدارک مورد نیاز ثبت‌نام


- تکمیل تقاضانامه اینترنتی
- پرداخت هزینه ثبت‌نام آزمون به مبلغ ۴۰۰ هزار تومان به صورت الکترونیکی از طریق درگاه اطلاع‌رسانی سازمان ملی سنجش و ارزشیابی نظام آموزش کشور
- فایل عکس اسکن شده متقاضی لازم است یک قطعه عکس پرسنلی خود را با مشخصات زیر اسکن و فایل آن را برای ثبت‌نام اینترنتی آماده کند.
* عکس ۴×۳ جدید که به صورت تمام رخ گرفته شده باشد
* عکس اسکن شده فقط باید با فرمت JPG باشد
* اندازه عکس اسکن شده باید حداکثر ۴۰۰×۳۰۰ پیکسل و حداقل ۳۰۰ × ۲۰۰ باشد
* تصویر متقاضی باید واضح مشخص و فاقد اثر مهر منگنه و هرگونه لکه باشد
* حجم فایل ذخیره شده عکس نباید از ۷۰ کیلو بایت بیشتر باشد

* حاشیه‌های زاید عکس اسکن شده باید حذف شود و تا حد امکان عکس رنگی و دارای زمینه سفید باشد.
در صورت ارسال عکس غیر معتبر، ثبت‌نام متقاضی باطل شده و حق شرکت در آزمون از وی سلب می‌شود.

در این اطلاعیه از داوطلبان خواسته شده است که علاوه بر کنترل اطلاعات ثبت‌نامی حتما نسبت به کنترل عکس ارسالی دقت کنند تا عکس متقاضی دیگری به جای عکس شما الصاق نشود چرا که در صورت ارسال عکس اشتباه از طرف متقاضی، فرد به عنوان متخلف تلقی و مطابق مقررات با وی رفتار خواهد شد.

چگونگی ثبت‌نام

متقاضیان ثبت‌نام در آزمون در صورت داشتن شرایط مندرج در اطلاعیه باید از امروز، دوشنبه ۱۸ تیرماه تا یکشنبه ۲۲ تیرماه ۱۴۰۳ به درگاه اطلاع‌رسانی سازمان ملی سنجش به نشانی www.sanjesh.org مراجعه و ضمن مطالعه دقیق آگهی آزمون نسبت به ثبت‌نام اقدام کنند.

در پایان ثبت‌نام به هر یک از متقاضیان کد رهگیری ارائه خواهد شد که متقاضیان باید تا پایان تمامی مراحل آزمون این کد را نزد خود نگهداری کنند.

ثبت‌نام منحصراً به صورت الکترونیکی و از طریق درگاه اطلاع‌رسانی سازمان ملی سنجش،‌ انجام می‌گیرد و ثبت‌نام به غیر از این روش، غیر قابل قبول خواهد بود.
داوطلبان همچنین باید وجه ثبت‌نام را به مبلغ ۴۰۰ هزار تومان به صورت الکترونیکی از طریق کارت‌های بانکی متصل به شبکه شتاب پرداخت کنند.
به ثبت‌نام‌های ناقص ترتیب اثر داده نخواهد شد و وجوه پرداختی به هیچ وجه بازگردانده نمی‌شود.

هر متقاضی در این آزمون، حق انتخاب یک محل را دارد و لازم است نام و کد محل مورد تقاضا را در فرم تقاضانامه ثبت‌نام اینترنتی درج کند و به هیچ وجه محل انتخابی پس از آزمون قابل تغییر نخواهد بود.
حداقل نصاب نمره قبولی در آزمون کتبی برای مناطق مختلف توسط سازمان تعیین خواهد شد.

زمان برگزاری آزمون و نحوه دریافت کارت شرکت در آزمون
کارت شرکت در آزمون انتخاب سردفتر ازدواج و طلاق، از روز سه‌شنبه، ۱۷ مهرماه ۱۴۰۳ برای مشاهده و پرینت بر روی درگاه اطلاع‌رسانی سازمان ملی سنجش قرار خواهد گرفت.

آزمون در روز جمعه، ۲۰ مهرماه ۱۴۰۳ با توجه به آمار شرکت‌کنندگان حسب مورد در شهر تهران با برخی مراکز استان برگزار خواهد شد.

ساعت شروع و محل برگزاری آزمون بر روی کارت شرکت در آزمون درج می‌شود و به هنگام پرینت کارت به آگاهی متقاضیان خواهد رسید.

مواد آزمون
ادبیات فارسی با ضریب (۲)
عربی با ضریب (۲)
معارف اسلامی با ضریب ۲)
متون فقهی مباحث مرتبط با نکاح و طلاق با ضریب (۳)
حقوق مدنی با ضریب (۳)
مقررات مربوط به ازدواج و طلاق با ضریب (۳)

متون فقهی مباحث مرتبط با نکاح و طلاق و معارف اسلامی برای داوطلبان اهل تشیع و اهل تسنن جداگانه طراحی خواهد شد و آزمون نمره منفی دارد.

طبق تبصره (۲) ماده (۳) نظام‌نامه دفاتر ازدواج و طلاق، شرکت سردفتر در دوره‌های آموزشی که در شروع به کار یا در ضمن خدمت توسط سازمان با کانون برگزار می‌شود الزامی است.
صدور ابلاغ سردفتری منوط به گذراندن سه ماه دوره کارآموزی در یکی از دفاتر ازدواج و طلاق است و هزینه شرکت در آزمون کتبی به عهده متقاضی خواهد بود.

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی